ПолиграфияИнфо група dotbrain.eu ПринтГайд магазин TheDigitalPrint.info ПолиграфияИнфо ПринтСток БГОферта ПринтИдея
Error: Embedded data could not be displayed.

Въпроси и отговори
При работа в InDesign, как може да се прекъсне връзката между текст, разположен в н...
Как може да бъде превърната растерна илюстрация във векторна?
Кой е най-подходящия вариант за избор на превю в InDesign, за да може да се оцени к...
Печатни технологии
Директен печат
Какво е лентикулярен печат?
Какво са сивите зони в мастиленоструйния печат

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Проблем с CAD файлове
МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2010, 15:57 
Срамежлив

Здравейте колеги,
Не съм сигрен дали тук е мястото за моя въпрос, но се надявам да можете да ми помогнете.
По принцип не бих се нарекъл начинаещ така като от 10 години се занимавам с Corel Draw и като цяло всякакви програми и машини за предпечат, печат, рязане и тнт...
Но напоследък често срещам един проблем.
При мен идват клиенти които носят файл правен на Autocad и искат от мен да го изпечатам в по-голям размер /тоест на широкоформатен/
И ето го моят проблем мъча се всячески да обърна този файл я в .eps я в .cdr, .ai, .pdf в каквото и да е само и само да мога да го използвам така като аз от autocad представа си нямам а и не мога да му дам принт и да го пусна на широкоформатния директно...
Резултатите които получавам след мъките са или тотално смачкване падане на качество /да не си личат какви обекти са начертани/, или текста се пръсва абе ужас при всички формати.
Гледах доста из интернет това което открих е че не съм единствен с този проблем и то не само в България... и доста чуждестрани колеги го имат този проблем.

Интересното е че идва при мен веднъж един клиент и си носи пак чертеж правен на autocad но от Германия са му пратили PDF отварям PDF-a всичко е ОК. Импортвам го в софтуера на широкоформатния този пдф и на превюто какво да видя... пак същите деблеи грозни линии и всички изброени проблеми са на лице.

Отварям пак самия PDF с Adobe Reader и всичко си се вижда добре... Пускам го на дигиталната с размер 13/19 инча и си е супер. Но при широкоформатния печат нещата не седяха така. Пробвах да го вкарам този PDF и в Corel 13 /лицензиран, не че това в случея смятам че би имало значение/ и виждам същото което и в софтуера на широкоформатния.

Работя в не много голям град и хората знаят че в нашата фирма се оправяме с всичко с което другите не могат но това ни се запъна и много се ядосваме с това...

Помъчих се да опиша подробно проблема дано не съм прекалил и да съм ви объркал с обяснения. Ще се радвам ако има някой който може да ми помогне.

Благодаря ви предварително!

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2010, 18:33 
Старо куче - медалист
Аватар

Ако не се лъжа, от AutoCAD можеше да експортира в различни форати за превю. Също така, май имаше и опция за задаване на големината на превюто.
Ако имаш възможност направете проба с някой от клиентите на неговия CAD. Би трябвало този който работи на софта да има поне малко понятие от експорт и импорт. Или поне да знае къде се намират опциите :D

...Ауто ЦАД.... :D
Лелее, какви глупости съм написал....

Последна промяна The Fish на 02 Сеп 2010, 20:17, променена общо 1 път

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2010, 18:56 
Старо куче - медалист
Аватар

А дали ще можем да получим някой от файловете, за да видим за какво става въпрос, че е малко хвърляне на боб

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2010, 19:21 
Старо куче - медалист

CAD файловете обикновено имат проблема, че ползват разни векторни щриховки, които при импорта се превръщат в милиони отсечки. Впрочем те и при експорта са така, но в един PDF не ти пука чак толкова какво има, стига рипът на принтера да го кльопа.

Та накратко казано, помоли клиента си не да ти носи файлове за CAD, защото ти не си строителен или друг инженер, а да си експортне PDF. Всяка съвременна CAD програма това трябва да го може.

След това си свиркай.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2010, 19:38 
Старо куче - медалист
Аватар

най-важното е - това са файлове "за плотер с писалка с дебелина 0.000XX mm"
тази линия и на 4000% увеличение я виждаш като тънка, но печатащото устройство я вади с неговата минимална дебелина!

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2010, 21:06 
Срамежлив

Първо искам да ви благодаря на всички за бързата реакция.

Сега да коментирам вашите коментари.

1. За колегата който каза за експортването в който формат ми трябва.
Първо хората които ми ги носят хал хабер си нямат от тия работи. На тях им пращат тия файлове от другаде и те идват да искат от мен чудеса.
Пробвах какво ли не... Дори си свалих AutoCad на личния си лаптоп да се мъча колкото да мога да го експортна уж... но резултатите от към качество не ме удовлетвориха.

2. За колегата който каза да ми пратят PDF-a и да си свиркам... добре но случея с пдф-а който ми донесоха и който като го вкарам за печат и на превюто виждам грозни неща...

3. Така като ви пиша от вкъщи утре ще взема от офиса файла и ще ви го подам за да не "хвърляте боб"

Поздрави!

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2010, 21:53 
Старо куче - медалист

Illustrator импортва читаво dxf с помощта на един plugin, който се казва EXDXF. Проблемът идва от това, че Autocad използва сплайни като вътрешно представяне на кривите линии, а АI и Corel - криви на Безие. По тази гадна причина кривите в Autocad се представят като поредица от малки линии в предпечатните програми.
Между другото - ако не искаш да пиратстваш, можеш да инсталираш само Viewer за Autocad и от него да печаташ към pdf.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2010, 00:45 
Гърмян заек

Навремето и аз имах проблем като този. Открих, че най-лесно е да се научиш да плотираш директно от аутокада. Дебелината на линиите лесно се коригара чрез слоете (всеки слой използва определена дебелина и цвят на линия).

Иначе, може спокойно да си импортнеш .dwg-то или dxf-a в илюстратора. Даже май си пази слоевете, и лесно може да си коригираш дебелината. За проблема с нацепването - мисля, че идваше само когато в аутокада са използвани полилинии (различни са от сплайн кривите), но даже и нацепени не се различава с просто око. Проблем е само когато трябва да редактираш някоя крива.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2010, 18:02 
Срамежлив

Ето и за колегата който поиска да види файла
Това е един от примерите с които съм имал проблем

http://dox.bg/files/dw?a=841d4a13bc

Пробвах едно от решенията ви които ми препоръчахте това с плъгина за AI обърнах го с една малка програмка от dwg на dxf и го отворих с AI но там става една мешаница кое върху кое ги нахвърля и почти всичко е на един цял слой.
А аз трябва да го обърна да го видя с какъв размер е това което ми го носят и да го изпечатам на отделни листи все пак...

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2010, 21:43 
Гърмян заек
Аватар

Ами не можеш ли от PDF-а дето е ОК да направиш един EPS? Би трябвало и той да е ОК, като ЗАДЪЛЖИТЕЛНО обърнеш тескта в криви. Щото се получават едни мазни с шрифтовете ...
Файла, който си качил се отвори много добре в CorelX5, само дето стана някакъв проблем с шрифтовете - каква изненада :-)
Не съм работил с CAD-файлове, но чета по форумите, че се препоръчва да ги обърнеш в картинка и след това да ги разпечатваш. В общи линии май се препоръчва DWG2Image Converter, но колкото професионалисти - толкова мнения :-)
Аз не съм го пробвал и не знам, но ми се струва добра идея да се печата от картинка. Както е казал мъдреца: Think wise - rasterize!

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2010, 22:07 
Старо куче - медалист
Аватар

PrintFace написа:
....Файла, който си качил се отвори много добре в CorelX5, само дето стана някакъв проблем с шрифтовете ....

при мен в същата версия Corel само някаква боза стана...

ползвам TwinView на www.cad2cad.com и обикновено върши работа, ама в тоя случай не помогна...

EDIT: TrueDTP на същата фирма се справи чудно с файла (ползвах Демо версията, но всичко си беше ОК... явно има проблем с мащаба на файла - ето резултата: http://dox.bg/files/dw?a=2f8ea00408 - 22x15 милиметра)

Върнете се в началото

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа