ПолиграфияИнфо група dotbrain.eu ПринтГайд магазин TheDigitalPrint.info ПолиграфияИнфо ПринтСток БГОферта ПринтИдея
Error: Embedded data could not be displayed.

Въпроси и отговори
Може ли в Acrobat да бъде зададено за определен обект или група обекти front или ba...
Няколко съвета за изработката на бланки
При двуцветен печат на черно и пантон, как може да бъде добавен пантон към областит...
Печатни технологии
Метамерия - какво е това?
Флексопечат- инструкции за закрепване и сваляне на печатната форма
Защитната полиграфия или какво знаем и каква не знаем за нашите пари (...

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Еконт - никога повече
МнениеПубликувано на: 01 Фев 2010, 11:55 
Старо куче - медалист
Аватар

Днес сутринта ме изненадаха с нови изисквания. Вече за да си получиш парите от наложения платеж или каквато и да е пратка трябва да си дадеш ЕГН-то. А к.р не искат ли.

След като подписах и подпечатах хвъчащото листче , което ми предложиха им отказах да си дам ЕГН-то. Куриера просто си тръгна, като ми отказа да ми даде парите. С така подписания и подпечатн документ той може да си ги прибере в джоба.

Мамини сладки. Вече съм им давал не един път жълти картони за откраднати пратки, които отказваха да изплатят, не взети или закъснели такива и пр.

Всяко нещо си има край :-)

Нека се почерпят с нашите пари. Живи и здрави да са.
Повече никога няма да работим с тях.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 01 Фев 2010, 14:41 
Старо куче - медалист

А защо да не искат ЕГН всъщност? В пощата също ми го искат, и то не за пари, а за да си получа например пратка, която се дава срещу подпис. Все пак нали трябва да се отбележат в документа (ако после има проблеми), че са проверили на кого ги дават!? Какво те притеснява?

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 01 Фев 2010, 15:30 
Старо куче - медалист
Аватар

е пратката е на името на фирмата. Не е на мое име. За това съм сложил и печат. Пък и не вярвам в това , че няма да злоупотребяват с личните ми данни.

Работя с куриери от години. Проблеми има само с Еконт. Това последното е черешката. Ако бяха толкова коректни, куриера нямаше да ми отнесе подписаната и подпечатана бележка , която реално декларира, че съм взел парите в случая.

Както казах нищо в момента не може да ми промени мнението, което е формирано от впечатления от работатата им от няколко години.

В резултат съм забранил в офиса и електронния магазин работата с тях. Вероятно ще загубим някой клиенти, но си струва. :-)

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 01 Фев 2010, 18:15 
Старо куче - медалист

1. Това, че парите трябва да бъдат дадени на фирмата, още не значи, че не трябва и да бъде записано на кого точно са дадени. Нали се сещаш, че нищо не пречи във фоайето да седи някой клиент, който да ги приеме от твое име, и ти после да кажеш, че ти ги няма. Чисто теоретически говоря.

2. ЕГН-то си го даваш на 100 места, на които им трябва много по-малко, отколкото е нужно в случая на куриера, за да си върже гащите, че е предал парите на конкретно лице.

3. Вярвам, че Еконт са регистрирани като оператори на лични данни и не вярвам да не знаят какво да правят с тях. И впрочем какво толкова, ако някой ти знае ЕГН-то? Мислиш ли, че е много трудно да бъде научено (или дори отгатнато)? Преди 4-5 няколко години из интернет се подмяташе цялата таблица на ЕСГРАОН под формата на около 200-мегабайтов архив. Търговският регистър май също с лекота показва всякакви подобни данни на всеки, който ги поиска.

4. А ти защо го пусна да си тръгне с подписаната и подпечатана бележка? Предполагам, че не е избягал толкова бързо, че да не можеш да му кажеш "тази бележка ще ми трябва, защото на нея пише, че съм получил парите, а аз не съм".

5. Въпреки че си е тръгнал с нея, не вярвам да посмее да не ги предаде в офиса си - все пак откъде може да знае ти какво мислиш да правиш?

6. Има поне 3 важни причини, поради които клиентите предпочитат Еконт и поне аз не бих искал да споря с тях - още повече досега не съм имал проблеми с неполучени пратки, само с един леко, но не фатално смачкан тубус. Но ако е за въпрос, и с DHL съм имал същия проблем, и то с международна пратка.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 01 Фев 2010, 22:05 
Старо куче - медалист
Аватар

помисли колко безсмислено е събирането на ЕГН-та. При поискване мога да попълня каквото пожелая и никой няма да ме провери. Би трябвало да изискат л.к за легитимация. Те не го правят и всъщност нарушават собствените си измислени правила. Защо аз трябва да им се подчинявам при положение, че те правят каквото си поискат.

Отделно Еконт нямат юридическо право да изискват лични данни. Ако те го правят и никой не ги санкционира въпрос на мой избор е дали да работя с тях. Аз съм го направил и с това въпроса е решен, поне за мен.

Не ми пука, че някой ще ми има ЕГН-то(не съм баба ти Лила :-)). Работя с други куриери и нямам проблеми. Друг е въпроса, че ако някой реши да промени правилата си на работа е редно да уведоми, а не да поставя клиентите си в заварено положение и да ги изнудва. Ако беше така , нямаше да се стигне до тази ситуация.

Случаите ми на гафове с еконт са поне 3(колкото и причините да се работело с тях) като особено единия с открадната пратка в Бургас е достоен за филмова трилогия, в която има много нерви, загубени пари, малоумие на полицейски служители и др.

Въобще нямаше да започвам темата ако нямах възможност за избор. Аз съм го направил.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 01 Фев 2010, 22:58 
Старо куче - медалист

Всъщност прав си - редно е да ти искат и лична карта. Само че тогава сигурно щеше да си още по-недоволен. ;-) Всъщност пратка в пощата се получава точно по този начин - проверява се самоличността, записва се ЕГН-то и се подписваш. Не виждам с какво те са различни от Еконт, та смяташ, че Еконт нямат право да изискват лични данни. Доколкото знам всеки, който ти ДАВА пари или стока, за която не му плащаш в момента, има пълното право да ти изисква доказателства за самоличност.

А с израза "открадната пратка" какво искаш да кажеш? Загубена от куриера? Или има подпис на получател, но той не е вашият човек? Ако е първото, какво е основанието да не ти платят загубеното? Може би не е имало обявена стойност? Лично аз бих ги докарал до състояние да са много щастливи, че са ми платили и съм ги оставил на мира ;-)

P.S. И какво общо има добре познатото малоумие на полицейските служители с Еконт!? ;-)

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 01 Фев 2010, 23:14 
Старо куче - медалист
Аватар

откраднатата пратка не е по вина на еконт. Открадната е от крадци. Последваха малоумия от страна на еконт в последствие.

Постави се на мое място. Извършваш операция , която е рутинна и я правиш всеки ден по няколко пъти. Имам предвид получаване на пратки или наложени платежи. Естествено никога нямаш проблем. В един момент се появява някой и ти казва, че ако не си дадеш ЕГН-то няма нищо за теб(а ти си се подписал и подпечатал вече на документ.)

Никога до сега не се е случвало. Нама как да реагирам по друг начин особено ако от отсрешната страна са много безкомпромисни. Абе ако портиерката се беше подписала и беше написла няколко магически цифри всичко щеше да е ок.

Не можеш да ме убедиш, че вината е в мен. Това са хора , които не си вършат работата както трябва и в глупостта си и надменността си вредят.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 01 Фев 2010, 23:21 
Старо куче - медалист

Аз само не разбирам какъв е проблемът да си дадеш ЕГН-то, след като ти го поискат :-) Човекът е инструктиран да ти го поиска, и чак тогава да ти даде парите. Най-вероятно защото от нещо са се опарили. И най-вероятно това е и за твое спокойствие, въпреки че процедурата явно има нужда и от още усъвършенстване, примерно да ти поискат и личната карта ;-)

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 01 Фев 2010, 23:32 
Гърмян заек

Maznio написа:
е пратката е на името на фирмата. Не е на мое име. За това съм сложил и печат.

Ако ставаше само с печат ок утре мога да довтасам с 1 към 1 същия печат за целта само трябва да си поръчам нещо от теб и да поискам фактура инак съм съгласен за това, че не си вършат добре работата и това се изразява при мен в грешно доставена пратка ....

Оффтопик:
Винаги ми е било интересно ако според закона на личните данни егн то не трябва да се разгласява и трябва да се пази в тайна то тогава защо на земеделските производители булстата или данъчния им номер е всъщност тяхното егн -е и реално аз ако купя две торби жито от един такъв и поискам фактура ще имам всичките му данни което май не е много наред....

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 01 Фев 2010, 23:35 
Старо куче - медалист
Аватар

процедурата се тълкува от самия куриер точно както си поиска. Казах ти, че не ми пука дали ще си дам ЕГН-то. Въпроса е принципен. Куриери на една съща фирма(само за еконт става въпрос) един път ми искат ЕГН друг път не. Лична карта никога. Всъщност тя е достатъчна за легитимация.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 01 Фев 2010, 23:40 
Старо куче - медалист

Тя е достатъчна за легитимация, но нали куриерът трябва да може да докаже на шефовете си, че ти я е поискал - затова и трябва да ти запише ЕГН-то. В по-гадните места си правят копие от личната ти карта, само че тези няма как да си носят портативен ксерокс ;-)

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 01 Фев 2010, 23:41 
Старо куче - медалист
Аватар

winsdom написа:
Maznio написа:
е пратката е на името на фирмата. Не е на мое име. За това съм сложил и печат.

Ако ставаше само с печат ок утре мога да довтасам с 1 към 1 същия печат за целта само трябва да си поръчам нещо от теб и да поискам фактура инак съм съгласен за това, че не си вършат добре работата и това се изразява при мен в грешно доставена пратка ....

Грешиш. Става! Само с печат, подпис и няколко случайно генерирани цифрички. Никакъв проблем не е особено ако са дошли в офиса ти. Предполагам в офис на еконт ще ти искат и л.к.

Сега разбираш ли защо се дразня?

П.С. Би трябвало да сравнят написаните данни. В пощатата правят това и там някакси чувставаш, че има ред.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 01 Фев 2010, 23:56 
Старо куче - медалист
Аватар

Има още нещо. Всички грешим някои повече други по-малко. Могат да се направят компромиси за тези грешки. Гадно е обаче , когато ти налагат силово техните си правила , при положение те самите не си ги спазват.

Наглостта и арогантността на една самозабравила се организация не трябва да се подминава с лека ръка.

Както и да е . Според мен темата е изчерпана.

Извода е, че всеки трябва да спазва правилата ... или поне собствените си правила.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Фев 2010, 12:07 
Старо куче - медалист
Аватар

thomas написа:
Тя е достатъчна за легитимация, но нали куриерът трябва да може да докаже на шефовете си, че ти я е поискал - затова и трябва да ти запише ЕГН-то. В по-гадните места си правят копие от личната ти карта, само че тези няма как да си носят портативен ксерокс ;-)

Принципно, никой няма право да ти снима личната карта и да ти преписва данните, освен органите на реда. Това е по закон и си е наше право. Това, митници, пощи, банки и прочие го правят и могат да бъдат санкционирани, ако ти откажат услугата си, защото не им позволяваш да ти снимат личната карта. Това, че ние не си пазим ЕГН-то и не вярваме, че някой може да ни навреди, е друга тема.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Фев 2010, 12:48 
Старо куче - медалист

Нали съзнаваш, че законът за защита на личните данни не е писан за България, а тук сме го приели само и единствено по команда от ЕС. Е да, но реалността там няма нищо общо с тази тук, да не говорим, че и за там той вече е доста неадекватен, защото измислянето му е станало през някакви стерилни времена на ниска престъпност, а не в сегашните условия, в които и там са ги напълзяли всякакви лъжливи и крадливи твари от целия беден свят.

Та понякога на хората, които искат да си вършат работата, им се налага да нарушават закона. И нещо повече, така сигурно им излиза по-изгодно, отколкото да го спазват. И между другото, изобщо не бих казал, че този закон се нарушава само у нас. Давам 3 бързи примера, до един международни и вън от тукашните банки, митници и т.н., които ти вече спомена.

1. В последния хотел в Лондон, в който бях отседнал, ми снимаха паспорта и това беше единствения начин да ми приемат плащането с кредитна карта, което се наложи да направим по някакъв по-странен и вече нестандартен начин без PIN.

2. Когато се регистрирах като фотограф към една фотобанка, не само че ме накараха са си сканирам и да им изпратя на файл личната карта, както беше по условията на сайта, ами и не се задоволиха с това и ме накараха да направя същото и с паспорта си, защото за тях личната карта не била документ за международно пътуване (разбирам ги, те са американци и за тях международно пътуване не е такова в рамките на ЕС).

3. Някога, когато се регистрирах в PayPal, също трябваше да си изпратя сканирани копия от личните документи, за да ми се задвижи изобщо процедурата за създаване на акаунт.

Някак си не ми се вярва всичките тези фирми да не знаят какво правят и да нарушават закона. Подозирам, че просто ние тук си мислим, че познаваме този закон, а всъщност го четем като дявол - евангелието.

Да, истина е, че никой от тези, които спомена, няма право да ти поиска личните документи по начина, по който това има право да направи полицията. Но вероятно е истина и че ако ти ги поиска, а ти не му ги дадеш, има право да не ти предостави своите услуги.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Фев 2010, 13:14 
Старо куче - медалист
Аватар

Предполагам, че всичките фирми, които си цитирал са регистрирани като администратори на лични данни и попадат под ударите на закона, ако от тях изтече информация за теб.

У нас всякаква държавна администрация, която си е разграден двор по принцип, може да ти предостави данните на когото си поиска и на никого няма да бъде потърсена отговорност. Съответно, трябва да се пазим сами - не си даваш данните и толкова - няма как да ти откажат услугите си. Наскоро, покрай темата на Капитал за прословутите разправии с пратките от страни извън ЕС и разправиите по гишетата, се оказа /новост за повечето редови граждани/, че митниците не само, че нямат право да ти снимат ЛК, но и трябва да бъдат санкционирани, ако го правят.

И понеже сме в БГ, аз лично предпочитам да съм една идея по-мнителна и предпазлива, отколкото някой ден да се събудя с некои задължения /понеже няма какво да ми продадат/ на мое име. Може да звучи невероятно за повечето мирни хора, но... :D

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Фев 2010, 13:39 
Старо куче - медалист

Не, то не е невероятно, но като се има предвид колко малко са хората, занимаващи се с подобни измами, можем спокойно да смятаме, че ако те искат да го направят, ще намерят направо файла, от който ти е печатана личната карта, и ще си напечатат нов оригинал от нея, може би дори на принтер на МВР ;-)

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Фев 2010, 14:36 
Старо куче - медалист
Аватар

Значи в понеделник ме изненадаха: За да си проследиш пратка трябва да си регистриран.. ок това го направих. Пратката е от петък респективно трябва да бъде доставена понеделник - говорим от Костинброд до Цариградско :-) сиреч 15 км. В понеделник на обяд според системата им пратката не беше доставена, към 15.00 часа също, и в тоя момент ми се обадиха хората че са получили нещата още на обяд..... Дотук добре, обаче от интерес продължавам да проверявам номера на пратката, според системата на Е-конт от днес /4.02.2010/ сиреч една седмица по-късно.... ПРАТКАТА ОЩЕ НЕ Е ДОСТАВЕНА! МОЛЯ ОПИТАЙТЕ ПО-КЪСНО!!!
Ъ-Ъ-Ъ-Ъъъъъъ?

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Фев 2010, 15:32 
Старо куче - медалист

Че кой ш'ти се занимава да въвежда данни за доставяне на толкова стари пратки :-)

Впрочем, ако това те успокоява, някога Alitalia ми бяха загубили куфара (нормално). От летището ми дадоха бележка за рекламацията и ми казаха, че мога да си го трасирам на сайта на авиокомпанията с номерче, което ми дадоха. Бре няма го тоя куфар един ден, два дни, накрая служител на фирмата, която разнася загубените багажи, ми го внесе в кабинета, на сайта още си пишеше, че не се знае къде е, след една седмица - все още го нямаше според италианците...

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Фев 2010, 10:59 
Гърмян заек

Аз пък съм използвала трасиране на пратка Германия-България, с доставчик UPS, които имат договор с българските Интерлогистика. Е, нямаше по-подробни данни...Всяко място си беше отбелязано. Даже се изумих от къде точно ми минава камиона и какви врътки прави докато стигне границата хаха.

Върнете се в началото

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа