ПолиграфияИнфо група dotbrain.eu ПринтГайд магазин TheDigitalPrint.info ПолиграфияИнфо ПринтСток БГОферта ПринтИдея
Error: Embedded data could not be displayed.

Въпроси и отговори
Как може да се вкара тифецната снимка в странираща програма, без да се вижда никакъ...
Как мога да направя градиент от цвят по Pantone в Adobe Illustrator?
Как мога да разбера каква е резолюцията на растерните обекти в pdf?
Печатни технологии
Каталози по RAL - 7 често задавани въпроса и отговори
Печатарските "лунички" - тайната на жълтите точки
Решете проблема на принтера си - част 4 – сателити

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Въпрос за режещ плотер
МнениеПубликувано на: 19 Яну 2010, 01:02 
Срамежлив

Здравейте. Успях да подкарам новозакупения си плотер марка King Cut, но останах много разочарован заради следното: при изрязването на прост, обикновен надпис, написан на програмата, ъглите на буквите излизат леко заоблени и същевременно някои от ъглите имат около 1мм неизрязано. Личи си че там линиите леко се разминават. Бих искал да попитам дали това се случва просто защото плотера е скапан или е въпрос на някакви настройки? Плотера естествено е китайски, но прочетох добри отзиви за него на някои места в интернет, а и съм виждал далеч опо-стар модел да реже идеално. Интересното е също, че когато сменя ножа с химикалката, която присъства в комплекта, буквите излизат с по-остри ъгли, а с ножа - не. Ще се радвам ако някой може да ме насочи. Благодаря!

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 19 Яну 2010, 12:53 
Срамежлив

Провери дали офсета на ножа отговаря на този зададен в настройките на плотера. Обиковено тогава се получават закръгления.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 19 Яну 2010, 13:52 
Срамежлив

Ами лошото е, че не знам как да го направя... Аз съм съвсем неук в тази материя и то точно оттам идват и проблемите.

Върнете се в началото

Заглавие: офсет на плотер
МнениеПубликувано на: 19 Яну 2010, 15:27 
Срамежлив

Качи една снимка на управлението и веднага те ориентирам.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 19 Яну 2010, 15:42 
Срамежлив

Това ли?

Изображение
Изображение

Върнете се в началото

Заглавие: офсет на плотер
МнениеПубликувано на: 19 Яну 2010, 17:42 
Срамежлив

Точно това. Плотерите имат управление: force, speed, quality, offset. На теб те и нужно офсет, от него зависи как се движи ножчето и фолиото и съответно колко остри ще са ръбовете на изображенията, които се режат. Намираш си го в меню mode и го правиш на нула.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 19 Яну 2010, 18:05 
Срамежлив

Ами не намерих офсет. В менюто има следните неща:

МV SPEED
DN SPEED
PRESS
TEST
REPEAT
X SCALE
Y SCALE
CALL DEF
BAUD
STARTVEL
END VEL

Върнете се в началото

Заглавие: ploter
МнениеПубликувано на: 19 Яну 2010, 18:20 
Срамежлив

Интересно. Тогава питай там където си го купил. A от къде си го купил? Какъв е точния модел? В интернет не се ли намира ръководство на този модел. Какво производство е този плотер? Може да трябва да се ъпдейтне драйвер или фърмуер/само в много краен случай/.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 19 Яну 2010, 18:49 
Срамежлив

Ето това е плотера:

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll? ... K:MEWNX:IT

Произведен е в Китай естествено, но в нета не намирам много информация за него. най-лошото е, че нищо не разбирам а няма кой да ми покаже. Възможно е това да са някакви стандартни настройки, но не съм сигурен и мисля да го върна. Много съм разочарован...

Върнете се в началото

Заглавие: plotera
МнениеПубликувано на: 19 Яну 2010, 22:42 
Срамежлив

Къде се намира физически това чудо на плотерите? Ако е в София мога да му метна един поглед. Не е никак трудно да се работи с плотер, най-вероятно нещо ни убягва, възможно е въпросният офсет да е кръстен по друг начин. С какъв софт е окомплектован?

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 19 Яну 2010, 23:09 
Срамежлив

Намира се вкъщи - София, Люлин 2. Ако наистина би желал да дойдеш - бих се зарадвал много. Така или иначе в момента търся точно такъв човек, тъй като очевидно сам няма да се справя. Самият плотер дойде с диск, на който обаче има само един user manual и една програма за преобразуване на USB в COM PORT. С него обаче взех и един компютър, в който има FlexySIGN, SignBlazer. Аз чрез тях пробвах и и при двете се получава този резултат. Сега продавача ми прати ArtCut и ме съветва да пробвам с него да видим какво ще стане. Но колкото и да не разбирам, подозирам че проблема не е в програмата за режене.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 20 Яну 2010, 18:46 
Гърмян заек

В спесификациите на плотера ти пише, че има регулируем офсет (0~1мм).
Трабва да го намериш къде се намира в менюто и да го направиш колкото е офсета на заредения нож (офсет е разстоянието от оста на ножа до върха му). Непълното затваряне на кривите се дължи на лошото пидвижване на материала най-вече заради разминаване на осите на движещтите колела, или разлика в радусите им, или комбинация от двете и е често срещана характеристика на повечето плотери от ниския ценови клас.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 20 Яну 2010, 20:38 
Срамежлив

Значи след много караници с китаеца проблема с тъпите ъгли и недозатварянето на линиите е почти решен. Той ми прати програмата Аrtcut, както и настройките за нея. Реално този офсет се контролира от нея, а не от дисплея на плотера. Настройките се изразяват в намаляването на офсета до 0, обръщане на посоката на движение на ножа, махане на отметките от някакви хардуери и общо взето това е. Останаха обаче някои други дреболии, като например факта, че някои линии, които трябва да са прави, не са идеално прави като ги погледнеш отблизо. Това обаче се случи при надпис, написан в програмата, а не готов файл, защото не мога да импортитам файлове за момента пак поради незнание. А казах, че проблема е почти решен, защото само с този софтуер мога да режа що годе нормално. Същевременно остава проблема как да импортирам файлове от Корел. Мен ми е чудно едно - имам познат с рекламна агенция, който има някакъв супер умрял (поне на външен вид) плотер, който е поне на 6-7 години и се регулира с врътки, а не дигитално с копчета. Този плотер обаче реже идеално надписи и форми. Точно затова си мисля, че би трябвало и моя да може. Естествено ми е ясно, че си е китайска евтина машинка, но пък и онзи не изглежда супер скъп, пък реже идеално. Затова си мисля, че може би все пак има още настройки за оправяне.

Последна промяна rumen1 на 24 Яну 2010, 02:51, променена общо 1 път

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 20 Яну 2010, 21:47 
Старо куче - медалист
Аватар

Аз си мисля, че от Корела трябва да ЕКСПОРТИРАШ а не да импортираш от него.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 20 Яну 2010, 22:45 
Старо куче - медалист

Въпросът би трябвало да е лесен за решаване. Пробвай какво умее да импортва програмата, с която ще режеш, и след това просто екпортни някое от тези неща от Корел. И си готов. Не очаквай програмата на китайците да умее да импортва директно корелски файлове. Ако може EPS, това би бил идеален вариант.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 20 Яну 2010, 23:26 
Срамежлив

Fish, така де, обърках се :).

Иначе китаеца току що ми обясни и това. От корела сейфвам файла в PLT формат и после чрез тази програма Арткът го импортвам. Общо взето качеството е задоволително, като единственото не ми хареса, бе един кръг с диаметър около 2см, който като го гледаш от много близо и си личи, че е наръбен. Притеснява ме обаче, че не може директно да се прехвърлят от Корел на АртКът файловете, а трябва да сейвнеш корелския файл някъде и после да го дръпнеш, точно както казва и thomas. Kоето значи, че ако на един корелски файл си сейвнал няколко фигури, а искаш да изрежеш само една, трябва всеки път да триеш останалите и да записваш като отделен файл само тази,която ти трябва. Естествено това е бял кахър за момента. Общо взето разликата сега и в началото е НЕСРАВНИМА, така че настройките оправиха доста неща, но все още има какво да се желае. Същевременно въпросния плотер на онзи, който между другото се оказа далеч не евтин и скапан, защото цената му втора ръка е над 500 лири в ибей, си има свой софтуер, който зверски улеснява нещата, но в крайна сметка получаваш това, за което плащаш... Сега ще продължа да мъча китаеца евентуално да се опитим да изчистим нещата дотолкова, че и кръга да се оправи (ако изобщо е възможно). Искам да попитам също дали някой ползва програмата SignCut и същевременно да кажа, че ако на някой му трябва ArtCut, мога да му я пратя.

Последна промяна rumen1 на 24 Яну 2010, 02:50, променена общо 1 път

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 21 Яну 2010, 01:15 
Старо куче - медалист
Аватар

rumen1 написа:
...Kоето значи, че ако на един корелски файл си сейвнал няколко фигури, а искаш да изрежеш само една, трябва всеки път да триеш останалите и да записваш като отделен файл само тази,която ти трябва...

при експорт има една цъкалка "selected only" ;)

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 21 Яну 2010, 09:22 
Гърмян заек

При експорт от корел в plt има настройки. Увеличи "curve resolution". Тя определя броя на правите, с които се апроксимира кривата. Ако не и достига резолюция кръгът е съвсем очевиден многоъгълник. А също и при рязане на висока скорост има подобни ядове - "поднася" на завоите :D

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 21 Яну 2010, 09:51 
Срамежлив

От Corel експорт на файла като EPS и после импорт в ArtCut и няма да имаш проблеми с рязането на криви обекти. Избягвай да експортваш запълнени обекти със зададени outline, защото понякога ArtCut ги реже два пъти едно върху друго - или само запълнени, или само контури. Всички криви трябва да са затворени. От прозореца на cut/plot си отметни Sort Plotting - за да не разхождаш ножа по целия лист, а да се режат нещата последователно.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 21 Яну 2010, 15:32 
Гърмян заек

Аз не разбирам как така линните не са идеално прави като се гледат от близо, да не би да имаш предвид, че кривите не са гладки ами изглеждат начупени? Ако е така може би стъпката на рязане (скоростта) е много голяма.

Върнете се в началото

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа