ПолиграфияИнфо група dotbrain.eu ПринтГайд магазин TheDigitalPrint.info ПолиграфияИнфо ПринтСток БГОферта ПринтИдея
Error: Embedded data could not be displayed.

Въпроси и отговори
Проблем с файл по време на работа с CorelDRAW.
На какви машини, технология на печат и с какви мастила се печатат салфетките?
Възможен ли е печат на бяло мастило върху черна хартия при използване на дигитална ...
Статии
Какво е ERP
Може ли облачният печат да направи революция в издателския бизнес?* ...
Какви ограничения върху торбичките има наложени в различните държави п...

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: За един каталог и прозрачностите
МнениеПубликувано на: 29 Яну 2010, 12:08 
Срамежлив

Здравейте на всички. Много хубаво форумче сте си заформили!
Аз съм начинаеща с амбиции да науча колкото може повече и ще се радвам ако тук намеря подкрепа :D Правила съм различни малки проекти, но съм нямала пряк контакт с печатниците и от там липсата на достатъчно знания как протича процеса (само теоретично отгоре отгоре).
От няколко месеца работя по един каталог, който се оказа доста обемен (шефката е по-амбициозна и от мен и ме хвърли на дълбоко). До тук имам почти 300 стр в размер А5. Работя с InDesign CS3. Старая се да ползвам само вектори, но се налага да поукрасявам и с някой друг тифецнат TIFF. Знам че често създават проблеми и въпроса ми е как мога най-правилно да обработя снимките, за да получа максимален резултат и да няма проблеми за печатарите (шефката още не си е намерила печатница и няма как да контактувам с първоизточника).
Друг проблем е, че много от снимките, които прилагам в каталога са сваляни от сайтове, чийто собственици не държат на добрата резолюция.
За уточнение - тифовете са ми само сток, там притеснението ми е за прозрачностите, а 50%от останалите снимки са с кофти резолюция. Та въпроса ми е как да извлека максималното от това, с което разполагам?
Доста дълго се получи :oops:

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 29 Яну 2010, 12:50 
Старо куче - медалист
Аватар

Снимките, които с с кофти резолюция, ще излязат кофти. Тифовете с прозрачности ще излязат така, като си ги направила - тоест ако си имала голями като резолюция изходни материали и си прилагала прозрачност върху тях не би трябвалод да има драми - освен малко мрънкане от страна на хората, които ще го рипват. Това че не сте се свързали с печатница е лошо - не толкова за цената, колкото за техническите характеристики на самото издание, но това е друга тема...

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 29 Яну 2010, 15:44 
Срамежлив

Ами знам, че е лошо, но в това отношение съм пасивната страна.За цената -тя не щади средства стига да и хареса крайния резултат, а и залага на нестандартното. Въпроса е че когато предам готово изделие не искам да ми го връщат за генерални попрвки. Предпочитам да се явявам подготвена.
Един друг въпрос - как да отбележа перфорациите? Знам че трябва да са в кафяво, но не знам дали има опция да отбележа на всички страници.
Кофти снимките се стремя да ги смалявам максимално и гледам effective ppi винаги да е повече от actual ppi. Друго не знам какво мога да направя в случая.
А за тифовете освен да си задам high resolution на transparency flattener presets друго необходимо ли е?

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 01 Фев 2010, 00:49 
Гърмян заек

Каталога ще бъде с перфорации ли? А кафявия цвят да би да е някакъв spot pantone, който да си го изключат в печатницата? Ако трябва да се отбележат на всички страници, слагаш ги в мастър страниците (където трябва да са и колонцифрите) най-добре нов слой (Layer) отгоре, така лесно ще ги скриеш ако не трябва да ги има във файла за печат (който файл не е добре да го правиш с Export, а с Print to PostScript --> през Acrobat Distiller с опция Press Quality или PDF/X). Тифецнатите тифове обикновено излизат най-добре с пътечка (clipping path), защото е векторна.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 01 Фев 2010, 13:46 
Срамежлив

Благодаря за съвета.
За перфорациите - не съм ги отбелязвала, защото още не е решено ще се лепи ли или всяка страница ще е отделна (което на мен не ми се нрави, защото от опит знам как се късат лесно такива листове). Сега съм експедирала шефката да си търси печатница и се надявам да намери хора, с които се комуникира лесно, че занапред ще има още каталози.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 01 Фев 2010, 17:15 
Старо куче - медалист
Аватар

Спешно трябва да намерите човек, който да ви даде съвет ...

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 01 Фев 2010, 19:37 
Старо куче - медалист
Аватар

Колегата awitohol тактично се опитва май да каже, че се предполага, че имате проблеми още с формАта, а да се променя формат при вече странирано изделие е кофти. Да се препечатва тираж пък е мноооооооооого кофти. За снимките с ниска резолюция - по-доре е да се обработят първо в растерна програма - качеството не, че ще е много по-добро, но поне виждаш какво приблизително може да очакваш, може и малко обработка с цел подобряване на вида.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 03 Фев 2010, 12:34 
Срамежлив

Аз изобщо не съм почитател на правилото 'клиента винаги е прав", но когато си е намислил нещо и на всяка цена, ама буквално на всяка цена иска изделието да изглежда по определен начин е трудно да го разубедиш. Моята работа е с това което разполагам да извлека максималното, за останалото ... Предполагам на всеки от вас се е случвало да изпълнява идеи, които се разминават с вашите.
Нямам крайни срокове, така че ще действам докато стане както трябва.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 03 Фев 2010, 15:03 
Старо куче - медалист
Аватар

Няма нищо лошо в разминаването на идеите на клиенти и изпълнители - въпроса е да не е се разминават идеите с реалността - затова смятам, че е добре да се консултирае с някоя печатница на по-ранен етап от изработката. Дори и с много пари не можеш да промениш елементарните закони на полиграфията и да на направиш каталог със 153 страници

Върнете се в началото

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа