ПолиграфияИнфо група dotbrain.eu ПринтГайд магазин TheDigitalPrint.info ПолиграфияИнфо ПринтСток БГОферта ПринтИдея
Error: Embedded data could not be displayed.

Въпроси и отговори
Може ли в CorelDRAW да бъдат коригирани правописни грешки на български език?
Когато копирам обекти в Indesign, как мога да ги поставя на същото място, от което ...
Какво представляват хартиените офсетови плаки?
Предпечат
Полезни съвети от InDesign конференцията в Денвър
Синтез на цветовете
Филтриране и откриване на шрифтове в приложенията на Adobe

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 60 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 19 Сеп 2005, 09:14 
Тук според мен е по-важно да обясним какво точно представлява флокът! ;-)

Защото според мен флокът е мъхесто фолио, което се реже на режещ плотер. Нататък в трансфера няма различия ;-) Освен това мисля, че е още по-важно да се каже, че флок е от онези мръсни думички като "ксерокс" или "лакоста" :-), дето всъщност са търговски марки, толкова бързо наложили се, че не се появява навреме генеричен термин, който да ги опише.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2005, 00:02 
Старо куче - медалист

Maznio написа:
Някой знае ли какво е "флокиране"...дефиниция.

Процес, обратен на депилацията

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 10 Окт 2005, 13:40 
Старо куче - медалист
Аватар

Jonata написа:
Maznio написа:
Някой знае ли какво е "флокиране"...дефиниция.

Процес, обратен на депилацията

Е как да го дефинирам аз това с депилацията :-). Нещо по техническо да го докараме, че току виж сме се превърнали в козметичен салон. Аз съм сигурен , че има хора, които могат да изнесат лекции за депилирането. Сега като се замисля то и от окосмяването има нужда ... окосмяване ...баси думата. Представям си Йети.

Върнете се в началото

Заглавие: Линкче
МнениеПубликувано на: 25 Ное 2005, 01:49 
Гърмян заек

http://www.prepressure.com/dict/dicta.htm

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Ное 2005, 09:52 
Старо куче - медалист
Аватар

голямо превеждане ще падне. Започвам го.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 01 Мар 2006, 14:53 
Гърмян заек
Аватар

Виждам, че темата не е дописвана от месеци, но ще си позволя волността да задам един въпрос точно тук, а той е свързан със следното:

Цитат:

Дигитален печат
..., сух офсет, ...

Не искам да прозвучки като забележка, но самият факт, че "офсет" присъства в този термин, според мен го изключва от графата "Дигитален печат". Той си е най-обикновен офсетов печат, с малко по-различни химични свойства на плаките и естествено мастилата с който се печата. За тези който не знаят що е сух офсет: офсет при който няма наличие на "вода" по плаката (което значи, че мастилата не са хидрофобни или поне не е задължително). Плаките са фотополимерни. Преносът на мастило става в тези участъци, в който на плаката НЯМА емулсия. Това е в общи линии. Не съм много по обясненията, но надявам се няма да остана неразбран.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 01 Мар 2006, 16:26 
XTreme, защо само смяташ, че офсетът не може да бъде дигитален!? Ходи го кажи на Heidelberg с техните DI машини, на Scitex и KBA с техния Karat-74 (btw, някой разбра ли какво се случи с тази машина - отпечатаха ми нещо на нея на Drupa 2000, а после никаква не съм я видял), какво ще кажат и от HP с тяхното Indigo?

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 01 Мар 2006, 17:01 
Гърмян заек
Аватар

С риск да се изложа, мисля, че самият метод чисто технически не може да стане дигитален. Това, че една машина може сама да си прави плаки, да ги пасва и да печата с тях като сама реголира силата на мастилата, филма и т.н. не мисля, че я прави дигитална!!! Не споря, може би съм живял в заблуда, но бъдете снизходителни. Та аз едва прохождам в полиграфията... :wink:

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 01 Мар 2006, 17:59 
Е не си прав. Именно в това е "дигиталността" на една машина... Иначе защо пък един лазерен принтер да е дигитална машина!? ;-) Разбира се, че с времето понятието "дигитален" е придобило главно рекламен смисъл, но все пак идеята му е да покаже, че машината се управлява директно от компютъра.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 02 Мар 2006, 09:59 
Гърмян заек
Аватар

Изглежда съм приел понятието прекалено буквално. :? Но заблудата дойде и от факта, че "офсетовия печат" в моя учебник е в раздел "равнинен печат", а не в раздел "дигитален печат". Извинявам се за некомпетентната забележка! :)

Върнете се в началото

Заглавие: Re: Терминологичен речник
МнениеПубликувано на: 07 Ное 2006, 22:33 
Гърмян заек
Аватар

Maznio написа:
Идеята, която се зароди в този форум вече е осъществена. Речникът е готов и попълнен с повече от 200 думи на английски и на български. Основна роля за това имат Unufrii и thomas, за сега. Речникът ще бъде активен на челна страница на www.prepressbg.com , от утре. Хиляди благодарности на двамата. Надявам се, че и други ще се включат. Оставям тази тема с продължение. Тук ще добавяме нови думи и ще коментираме съществуващите. Бира и бахур за нашите герои!!!!!

Започвам помалко да изучавам сайта.
Имам някъде един 6-езичен речник. В момента мисля къде се намира.
Да взема да пусна линка на колегите. Възприемате ли идеята?

Аз, за съжаление, мога да бъде полезен главно с руски език, което на много ще се стори старинно. :)
Чудесно. Накрая един линк към българската Уикипедия и нещата стават много полезни. Може би да си размените линкове?
Поздрави за добрата реализация!
Малко графики ще бъдат полезни.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Ное 2006, 23:10 
Гърмян заек
Аватар

Тествах въвеждането на нов термин, след като не го открих:
"Златно сечение"
Корен квадратен от 2. Основно свойство, използвано в полиграфията, свързано с отпечатването на книги и с необходимостта от получаване на геометрически подобни формати при 1/4, 1/8, 1/16, 1/32 и т.н. части от печатаемия лист.
Редът от формати А, например, е базиран на формат А0 (841 мм х 1189 мм = на 1 кв.м., съотношенията на страните е корен квадратен от 2). А1 (594 мм х 841 мм = 0.5 кв.м.)
А2 е 0.25 кв.м. (420 х 594 мм), А3 = 0,125 кв.м., А4 = 0.0625 кв.м, = 59 х 84/8, т.е. популярната "осминка" 1/8 от А1.
NB:
Поправката, която направих, касае форматите и площите от ред А. Редактирах малко и текста. Ако не е забелязано от редактора на речника, моля да замени текста в речника с този!

:oops: За едното чудо да объркам хората!

Прозорчетата са малки - беше ми трудно да редактирам (вероятно, защото съм настроил монитора за едри букви).
Предлагам да се добави преглед преди публикуването.

Сега, след като предложението за термина е заминало за преглед от редактора, мога ли да го редактирам?
Ако имах тази възможност, щях да го редактирам още малко и да добавя форматите от ред B по БДС 324.

"Ем тире
(Emdash) Тире с дължина, равна на ширината на буквата m, използвано за отделяне на пояснения в текста като алтернатива на заграждането им в скоби. "
Не беше ли с ширина, равна на кегела на шрифта? Според мен ширината на буквата m е по-скоро следствие, макар че е дала името на термина.
Има и Ем шпация.
Ен тире и шпация - мисля, че са 1/2 от кегела, равни на ширината на цифрата при моноспейс шрифтовете.

Няма определение на кегел на шрифта.

Открих Ем шпацията:
Em Space
(Ем шпация) Разстояние, равно на номера на шрифта, например на 12 пункта за шрифт номер 12, 11 пункта за шрифт номер 11 и т.н. "
Мисля, че правилното е "номер" да се замени с кегел.
Може да използваме кегел, например, 11.6 пункта, но това не става за номер.

Стига съм се забавлявал, работа ме чака. :)

PS Ако в нещо не съм точен, моля да ми напишете с лично съобщение за да го обсъдим. (добавено в 3.37)

Последна промяна Ash на 08 Ное 2006, 03:39, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Ное 2006, 23:27 
Старо куче - медалист
Аватар

m е основата за типографско изграждане на е един шрифт - ме следствие а основа - Ctrl+Alt+X - в InDesign - това е шорткът за??? шпацция с фиксирана широчина независима от параграфните стойности на текста....

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Ное 2006, 23:29 
Старо куче - медалист
Аватар

Цензура!
HACKO

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 08 Ное 2006, 00:34 
Гърмян заек
Аватар

awitohol написа:
Не се забавляваш - :twisted: :twisted: :twisted: ваш се ...
Да си правил някога шрифт....???
Щото аз съм !

Харесва ли ти? Нали пусто съм издател...

Шрифт съм правил, но реших, че майсторите са трима: Данчо с неговия екип, Орлин и Иван Нейчев.
И от тримата съм си купил шрифтовите им библиотеки. Можеш ли да кажеш за 1 минута все пак с кои шрифтове работя? Пускам секундомера!
Хинт: Имаш данните онлайн!
За тебе не съм чувал, вероятно е мой пропуск, но пък и името ти е доста популярно. :)

Забавлявам се, и още как! :D
Като се запознаем ще ти подаря една наша книга "Големия хълм" да се покефиш, нали си ходил в казармата?
Ако чукнеш в гугъла "Големия хълм сигурно ще попаднеш на нея.
Правилно правиш, че работиш и се забавляваш едновременно. И аз се опитвам, но успявам само вечер. :wink:

рeдакцията моя
Hacko

Последна промяна Ash на 08 Ное 2006, 01:22, променена общо 1 път

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 08 Ное 2006, 00:43 
Гърмян заек
Аватар

За да няма обидени трябва да добавя още имена на майстори на шрифта - Олга и Васил Йончеви, Кънчо Кънев, Живко Станкулов...
Има и други, които не познавам.
Но доколкото знам, Живко вече не се занимава с шрифтове - малко ли ограбиха труда на Датекс и Евротайп.
Даже в Министерския съвет работеха в ДВ със стари шрифтове с неизяснен произход - Хебър, Тимок и т.н.
Но това е стара история, тогава се обадих на Андрей от Евротайп, за да им подмени версиите с по-нови, пък и да си ги платят.
Той нещо се притесни и плащането тогава май не се получи.
:D :D :D
Такива ми ти работи от торбата с лакардиите.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 08 Ное 2006, 05:31 
Старо куче - медалист
Аватар

Тия последните неща дето си ги пишете май не са по темата и са за ЛС.
След малко ще потърся определението за m-тире. Доколкото си спомям обаче, беше свързано с дължината на буквата "m" /латинската/
и обикновено се използва да подчертае даден текст и май трябваше да се различава от обикновеното за да не се бърка със знака за минус.
По-късно ще постна оригиналното обяснение, стига да се сетя къде точно беше и стига да го намеря :D

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 08 Ное 2006, 09:10 
Гърмян заек
Аватар

The Fish написа:
Тия последните неща дето си ги пишете май не са по темата и са за ЛС.
След малко ще потърся определението за m-тире. Доколкото си спомям обаче, беше свързано с дължината на буквата "m" /латинската/
и обикновено се използва да подчертае даден текст и май трябваше да се различава от обикновеното за да не се бърка със знака за минус.
По-късно ще постна оригиналното обяснение, стига да се сетя къде точно беше и стига да го намеря :D

Благодаря, отскоро съм. Не ми се искаше да отварям дискусия. Снощи прегледах речника и реших да се опитам да бъда полезен. Явно съм бил вече уморен.
Какво имате предвид "оригинално съобщение" - имате английски източник или някой хелп? По принцип термините превеждани ли са?
При такова положение, мисля, е добре някъде по ъглите да има източниците. Може и да бъдат изброени като списък.
Поздрави! :)

Върнете се в началото

Заглавие: До колегата Редактор. Моля да подмените Златно сечение
МнениеПубликувано на: 14 Ное 2006, 21:09 
Гърмян заек
Аватар

Ash написа:
Тествах въвеждането на нов термин, след като не го открих:
"Златно сечение"
Корен квадратен от 2. Основно свойство, използвано в полиграфията, свързано с отпечатването на книги и с необходимостта от получаване на геометрически подобни формати при 1/4, 1/8, 1/16, 1/32 и т.н. части от печатаемия лист.
Редът от формати А, например, е базиран на формат А0 (841 мм х 1189 мм = на 1 кв.м., съотношенията на страните е корен квадратен от 2). А1 (594 мм х 841 мм = 0.5 кв.м.)
А2 е 0.25 кв.м. (420 х 594 мм), А3 = 0,125 кв.м., А4 = 0.0625 кв.м, = 59 х 84/8, т.е. популярната "осминка" 1/8 от А1.
NB:
Поправката, която направих, касае форматите и площите от ред А. Редактирах малко и текста. Ако не е забелязано от редактора на речника, моля да замени текста в речника с този!

:oops: За едното чудо да объркам хората!
...

PS Ако в нещо не съм точен, моля да ми напишете с лично съобщение за да го обсъдим. (добавено в 3.37)
:oops:

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Фев 2008, 15:17 
Гърмян заек
Аватар

Виждам, че по темата не е писано повече от година, но някак коментара що е туй офсет (било то сух или мокър) нещо не ми е чист. Та според мен има и грешка в речника дето сте го спретнали (браво за идеята, че и за изпълнението - сериозно!).
Според речника:
Offset printing(Офсетов печат) Метод за печат, при който изображението се създава върху една повърхност и се пренася (offset) върху друга, евентуално хартия.
Да ама според Wikipedia:
Offset printing is a widely used printing technique where the inked image is transferred (or "offset") from a plate to a rubber blanket, then to the printing surface. When used in combination with the lithographic process, which is based on the repulsion of oil and water, the offset technique employs a flat (planographic) image carrier on which the image to be printed obtains ink from ink rollers, while the non-printing area attracts a film of water, keeping the non-printing areas ink-free.
Та значи при офсета е важно да има офсетово платно, пък другото са подробности. Например, дали печатната форма е високопечатна, дълбокопечатна, литографска... това са подробности. Пък и ако добавим мастилния апарат съвсем става... Вярно е, че в разговорния език под офсе се разбира класически лито офсет. Под сух офсет най-вече висок офсет или от другия дето е със силиконовите форми, ама трябва уточнение...
Още веднъж sorry че пиша тук такова нещо, ама съм новобранец и не знам къде да отправя забележката за този основополагащ печата метод.

Върнете се в началото

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 60 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа