ПолиграфияИнфо група dotbrain.eu ПринтГайд магазин TheDigitalPrint.info ПолиграфияИнфо ПринтСток БГОферта ПринтИдея
Error: Embedded data could not be displayed.

Въпроси и отговори
Има ли безплатни аналози на CorelDRAW, Adobe Illustrator, Adobe Photoshop и Adobe I...
Как да направя QR код с картинка в него?
При печат на черен текст върху пантон, как трябва да бъде подготвен файла, за да ня...
Предпечат
Девет начина да работите по-умно и лесно с Photoshop
Проблемът с наситеното черно в полиграфията
Запазени настройки за инструментите във Photoshop

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Как да видим съдържанието на файл от по-висока версия (X4+)
МнениеПубликувано на: 13 Юли 2014, 03:45 
Гърмян заек
Аватар

Твърде вероятно е мнозина, които ползват CorelDRAW да са имали случаи с получен от клиент файл, който да е направен на по-висока версия от тази, която имаме в момента. Понякога причина е бързането, понякога - невниманието, понякога - незнанието. Понякога (в най-лошия случай) и трите.
Логично е да поискаме да запишат файла в по-ниска версия. Не по-малко логично е да се обадим на приятел (колега) да го направи. Още по-логично е въобще да не се занимаваме и да го поискаме в подходящ формат, отговарящ на изискванията за печат. С променлив успех за неголеми файлове можем да пробваме и това. За съжаление записването в последната версия понякога е само част от други проблеми във файла.

Никой не се е родил научен. Ако имаме желание (и време) бихме могли да помогнем на колегата с цел избягване на следващи проблемни файлове.

Настоящата тема е повече като извънкласно четене, отдавна не съм чел обстойно форума, възможно е да съм пропуснал подобна или същата тема. Възможно е да е абсолютно излишна.
Начинът, който съм описал е за файлове, записани на X4 версия и нагоре. За по-ниски версии не знам как става. Възможно е да има вече макроси за конверсия към по-ниска версия (колкото и нелогично да ми се струва от финансова гледна точка).
Не съм запознат с програмирането, по спомени преди години четох за OLE библиотеки, свързани с preview-то на файл даже от по-ниска към по-висока версия и съм виждал thumbnails от Corel 11 на файлове, правени с 12, (мисля, може и да бъркам), но, понеже съм лаик в областта, четенето и интересът си останаха там.

Та, до версия X3 (включително) на продукта, коя е тя можеше да се провери с просто отваряне на файла в Notepad и преглед на началото му. Там можеха да се видят следните редове:

Изображение,

където „D“ е версията (в случая - X3) на CorelDRAW, с която е създаден файлът.(„А“, „В“, „С“ и „D“ са съответно 10-та, 11-та, 12-та и 13-та версии, от 9-та надолу са със съответните цифри).
От версия X4 на продукта съдържанието на файла изглежда по различен начин. Примерът е с файл, създаден с X7 (в ущърб на лъжата, не съм проверил дали записан файл от X4, X5 и X6 изглежда по същия начин, при все, че ги имам на работа; от X7 записан във версия X4 изглежда така).

Изображение

За разлика от горната снимка тук „Е“ е версията (за X4); за версия X5 това се променя на „F“.
При запис на файла в X6 или X7 версии тези данни вече ги няма (или са другаде във файла, домързя ме да прeглеждам 16 MB-ов файл в Notepad).
Това, което е оградено в червения правоъгълник е всъщност нещото, което ме накара да променя разширението на файла на „.zip“. Разширение „.rar“ също може да се използва. Преименуването се прави, разбира се, при неотворен файл в Corel.
След като се отвори архивът може да се видят няколко папки, от които да получим някаква информация (напр. ако са прикачени използваните цветови профили - в папка „color“, използвани шрифтове - в папка „embed“, миниатюри - в папка „previews“):

Изображение

Точно в „previews“ се намират 2 файла - page1.png и thumbnail.png. Първият включва само активната страница (обектите извън нея не се показват) вторият показва всичко в работното поле:

Изображение

Изображение

В папка „content" от файла „root.dat“ след отваряне с Notepad може да се види и версията, с която е записан файлът:

Изображение

Така изглежда оригиналният CDR файл.

Надявам се, че хакерските ми „умения“ са Ви били ако не полезни, то поне забавни… 8)

Върнете се в началото

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа