ПолиграфияИнфо група dotbrain.eu ПринтГайд магазин TheDigitalPrint.info ПолиграфияИнфо ПринтСток БГОферта ПринтИдея
Error: Embedded data could not be displayed.

Въпроси и отговори
При опит за корекция на .ai файл, не мога нито да редактирам, нито да изтрия, добав...
Можем ли да заместим Helvetica с друг безплатен шрифт?
Как да запазя линията под текст, дефинирана в Paragraph Rules, при конвертиране в к...
Печатни технологии
Решете проблема на принтера си - част 2 – задиране на главата
Печат върху текстил
Трансферен печат: Откриване и разрешаване на проблеми (част 1)

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Въпрос относно брошура?
МнениеПубликувано на: 17 Юли 2012, 11:02 
Срамежлив

Здравейте

Занимавам се с web и motion design, но ми се наложи да правя многостранична брошура, а досега съм правил само неща с една страна или две. Страх ме е да не омажа нещо брутално така че да стъжня живота на някой в печатницата.

Единият ми въпрос е - нужен ли ми е InDesign за целта, свикнал съм да работя с Illustrator и се надявах това да може да стане и там с artboards? Страниците не са много - под 15. Четох доста из този сайт, както и търсих семпли на други места. Намерих това - http://www.pixeden.com/catalog-template ... g-template - този дизайнер ги е направил като разтвор, но после тук видях, че не е хубаво брошурите да се правят като разтвор/фолио. Даже се замислих дали правилно разбирам термина - нали разтвор при A4 брошура е A3 документ с наредени една до друга две A4 страници? Видях че каталога на Плесио е страница за страница - http://www.plesio.bg/uploads/files/Ples ... 07_web.pdf, но пък това сигурно е вариант само за уеб.
Та основната ми чуденка е дали всичко това значи, че в печатницата си ги нареждат, а аз мога само да подам PDF с поредни страници, bleeds и safe зони? (който лесно мога да Export-на от AI)?

И последно се чудех какъв е най-добрият вариант за конвертиране на снимките в CMYK при положение че не разполагам с информация относно това къде и на какво ще се печата брошурата?

Благодаря предварително,
Боян

Върнете се в началото

Заглавие: Re: Въпрос относно брошура?
МнениеПубликувано на: 17 Юли 2012, 12:37 
Старо куче - медалист
Аватар

Здравей,

най-добре направи брошурата да е страница по страница в един общ PDF. Естествено трябва да предвидиш наддаването за обрязване. В печатницата ще си ги подредят и разположат на монтажа. Твоя работа е да не объркаш къде има наддаване за рязане и къде биг или лепене. Внимавай за това.

Многостранични документи е по-добре да се работят в Индизайн или Куарк, но щом ти е по лесно в Илюстратора.... Тоя последния CS6 май можеше да работи с многостранични документи?

Колкото за конвертирането в CMYK. Аз лично съм си свикнал да ги конвертирам предварително още във фотошопа за да виждам какво ще се промени и как ще изглежда в CMYK изображението. Има и друга школа както се казва ама пусто съм изостанал и закостенял във вижданията си :-)

Можеш при експорта да използваш някои от Fogra стандартите 27, 39 ако става въпрос за офсетов печат, по добре все пак опитай се да разбереш къде ще се печата и поне каква хартия(гланц, мат) и ако самата печатница има някакви изисквания да ги разбереш за да стане всичко по лесно :-).

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 17 Юли 2012, 13:43 
Срамежлив

Благодаря много. Биг и лепене са ми малко тъмна Индия, но ще чета тук и ще търся на други места, за да стане ок.

Да, за жалост обаче нямам как да разбера печатницата, понеже първоначално клиентът ще я ползва само за уеб.

Още веднъж благодаря, изключително полезно ми беше.

Поздрави,
Боян

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 17 Юли 2012, 13:56 
Старо куче - медалист
Аватар

Ако ще е за уеб като за начало не прави снимките CMYK а си ги остави да са RGB. Има си начин после да станат на CMYK.

Биг в твоя случай е мястото на сгъване на брошурата.
По често брошурите се сгъват и се подвързват с телчета, по рядко се лепят. Дано не те обърках :-)

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 17 Юли 2012, 14:23 
Срамежлив

Супер, мерси за съвета за снимките - те така или иначе са на продукти и конверсията много не им се отразява - разни хартии, пликове и т.н., само 3-4 ярки цветни канцеларски материали.

Ами обърквам се, но ми е доста интересно - мерси много за съветите! :)

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 20 Юли 2012, 15:09 
Срамежлив

Съжалявам, пак съм аз :roll:

Снимките ги импортвам без да ги обръщам, но по едно време Illustrator почна да казва следното:
"The document's embedded color profile does not match the current CMYK working space". В почевето случаи Embedded е Euroscale Coated v2 а Working е U.S. Web Coated (SWOP) v2

С Bridge намерих кои са въпросните снимки, които са съответно с Euroscale Coated v2 и няколко с Coated FOGRA27 (ISO 12647-2:2004). Как да премахна тези грешки, да конвертирам въпросните файлове в U.S. Web Coated v2 ли?

По принцип проблем ли е че Color Profile който ползвам е U.S. Web Coated v2? В Color settings е настроено за North America General Purpose 2 и се чудех дали не трябва да бъде Europe Prepress 3, което за CMYK е Coated FOGRA39. Тогава обаче ще ми дава грешки и за останалите снимки, които са повечето U.S. Web Coated v2.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 01 Авг 2012, 23:18 
Старо куче - медалист

Тука докопа тема, дето и двама души от този форум нямат общо мнение...
Това колор сетингите се си водят до Миш Маш
Странно тази дума е валидна и на ханглишки...
Мой съвет - не записвай файловете с профили! в общи линии имулират, как ще изглеждат ргб файловете ти след печат, който пък трябва да е в смук;
U.S. Web Coated - въобще не е за веб, макар и такова да му е името, а за вид печат;
всеки нов документ трябва да ти е RGB , ако ще работиш за веб, а не за печат. Първо оправи профилите, когато отваряш нов документ да не е у ЦМИК...
Забрави израза смук
Думата препрес в профила си е просто печат, ти ще печаташ ли, или сме само из веб-а?

Върнете се в началото

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа