ПолиграфияИнфо група dotbrain.eu ПринтГайд магазин TheDigitalPrint.info ПолиграфияИнфо ПринтСток БГОферта ПринтИдея
Error: Embedded data could not be displayed.

Въпроси и отговори
Мога ли да превърна цветоотделен файл в композитен?
Как мога да направя градиент от цвят по Pantone в Adobe Illustrator?
Как да поискам оферта?
Статии
Пет удивителни начина да включите видео в директната си поща
«Литомат» – връзката с Pantone
Какво е ERP

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Корекционни Криви
МнениеПубликувано на: 06 Апр 2009, 14:55 
Срамежлив

Здравейте, казвам се Стоян Боев и съм на 21г. от г. Пловдив.
Занимавам се с предпепечат от близо 3 години (основно в малки печатници).
Скоро започнах работа в една средна по размери, книговезки насочена.... и тнт, но това не важно.
Въпросът ми към вас, понеже тук не ме взимат насериозно и не ми обясняват почти нищо, е насочен към цветните корекции.
Интересува ме обща информация като:

Уредът спектрофотометър (SpectroEye-X-rite) служи за измерване на плътност, нарастване, стойности по Lab и някакви Делта стойности които въобще не са ми ясни.
Относно изработката на (Корекционни Криви) знам следното:

1. Качва се (тестова плака) на Fogra, без крива, която немога да намеря никаде, както и моите компетентните колеги.

2. Замерват се отпечатъци от различни хартии и се изработва крива спрямо замерванията за отделните видове хартия и или картони.

3. Качва се незнам какво и се гледат и замерват резултатите (гонят се стойности по ISO за нарастванет и тнт.)

Това на теория ми е що годе ясно, но така ли се преви?
Разбрах за някакъв софтуер в който се въвеждат стойности от отпечатъци и той изчислява с колко и каде да се премести кривата.
Има ли такова животно и как се казва?

В общи линии всичко което споделите ще ми е от полза.
Надявам се да се получи интересна тема без излишни подигравки(ако съм написал нещо смешно). :)
Смятам че има доста полиграфисти на които темата би им била интересна.( или само аз съм неукият )
Много ви благодаря предварително.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Апр 2009, 15:56 
Старо куче - медалист
Аватар

А какъв ти е рипа?

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Апр 2009, 15:57 
Старо куче - медалист
Аватар

Само малко корекции от моя страна иначе темата е дълга и интересна.
Тестовата плака не е без калибрационна крива просто тестовата плака трябва да е така наречената "занулена" сиреч отклонението от стойностите във файла по стандарт не по голямо от 1%.
Отделно не бих ти препоръчал да качваш Fogra скалата на печат, тя най вероятно не съдържа стойностите, които твоят РИП ще поиска при калибрацията /зависи с какъв РИП си, при някой можеш да въвеждаш допълнителни стойности, други си искат твърдо техните/.
Ако си с арлекински рип имаш Calibration target и Press calibration target - в самият рип - използвай тях. Адобските рипове /поне тези с които съм работил/ имат същото просто там малко повече ще си поиграеш да зададеш стойностите, за останалите колегите ещ се изкажат.
В общи линии най просто е да си направиш сам тестовата форма, като е хубаво да се възползваш от намалението - използвай всякакви способи за да определиш конкретното състояние на машината - приплъзване, двоен образ и каквото ти дойде на ум. Целта ти трябва да е да имаш машина която си приел за константа и да проследиш нарастването на всяка отделна нейна секция при конкретните условия на печат за конкретната медия. Преви тестовете за линиатурата и условията на печат като цяло, които използвате.
Замерваш плаките преди печат, гарантираш че са занулени, печаташ с тях - не се стискайте да отпечаатате 200 листа - това не е адекватно - вкарайте машината в тираж. Замерваш отпечатъка при който си достигнал определеното от вас оптимално намастиляване - замерените стойности за нарастването записваш в таблица. Компенсираш рипа в - със съо нужното съответно за да вкараш печата в стандарт по ISO. Кривата трябва да е плавна, наръбената крива ... да кажем просто - не работи. Ако пресата е в добро техническо състояние ще си проличи много ясно кривата на дот гейна. Повтаряш теста със компенсираната плака. Замерваш отново.
Не ОК - всичко отначало!
Имаш ОК - отиваш за бира!
УСПЕХ!
/и здрави нерви в борбата с тъмната страна - разбирай печатарите/

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Апр 2009, 17:55 
Гърмян заек

Темата ти е много добра и поставя много сложен (според мен) въпрос.
Първо наистина трябва да калибрираш рипа да изкараш на пластината линейна скала от 2 до 99%. Това както Inovision каза е с Calibration Manager на Harlequin-а. Калибрационната крива за печатарската машина има формата на лък, като най-голяма е разликата в 50%, а в малките и големите проценти разликата е по-малка. Това обаче се прави в Prеss Calibration. Притесняваме нещо обаче при тези калибрации- доколко са устойчиви във времето. Ти ще направиш калибрацията сега при тези условия, но дали те ще са постоянни за по-дълъг период. Дали калибрацията е постоянна при различните смени на печатарите (имах такъв проблем). Надявам се да има още мнения по върпоса:)

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Апр 2009, 20:34 
Срамежлив

ValBo : Kodak / Prinergy / Harmony

InnovisioN : Тестовата плака ще е точна ( Kodak, смятам, че не грешат ), а и си имаме едно от тези уредчета, с които замерват плаките и от Булгед, а те казват, че му вярват на 99,99... % (те ги чуват нещата).
Че няма да е Fogra, май става ясно малко по малко, ще е "hand made", но какво трябва да има на нея, освен вертикални проценти, сив баланс - подочух от колеги за изображения от 1-2 цвята макс.?
Фирмата ще кандидатства по ISO и затова все ФОГРА, та ФОГРА (те продават едни супер яки фотки специално за тази цел).

ansoft : Сtp то е доста точно до 0.5%, но може и да е от уреда, с който измерваме.
Кривите не са трайни, но се коригират с времето (предполагам).

Да споделя, че подочух, че има някакви специални тестове за проверка на машината (състоянието й) - някой знае ли нещо?

Друг сериозен въпрос е линеатурата. Нещо знаете ли? Защо всички пускат на 175lpi, не разбирам? Един колега спомена, че е чел 150lpi и точка, защото по някакви сметки нагоре се губели тонове / ЗАЩО?/
Каква е логиката? Уж вдигаш качеството, а то пада ??? Вярно ли е това?
Остана ми въпросът за ДЕЛТИТЕ???

Момчета, благодаря, че се включихте.
Надявам се да продължим дискусията.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Апр 2009, 20:38 
Срамежлив

Забравих да спомена точките на рестера.
Каква е разликата?
Кръгла,елипса, смесена, стохастичен растер или стохасто?
Преимущества и недостатъци.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Апр 2009, 21:20 
Старо куче - медалист
Аватар

Първо за точката
Освен стандартната кръгла точка, има още доста. Всички са създадени по различни причини, но най често за борба с скока на точката около 50% процента. Аз лично съм пробвал няколко растера между които и линеен
Смятам, че елептичната точка си е почти универсална.
Някои ползват точка-квадрат растер. Не са се оплакали, значи върши работа. По книгите пише, че се справял добре със скока. Може и така да е.
За стохастиката и прочие хаусов растер. Има своите добри страни, но проблемите му са повече според мен. Да, с негова помощ се избягва моарето(няма решетка) и скока на точката около 50-те процента. Но никак не носи на грешки. Най-малкото повишаване или намаляване на натиска води до непредвидими резултати. До там води и некоректната печатарска работа. И докато при стандартния растер, недоброто измерване на дебелината на хартията, не се отразява толкова, при стохастиката това е смърт.
Ако спийдмастера с епояви, може да разкаже колко се бориха с тази стохастика докато се научат;-)
Стохасто, предполагам, е търговско название на някакъв вид растер.
Вече при стохастиката от второ поколение, някои проблеми са избегнати, но пак си е придирчив растер.
Но понеже тази материя е много, ама много дълбока, ще е най добре да се заровиш в книгите дошли с Рипа. Тази документация е крайно подробна и доста обстоятелствена. Ще ти стане ясно всичко

Последна промяна ValBo на 06 Апр 2009, 21:41, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Апр 2009, 21:33 
Старо куче - медалист
Аватар

Сега за кривите.
За съжаление на този Рип не съм работил, но надали е кой знае колко различно.
Има си калибрационна подпрограма и това най-често е при кривата на плаката. Как се казва вече, нямам идея.
Скалата на Фогра няма да ти свърши работа. Поне тези които са за следене на печата. трябва ти сет с растери, които най-често се пускат от самия рип. Потърси и прочети из литературата дошла с него. Няма кой да ти даде по добро описание на процесите.
Не залитайте да мерите 0,5%, защото нито има смисъл, нито има уред който да го хване. Да не говорим за око. Разлика от 2-3% е напълно в нормите. Да не забравяме, че 16% дот гейн в средата на скалата е повече от нормален.
Нещо което Ино забрави да спомене. Никога няма да постигнете абсолютна еднаквост на подадените растери и техния отпечатък. Не се и старайте. Както вече казах - 16% около 50-те си е повече от добре.
Защо е така - не ми се пише дълго;-)

Питаш кои са скалите за настройка на машината. Те идват с нея,
С тяхна помощ, майсторите, които я пускат, я настройват. Но ако случайно са ги "забравили", мога да ти пратя тези на Хайделберг. Ще свършат работа на всяка друга, но трябва да има и кой да разбира от тях.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Апр 2009, 08:13 
Старо куче - медалист
Аватар

BsE написа:
InnovisioN : Тестовата плака ще е точна ( Kodak, смятам, че не грешат ), а и си имаме едно от тези уредчета, с които замерват плаките и от Булгед, а те казват, че му вярват на 99,99... % (те ги чуват нещата)... Сtp то е доста точно до 0.5%, но може и да е от уреда, с който измерваме.

Ще ми позволиш просто една усмивка по въпроса нали!!! :-).
Отделно не съм се съмнявал че ще е точна.
"Един колега спомена, че е чел 150lpi и точка, защото по някакви сметки нагоре се губели тонове / ЗАЩО?/ "
Не се губят - губи се мерака някой да смени резолюцията на маааалко по голяма от 2540DPI.
Един доста остарял стандарт повеляваше че дот гейн на машината се изследва при 150Lpi. Няма такова нещо ако печатам на 250Lpi ме интересува какво става с машината там а на при 150Lpi.

ansoft: Така е да. Когато правиш Press Calibration приемаш техническото състояние на машината за константа. Ако не следите за състоянието на машината и консумативите по нея излишно е да калибрирате каквото и да било. Смяната на печатар не предполага изхвърлянето на денситометъра в коша.

Дедов: "Да не забравяме, че 16% дот гейн в средата на скалата е повече от нормален" - тук мааааалко може да се поспори - но пък стандарти много за целта всеки ползва нему угодният.

bvdm.org

А сега малко от реалният свят: резултатите ще са относителни и ще се опитвате да се придържате до ниво близко до стандарта. фактори бол за това: хартия, намастиляване, алкохол, температура, гуми, натиск, влажност, температура, гаджето на печатаря. Фактори, които е трудно да класифицираме като "постоянна величина".

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Апр 2009, 08:37 
Срамежлив

InnovisioN Здравей.
Кажи сега кое е смешното :)???
Не са ли точни ctp тата на Kodak?
Тези проценти които съм написал са от лични наблюдения.
Знам че отстрани може да е смешно но се уча все още :)

ValBo: Можеш ли да ми прaтиш тези за калибровачни скали за Heidelberg?
Мерси за другото инфо.
Някакви книжки за обща култура да ми препоръчаш?

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Апр 2009, 08:37 
Старо куче - медалист
Аватар

Чиче, моя там е 10%, щото ми е нова машината-Р
Но по стандарт на хайделберг си е 22 чак
тъй че 16% си е много добре

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Апр 2009, 08:55 
Старо куче - медалист
Аватар

BsE - има разлика между усмивка и смешно.
Относно въпроса "Не са ли точни ЦТП-тата на кодак" - може да се перифразира като "Дали проявителната ми е ориентирана по азимут".
И за да не останеш с убеждение че имам нещо против "точността" на Кодак - да "Точни" са - без калибрация разликата при добре проявената плака ще ти е по-малка от 1% /говория от скромния си опит с Lotem и Trendsetter/
И отстрани не звучиш смешно, както казах темата ти е много интересна поне за мен.
Дедов - стига са фалил с таз нова машина - нашата ако помниш дойде 2 седмици преди вашата :-)

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Апр 2009, 08:56 
Гърмян заек
Аватар

Аз ще ви разкажа моята история. Калибрирал съм до обезумяване - гоних абсолютната точност правих калибрационни криви.. и т.н. Това за мен е загуба на време .... а ако имате пък време да го правите не говори добре за вас :) важното е експонацията да се вкара в някаква норма в която отпечатъка да е максимално близо до мострата. Понеже има толкова много фактори които ще ви пресекат златното сечение че ме мързи да ги изброявам... печатар бързак ли ще е... нова марка мастила.. проявител.... различните марки плаки си имат различна емулсия и различни характеристики. Ако само един компонент от цялата верига се промени подмени недоогледа и всичко отива по дяволите, затова аз лично мисля че тези калибрации могат да си останат като теоретична информация, за мен на нашите ширини където никой не показва постоянство в нищо това е абсурдно :)

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Апр 2009, 09:02 
Старо куче - медалист
Аватар

furry написа:
Аз ще ви разкажа моята история. Калибрирал съм до обезумяване - гоних абсолютната точност правих калибрационни криви.. и т.н. Това за мен е загуба на време .... а ако имате пък време да го правите не говори добре за вас :) важното е експонацията да се вкара в някаква норма в която отпечатъка да е максимално близо до мострата. Понеже има толкова много фактори които ще ви пресекат златното сечение че ме мързи да ги изброявам... печатар бързак ли ще е... нова марка мастила.. проявител.... различните марки плаки си имат различна емулсия и различни характеристики. Ако само един компонент от цялата верига се промени подмени недоогледа и всичко отива по дяволите, затова аз лично мисля че тези калибрации могат да си останат като теоретична информация, за мен на нашите ширини където никой не показва постоянство в нищо това е абсурдно :)

Мразя толкова верни мнения ;-)
Както каза един приятел - горя им 10% при средните проценти и си свиркам, който иска да ми докаже че греша.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Апр 2009, 09:15 
Старо куче - медалист
Аватар

Чиче,
Нали това казвам - вашата машина е по стара от нашата;-Р
И на мен ми е интересна. Но и тука е като с профилите - хубаво замислено, ама невъзможно да реализиране на 100%

BsE - какъв размер ви е машината, зада ти пратя точните скали

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Апр 2009, 10:05 
Срамежлив

ValBo : 70x100 Мерси

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Апр 2009, 10:07 
Срамежлив

stoqnboev@gmail.com

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Апр 2009, 12:29 
Старо куче - медалист
Аватар

http://tranz.it/load.php?id=zl0DQpL2AfAxnebU270697

Ще важи два дни само

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Апр 2009, 14:42 
Гърмян заек

Само да вметна нещичко за ЦТП-то. ЦТП-то е "точно" независимо дали е на кодак, Screen, Heidelberg, да не забравяме и Luescher. Обаче след експонацията има един процес на проявяване, който изключително много зависи от температурата на проявителя, скоростта на проявяване, кога за последно е сменян проявителя и Бог знае още от какво. Много е важна и пластината. Оказа се че на този свят има пластини различни от кодак и те носят своите особености за да постигнете добра работа. За да се вманиячим още повече, премерете един и същ растер 10 пъти с денситометъра и осреднете резултата като премахнете максималната и минималната стойност.
Освен точността на процентите, не трябва ли да се следи и оптичната плътност на отделните цветове?

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Апр 2009, 15:25 
Срамежлив

ansoft : Ще замерваме нарастване и плътност през 20-30 листа (отпуснаха ни по 200-300 л. от вид :( и ще осредняваме разбирасе.
Ти случайно да знаеш какви са тези делта стойност?

ValBo : Мерси много.

Върнете се в началото

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа