ПолиграфияИнфо група dotbrain.eu ПринтГайд магазин TheDigitalPrint.info ПолиграфияИнфо ПринтСток БГОферта ПринтИдея
Error: Embedded data could not be displayed.

Въпроси и отговори
От известно време ми изчезнаха бързите клавишни комбинации в Indesign. На какво се ...
Възможно ли е и как могат да бъдат изтрити всички налични стилове в даден файл рабо...
Възможен ли е печат на бяло мастило върху черна хартия при използване на дигитална ...
Статии
Решения за CD&DVD продукти
Рециклиране на хартия
Безплатни онлайн инструменти, които всеки дизайнер трябва да познава...

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Сканиране на книги
МнениеПубликувано на: 28 Ное 2008, 17:56 
Срамежлив

Интересувам се, дали в България някой може да сканира книги професионално? Целта ми е да получа контрастно и качествено изображение, което да е годно за печат, за да може да се направи т.нар. репринт издание (или фототипно)?

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 28 Ное 2008, 18:20 
Старо куче - медалист
Аватар

ОCR няма ли да свърши работа?

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 28 Ное 2008, 18:24 
Гърмян заек

Я да видим дали правилно съм те разбрал. Искаш да сканираш книга и после да я издадеш.
Ако е това не схващам какъв ти е проблема?
1. Сканираш в сива скала на 800 или 1200dpi.
2. В PS, настройваш геометрията, кадрираш, чистиш боклука, настройваш нивата (обираш шума в светлите участъци (хартията) и засилваш черното за буквите).
3. Конвертираш в битмап с праг 50%.
4. Правиш си наборното поле в DTP програмата, слагаш си колонцифрата на мастера и плескаш картинките по страниците.
5. Принтираш в PS от там с Дистилъра правиш PDF с настройки за печат и бегом към студиото за експонация на филм или CTP, а ако си с къс тираж направо на дигитална машина.
6. НЕдей пуска на паус! Ако искаш качество бягай от паус! Знам добре, че за щрих става прилично, но в случая вече имаш загуби от сканирането и ако добавиш "качеството" на пауЗа няма да си впечатлен от резулатата.

Описаната техника работи безотказно при качествено издание на оригинала без повреди (не е залято с кафе, не е дъфкано от куче или пък е служило за подпиране на масата) и разбира се БЯЛА хубава хартия. Ако има някаква шарка като подложка ...става сложно, а в някои ситуации и невъзможно.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 28 Ное 2008, 18:37 
Срамежлив

Благодаря за изчерпателния отговор. Правилно си ме разбрал. Върпосът е дали някой би се наел да го направи срещу заплащане? Моята роля е по-скоро на издател.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 28 Ное 2008, 18:46 
Старо куче - медалист
Аватар

Ако питаш мен, технологията след сканирането е леко променена
От скенера отива в OCR софтуер, след това се хваща някой и по вече готовия образец я налива.
Всичкото това заедно с коректора, може да стане за по малко от седмица (все пак си зависи от страниците). От там нататък съвпадаме с горепосочената технология, но имаме много по-качествен и най важното - редактируем вариант. А избягваме възможността да е некачествен оригинал
Цената и за двете технологии, ще е долу горе еднаква

И като споменах цена - пусни едно описание на книгата, за да може да се сметне нещо
размери, страници, цветност и не на последно място - притежаването на авторските права.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 29 Ное 2008, 10:26 
Старо куче - медалист
Аватар

Ха - авторски права в България - такова животно нема!!!
Мили ми Валбо - явно не си се сблъсквал с честността на българските издатели...
kendis може да е изключение разбира се, но авторските права нямат много отношение към цената на предпечата.
При минимални цени за сканиране и фотошопиране по-малко от 5 лева за страница си е направо обида.
Ако е фототипно издание не ти трябва редактируем вариант, защото смисъла му е да излезе точно както е оригинала - подобно нещо правено съм виждал с „История Славянобългарска“. Много работа - можеш да бъдеш сигурен!

Върнете се в началото

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа