ПолиграфияИнфо група dotbrain.eu ПринтГайд магазин TheDigitalPrint.info ПолиграфияИнфо ПринтСток БГОферта ПринтИдея
Error: Embedded data could not be displayed.

Въпроси и отговори
Какво е ∆E?
При опит за корекция на .ai файл, не мога нито да редактирам, нито да изтрия, добав...
Нужно ли е да превръщам текста в криви във файла за печат?
Предпечат
Калибриране на монитор
JPEG - качество и компресия
RGB процес от Photoshop до PDF за печат

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Шефът има визия!
МнениеПубликувано на: 24 Авг 2009, 12:07 
Гърмян заек

Когато отидете на лекар, слушате какво ви казва и го изпълнявате, защото е специалист. Когато отидете на автомонтьор, слушате какво ви казва и го изпълнявате, защото е специалист. Когато отидете при предпечатар, му казвате какво да изпълнява, защото той не е шибан специалист!
Ей това не мога да го разбера - защо когато някой отиде в рекламна агенция, за да му се направи нещо, той приема, че там работят не кръгли, а направо сферични идиоти и той трябва да им каже какво точно да направят. И когато се опитате да им подскажете плахо, че това, което искат, противоречи на всякакви маркетингови, рекламистки и дори типографски норми, получавате отговор: "Не ме учете, аз си плащам и го искам така". Накрая кандисва единсвено да не споменава никъде и пред никого, че това лайно сте го сътворили вие.
Та въпросът ми, колеги, е: как се справяте с такива клиенти. Щото аз вече сериозно обмислям да вляза в редиците на ловно-рибарския съюз, за да имам правото на законно притежавано огнестрелно оръжие.
P.S. Този ми гибелен гняв го породи днес поредната има-няма 20-годишна пикла, титулуваща се PR и носеща съкровени послания от всемогъщия шеф. Не знам какво разбират под това съкращение, но аз го тълкувам от римското му значение - per rectum, накъдето и бяха насочени и нечестивите ми мисли спрямо тази особа.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Авг 2009, 12:19 
Старо куче - медалист

А, значи все пак е била симпатична особата, щом натам ти се е насочило мисленето :-)

Някой беше казал, че в България всички разбират от политика и футбол. Е, време е да добавим и рекламата към сферата на експертизата на всеки българин. Всъщност истината е, че далеч не всички са такива, и че нещо повече - понякога с такива е по-лесно, отколкото с онези, които не знаят какво искат, но никога не харесват онова, което им предлагаш.

А иначе причината всички да имат визия за собствената си реклама, се крие в това, че ако при лечението на дадено заболяване и особено при ремонта на дадена кола има доста ясни правила за това какво трябва да се направи, за да се постигне положителен резултат, то в рекламата определено вариантите са трилиони и изобщо не е ясно кой и защо ще бъде успешният.

Така че моето разбиране, поне в печатната реклама, е че трябва да предпазвам клиентите от технологически, функционално и икономическите лошите за тях и крайния продукт варианти, а вкусът (добър или лош) си е тяхно право.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Авг 2009, 12:43 
Гърмян заек

Аз даже и да ги предпазя не успявам. След продължитална борба с речници и граматики не можах да убедя клиент да си премахне точките от литрите и килограмите в етикетите - което си е обикновена неграмотност.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Авг 2009, 13:14 
Старо куче - медалист
Аватар

Ммм - звучи ми като да си имал работа с държавно учреждение и новоназнчените кохорти от девойки в политическите кабинети и ПР отдели - трагично е положението наистина.
Много бой, само много бой могат да оправят положението - но понеже това е икономически неизгодно ни остава единствено да търпим...

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Авг 2009, 13:43 
Старо куче - медалист

Е, това вярно си е обикновена неграмотност. Което ми напомня за един клиент преди много години (адвокат), който се беше запънал като магаре на мост и настояваше, че кантората му е на Патриарх ЕФтимий. Никакви доводи не помагаха, даже ни каза "Абе вие ли знаете на коя улица ми е офиса, или аз?!". Накрая визитките му бяха готови за печат по начина, по който той държеше. И така и щяха да заминат, ако не се беше случило чудо. Половин час след като си тръгна от офиса, ни се обади по телефона и каза "Ама тя вярно била Патриарх ЕВтимий! А аз от малък и живея на нея, и да не съм знаел, че се казва така. Моля ви, оправете визитките!"

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Авг 2009, 15:34 
Старо куче - медалист
Аватар

Преди 6 месеца:
Аз: На опаковката ви пише "замаСка"
Клиентката: Така трябва да бъде!
Аз: ОК така го оставям!

преди седмица:
Клиентката: Може ли да ни поправите надписа на опаковката, защото там трябва да пише "замаЗка" /всичко това казано със тон тип" Виждате ли какво сте ни направили?/

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Авг 2009, 15:46 
Старо куче - медалист
Аватар

Гррррррррррр.... Аз само при виждането на сакралната абревиатура PR получавам стомашно неразположение. Тия трябва да ги забранят със закон. Или поне да въведат задължителен курс /боже, за малко да изпусна последната буква, виждате ли?!/ по първоначална езикова грамотност. Такива простотии получавам...Няма оправяне с тях. Само преди няколко часа получих от ПР на ПРемиера мейл - как щял да открива едикой си хипермаркет, дето бил намсикъвси... Не издържах. Пратих им отговор, че ме е срам да получавам подобни писма от кабинета на премиера на моята страна. Познайте кой ще бъде изтрит от контакт листата им. А аз още се чудя трябваше ли да им пращам подобно писмо или да бях изчакала 10 минути да ми мине...

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Авг 2009, 16:16 
Гърмян заек

http://ivosiliev.com/%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D0%B7%D0%BA%D0%B0/date:2009-06-10/100-%D0%BD%D0%B0%D1%87%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D0%B0-%D0%B2%D0%B1%D0%B5%D1%81%D0%B8%D0%BC-%D0%B4%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D0%B9%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B5_6.html

Пък и не само в България, ако ви става по-леко :lol: :
http://adland.tv/content/unspoken-rules-graphic-design

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Авг 2009, 16:52 
Старо куче - медалист

sami написа:
Гррррррррррр.... Аз само при виждането на сакралната абревиатура PR получавам стомашно неразположение. Тия трябва да ги забранят със закон..."

А, не - не съм съгласен! В петък вечерта с такава пиарка бях на вечеря, че не мога да допусна такава ценност да бъде обявена извън закона...

sami написа:
Пратих им отговор, че ме е срам да получавам подобни писма от кабинета на премиера на моята страна. Познайте кой ще бъде изтрит от контакт листата им.

Ти се надявай само да те изтрият от контакт листата си, а да не те и запишат в някоя друга, много черна. :-)

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Авг 2009, 17:19 
Старо куче - медалист
Аватар

thomas написа:
sami написа:
Гррррррррррр.... Аз само при виждането на сакралната абревиатура PR получавам стомашно неразположение. Тия трябва да ги забранят със закон..."

А, не - не съм съгласен! В петък вечерта с такава пиарка бях на вечеря, че не мога да допусна такава ценност да бъде обявена извън закона...

Издаде се! Сега ти намерихме цаката.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Авг 2009, 18:23 
Старо куче - медалист
Аватар

thomas написа:
Ти се надявай само да те изтрият от контакт листата си, а да не те и запишат в някоя друга, много черна. :-)

О, аз в черната отдавна влязох, още при реденето на кабинета :)

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 30 Авг 2009, 10:24 
Срамежлив
Аватар

Имам "бегли" наблюдения над дадения проблем. Странното е, че колкото по-голяма е фирмата - толкова повечете те оставят да работиш на свобода. Малките фирми го раздават тежко-тежко.
Пример: Дълго време правех рекламите на Булгартабак. Хората казаха "Прави каквото сметнеш за добре. Ние можем да правим цигари - ти можеш да правиш реклама. Ти недей се бърка в правенето на цигари, ние няма да се бъркаме в правенето на реклама"
За сметка на това пък, ЕТ "Намсикойси", дето прави въжета за простор, идва с куп идеи, изисквания и щения.
Не мога да разбера логиката

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 30 Авг 2009, 10:53 
Старо куче - медалист

Логиката е проста. Когато се занимаваш с един популярен продукт, произвеждан от известна фирма, и за който съществуват традиции в рекламирането, има и шанс да погледнеш какво са правили вече други за него. Впрочем при фирма като Булгартабак, и само да им изхарчиш парите и да не им донесеш никакъв ефект с рекламата, нищо няма да усетят. Само че за собственикът на ЕТ Намсикойси от това дали ще отбиеш номера или ще му направиш нещо, което ще му помогне да продава по-добре, може би зависи дали утре ще го има, или не.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 30 Авг 2009, 22:15 
Старо куче - медалист
Аватар

Да, и накрая какво се получава - "возим си на нещо, съставено от 200 000 въртящи се
части, което е направено от тия, предложили най-ниската оферта". /Армагедонско ми е още 8) /
У нас има сериозен проблем на ниво логистика в по-големите /а и не само/ фирми. Т.е. такава няма. Има някакво подобие на развален телефон: чакаме шефа, той да каже. Ама като се върне вдругиден. А може ли за вечерта да станат? А, ама той шефа искал да не е такъв формат... Обаче го нямаше и... Да, пратете да го види шефа. След 2 седмици: шифа го видя и има доста забележки. Може ли да ги направите днес, че утре да се печата... и т.н. и т.н.

Върнете се в началото

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа