ПолиграфияИнфо група dotbrain.eu ПринтГайд магазин TheDigitalPrint.info ПолиграфияИнфо ПринтСток БГОферта ПринтИдея
Error: Embedded data could not be displayed.

Въпроси и отговори
Кога да използваме допълнителни цветове при печат?
Кои са оснвните програми за предпечат и коя част от пректите в коя програма се рабо...
Как да накарам QuarkXPress да пренася текста. Става въпрос за текст на български?...
Предпечат
Сканиране(технологиии)
Supertrap
Стохастика второ поколение

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: плащане на проект!
МнениеПубликувано на: 26 Фев 2010, 17:31 
Срамежлив

Здравейте! Имам въпрос за нещо, което не ми се случвало досега /ама ще ми е за обица на ухото/. Става въпрос за следното - винаги, когато имам запитване за реклама давам груба цена на клиента, ако удобри - правим проекта, оферта за точна цена и изпълнението. Проекта в общи линии влиза в цената, но не като точка в офертата. Сега имам случай, в който ми се наложи първо да изработя проект по зададени критерии за да мога да дам оферта . Офертата и проекта са изпратени по ел.поща без отново да посоча цена отделно за проект. Дойдоха в офиса и се наложи да проемним проекта, който бяха одобрили, понеже някаква фирма доставчик щяла да им постави на част от витрината свои безплатни материали и като цяло да намлим част от визията. Променихме и устно дадох на място новата цена. При което, уж всичко О.К. а след два дни някой друг им оформил всичко /колеги с подобен проект и то на по-висока цена/, а тия тарикати не искат да си платят проектите. Как мога да постъпя или кауса пердута и да внинавам следващия път.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 26 Фев 2010, 18:07 
Старо куче - медалист
Аватар

Бой и е**не не се връщат - в общия слуай имаш известна вина, че не си обявила цена на проекта и изработката отделно - и одобрения се взимат в писмен вид само - електронен или хартиен - трябва да имаш черно на бяло ОК - не че в съда имаш шанс да спечелиш, но все пак...

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 26 Фев 2010, 18:32 
Старо куче - медалист

Тук въпросите са няколко... Има ли откраднат интелектуален труд, или просто това са неща, направени по идея и указания на клиента, които той след това не е употребил?

Ако е второто и нямате предварителна уговорка какво дължи той за това, че ги правите - той си е в правото да отиде със същите (свои) идеи при друг изпълнител, и да му възложи цялата работа. В този случай имаме само известно количество работа залудо, което обаче е било предварително известно, доколкото прочетох (наложи се първо да изработя проект, за да мога да дам оферта - ясно ти е било, че офертата може и да не бъде приета).

Ако пък е първото, тогава идва подвъпросът за доказуемостта на този интелектуален труд. Ако оформлението е твоя идея и има художествена стойност, на теория би могла да претендираш, че са ти откраднали идеята. Трябва да се види обаче какви доказателства имаш - примерно дата на изходящ мейл с този проект към клиента, някакво доказателство за това кога е изпълнена самата витрина и други подобни. Изобщо, малко е сложно ПОСЛЕ, но не е чак невъзможно. Въпросът е на каква стойност е щетата (т.е. колко е струвала тази твоя точка от офертата) и ако то не е хиляди, готова ли си да дадеш може би доста повече на адвокат, за да се бори за твоята чест и финансов интерес. И да загубиш доста свое време и още повече - общо време, което ще мине, докато евентуално един ден случаят се реши в твоя полза. Въпрос на качество на доказателствата е дали това изобщо ще стане.

Така че най-вероятно - една студена вода.

P.S. Много ми е интересно само откъде знаеш за каква цена е възложил клиентът същото нещо на другата фирма, та казваш "колеги с подобен проект, и то на по-висока цена". С тези колеги да не би да се познавате и да сте обсъдили цената, която са им платили!? Защото не вярвам клиентът да ти я е казал, още по-малко - вярна, а пък още по-малко - по-висока. Той винаги би те излъгал, че някой му го е направил по-евтино и затова го е избрал.

Разбира се, всички тези разсъждения важат само в случай, че всичко, което ти казваш, е искрената и неизкривена истина.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 26 Фев 2010, 19:08 
Гърмян заек
Аватар

Накратко: съчувствам ти, сега пазара и без това се е свил много, така че вероянто всяка поръчка има значение за тебе.

В твоя случай имаш две възможни решения: да работиш или да не работиш повече с този клиент. Това е МНОГО важно решение и за това трябва да забравиш за емоциите и да го обмислиш внимателно. Правилния отговор би трябвало да е "да, ще работя", но понякога се налага просто да изпратиш мейл на клиента, че бъдещето ви сътрудничество е невъзможно. Кратко, учтиво и с обяснение защо. Понякога се налага да кажеш, че не желаеш да работиш с някой. Но недей да обясняваш защо. Още повече пък да даваш финансови детайли. Няма да те занимавам с правните аспекти, но споделянето на подобна информация, дори и достоверна и доказуема, може да ти донесе много сериозни проблеми.

По принцип цената включва това което е обявено. Ако не е обявено нищо значи е крайна и окончателна цена. Промяната й представлява предоговаряне, което е недопустимо да е едностранно. Тоест ако ми обявиш цена тя включва ВСИЧКО и е окончателна. Следваща промяна може да има само с взаимно съгласие, иначе е невалидна и може да доведе до невалидност на контракта.

Аз имам практика да изпращам мейл с оферта, като ясно записвам какво включва и какво НЕ включва. Ако има променливи, като време за изработване или промяна на проект го вписвам - например 25 лв на час за пормяна на порект. Като клиента ми е в офиса си ги взимам ПРЕДИ да предам променения проект. Важно е да се спомене дали цената е с или без ДДС, защото по принцип трябва да е обявена цената С ДДС. Ако се промени нещо - нов мейл. Понякога е досадно и някои клиенти се дразнят, но така се градят коректните отношения.

Това е, няма гаранции за коректни клиенти, но наличието на установени процедури ги респектира и спестява излишни усложения.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 01 Мар 2010, 09:57 
Срамежлив

Благодаря на всички! Още в петък /като пуснах поста/ седнах и нагласих стратегията си за да няма подобни случаи и на видно място в офиса накачих инфо и за клиентите! Благодаря ви за споделения ви опит! Просто досега явно сме работили на късмет /за толкова години не ми се е случвало подобно нещо/ и сме разчитали на коректност /колко смешно/, тъй като така винаги сме се отнасяли към всички и сме се надявали на подобно отношение. Дори, ако клиент дойде при нас с разпечатан проект и иска да му изработим рекламата, винаги сме го пращали в РА да си плати проекта и да си вземе файла.../не че не мога и аз да направя същата визия, но не е коректно/.

А откъде знам за цените - запитванията се въртят в определен кръг от агенции, с които сме в добри отношения. Купуваме едни и същи материали от едни и същи доставчици. А и доста клиенти си размахват офертите търсейки друга ценова оферта, така и други канали на инфо относно начин на ценообразуване на по-стандартни неща. Но постинга не беше за това кой на каква цена го прави /мен това не ме засяга - всеки колега има право да реши коя цена удовлетворява труда му/, но в последствие разбрах, че колегите са постъпили по-умно като са му взели пари напред и няма мърдане за клиента. БРАВО!

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 03 Мар 2010, 00:13 
Старо куче - медалист

Нещо почнах съвсем да не разбирам - има ли в крайна сметка използван, но неплатен твой ИНТЕЛЕКТУАЛЕН продукт, или има просто свършена малко работа на добра воля с надеждата, че клиентът ще си направи поръчката при теб, пък той взел, че избрал други? Това защо един клиент избира друг доставчик - по-евтин или по-скъп, често зависи от повече от това кой ще даде най-добрата цена: важни са и сроковете, важно е и качеството, важно е и усещането за професионализъм, което можеш да му създадеш или в колко приятелска атмосфера ще се чувства при теб, понякога са важни и шуро-баджанашки или просто емпатийно-сексуални причини. И трудно някой може да се сърди, че това е така. И между другот, замисляш ли се, че причината да загубиш поръчката, може да е точно в това, че с онези, които наричаш колеги, а които всъщност са ти конкурентите и някой от тях в случая ти е откраднал клиента, не е много хубаво да споделяш на какви цени продаваш, защото това им дава оръжието да дадат по-добри от твоите (или поне изглеждащи такива на клиента), както и че изобщо не е задължително след като ти им казваш цените, които наистина даваш, те също да го правят? Welcome to the jungle :-)

Върнете се в началото

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа