ПолиграфияИнфо група dotbrain.eu ПринтГайд магазин TheDigitalPrint.info ПолиграфияИнфо ПринтСток БГОферта ПринтИдея
Error: Embedded data could not be displayed.

Въпроси и отговори
Дигитален или офсетов печат?
Когато копирам обекти в Indesign, как мога да ги поставя на същото място, от което ...
Как мога да отварям файлове създадени в Quark в InDesign?
Печатни технологии
Какво трябва да знаете за работните календари
Латексовата мастиленоструйна технология излиза на водеща позиция
Какви са предимствата на хартията без киселини?

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Съвет към прохождащ полиграфист, графичен дизайнер :)
МнениеПубликувано на: 26 Юни 2012, 10:48 
Гърмян заек
Аватар

Здравейте,

Преди време мислех да пускам тази тема, но мисля че не мога да отлагам повече.

Преди 2-3години си бях казал, че няма (имам си причини) да работя в печатница, но времената се променят, с химията удрям на камък, реших отново да разровя в полиграфията.

Завършил съм в ХТМУ - Химични технологии, Полиграфия.

Понеже трябва да си пазя кръста (работа наведен, вдигане на над 5кг предизвиква дискомфорт, поради тези причини и лошия въздух :) си казах че нещо друго ще работя.
Но, вече съм склонен на компромис, къде според вас мога да се впиша, за помощник печатар в офсетов печат няма да мога (според един приятел), за книговезец също, в дигиталния печат не става заради ролите... остава ситопечат?!

Другия вариант е предпечата, но там нямам познанията все още.

Взех си един 21" S-PVA NEC на старо и в свободно си време мисля да започна с програмите, но от коя да започна, може би Фотошоп (в някои фотостудиа търсят само с него). Корела все още го ползват някъде, даже съм виждал обяви, които изискват само Корел (може и да ме лъже паметта), но като цяло се изисква пакета <InDesign, Ilustrator и Photoshop>, което не знам колко време ще ми отнеме за да ги науча. Набавил съм си ръководство за Фотошоп CS4.

Откъде да започна според вас? Идеята ми е за минимум време да схвана горе-долу програмите и да мога да кандидатствам за свободни позиции, не изискващи опит.

Върнете се в началото

Заглавие: Re: Съвет към прохождащ полиграфист, графичен дизайнер :)
МнениеПубликувано на: 26 Юни 2012, 17:53 
Старо куче - медалист

taurus написа:
Какъв е минимумът който ти трябва за да захапеш в тази сфера (като програми, опит) т.е. да те наемат (имам диплома по полиграфия)?

Може би : Фотошоп, Илюстратор.... и нещо за странирането ?

Като самоучител какви книги бихте препоръчали.

Публикувано на: Вто Мар 09, 2010 11:53 am

От две години на равни интервали задаваш един и същи въпрос. Какъв по-нов отговор очакваш да получиш? Няма значение откъде, почни най-после и ако имаш конкретни въпроси - насреща сме.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 26 Юни 2012, 18:51 
Старо куче - медалист
Аватар

Аз лично не схващам общото между полиграфист и графичен дизайнер. Т.е. графичен дизайнер не е подмножество на полиграфист, както е вярно и обратното твърдение.
А пък 21" монитор не определя нищо (т.е. не схващам защо си го цитирал).

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 27 Юни 2012, 00:16 
Старо куче - медалист
Аватар

Цитат:
...за минимум време...

по този показател (без значение от програмата) е нужно:
- бързина и точност с мишката
- click - crtl+c(x) - click - ctrl+v
- познаване на набора "бързи клавиши"
И опит (т.е. НЕ "аз това го знам", а "това го МОГА")

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 27 Юни 2012, 11:51 
Гърмян заек

Ако две години не си се наканил да почнеш, може би по-добре да не се захващаш. Като помощник-печатар ти трябва някой друг месец на терен при машините и ако си схватлив си готов. Предпечатът изглежда измамно лесен, но ти трябват години, за да станеш професионалист.
Да речем, че се захванеш и изгледаш няколко седмици видео уроци, например от Lynda.com. Ще се открехнеш как може да се работи професионално с въпросните програми, което е съществено, но е само част от началото. Няма да сгрешиш да наблегнеш на добрия стар офис пакет, както и поне начални познания по елементарно програмиране, най-добре JavaScript, както и желание за навлизане по-късно в markup езиците HTML и XML.
За да "захапеш" техническите основи на занаята обаче трябват книжки. Можеш да прочетеш примерно "Наръчник по предпечатна подготовка" от Ивелин Михайлов. Добра книга за дизайн е "Професионален дизайн в рекламата.
Нужно да се задълбаеш също в Colour Menagement-а, щото липсата на знания там води до доста лоши резултати.
И да ги прочетеш теориите обаче, свързването им с практиката е най-трудно. Иска се да ги работиш нещата и постоянно да полагаш усилия да са на ниво. Ако някъде търсят човек без опит, там най-вероятно няма и да придобиеш кой знае какъв. Но разбира се, все трябва да се започне от някъде.
Изобщо ще ти трябва доста голям запас от желание постоянно да се ровиш за какво и къде ли не и да се самообучаваш непрекъснато. Ако си сериозен с годините и задачите ще напреднеш дотолкова, че да можеш да се справяш с всички предизвикателства на професията.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 27 Юни 2012, 18:57 
Гърмян заек
Аватар

Съгласявам се с вас.

Всъщност, исках да попитам само дали в една печатницата с добра производствена практика, оборудване - ще мога да понеса натоварването (физическото) - виждал съм в някои че имат повдигачи листата...
В ситопечата има ли "хамалски" неща :)

Иначе, човек завършил "Технология на полиграфията" (инженер-химик) - какви възможности има за развитие?

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 27 Юни 2012, 21:57 
Гърмян заек

Печатница без хамалогия поне аз не знам, може в някя супер голяма да има повечко автоматизация, повдигачи, колички, обръщачи на палета и тн. но ако мислиш че няма датисе наложи да прехвърлиш някое и друго паленце хартия или готова продукция лъжеш се, при ситота е подобно, зависи от сито-печатницата дали печати сувенри, заготовки, текстил или стикери (такава май вече няма с тия принтери), зависи и от машините дали са ръчни или автомати пак хамалогия, та ако искаш да работиш в печатница приготви се за яко мъкнене и хамалогия

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 19 Дек 2012, 14:28 
Гърмян заек
Аватар

Да, аз също си мислех за голяма и полуавтоматизирана, наскоро бях в една малка стара печатница, при която дори разтоварването беше на ръка, имаха само една палетна количка, която вършеше работа само за помещенията, понеже прага на вратата (към рампата) беше издаден и не може да мине количката :shock:

A на малоформатните листови печатни машини?!

Очукването на хартията при зареждането и за печат - винаги ли се прави, дори при съвременните машини?

Или пък дигитални печатни машини от типа на Коника-Минолта - които печатат в малки тиражи за университетите и прочие?!

Експонаторите на печатни форми. :roll:

Ще ми се да мина и през печата, но като гледам, май няма да я бъде, не ми се рискува здравето... мисля за последно да опитам в някоя по-голяма печатница, ако са облекчени някои операции, другият вариант е на дигитална машина, но не широкоформатна.

Поздрави

Върнете се в началото

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа