ПолиграфияИнфо група dotbrain.eu ПринтГайд магазин TheDigitalPrint.info ПолиграфияИнфо ПринтСток БГОферта ПринтИдея
Error: Embedded data could not be displayed.

Въпроси и отговори
Кой е най-подходящия вариант за избор на превю в InDesign, за да може да се оцени к...
Как да запазя линията под текст, дефинирана в Paragraph Rules, при конвертиране в к...
Проблем с файл по време на работа с CorelDRAW.
Предпечат
Десет настройки на InDesign, които трябва да промените днес
Trapping
Mac срещу PC

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 36 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Дек 2009, 08:37 
Срамежлив

Ти колко вида растер използваш?

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Дек 2009, 09:56 
Старо куче - медалист
Аватар

Зависи
Но принципно два

Все пак клиента си няма и на идея аз какво ползвам, а и много малко го интересува.
А я си представи, че работиш в рекламна агенция и пускаш реклами в списания и вестници
Дали списанията ще ти кажат къде ще печатат?
Или пък твоят продуктов менджър всеки път ще ти казва в коя печатница отива, че да си преправиш файловете?
Невъзможна работа е това
Затова е най-добре да се работи по горния метод

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Дек 2009, 15:55 
Старо куче - медалист

Колега uskudama,
Къде съм в отбора не е трудно да прецениш, стига да прочетеш мненията ми. Също, ако хвърлиш едно око на списъка с модераторите. Предупреждавам (за втори път), че ако незабавно не смениш менторския тон, който използваш от самото си влизане тук, ще бъда принуден да ползвам някои от прерогативите, които членството ми в горния писък ми дава.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Дек 2009, 16:47 
Старо куче - медалист
Аватар

uskudama написа:
Програмата адаптира изображението на монитора според избраните настройки.

Колегата Демоде, в тоя ред на мисли би разказал готина случка с пациента, който вместо да корегира изображението си след един ден борба се оказа че си бара яркостта на монитора и това го удовлетворява.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Дек 2009, 23:32 
Гърмян заек
Аватар

Опааааа, имаме си нов капацитет по въпросите на управление на цветовете, който не търпи различно от своето мнение :P

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 19 Дек 2009, 00:47 
Старо куче - медалист
Аватар

темата се поразводни и ще посмея да попитам:

кога, как и дали да обръщам в CMYK? (спомена се Adobe и криви на няколко пъти)

пример (със 100% перфектно калибриран монитор, за да не усложняваме):

1 - ако съм фотограф и съм заснел перфектния кадър (съответно RGB) чии корекции, профили и т.н. промени ще ми гарантират коректно отпечатване във вестници, списания, каталози, билборди и т.н.

2 - аз съм полунапреднал дизайнер, отварям палитрата с цветове и си боядисвам различните буквички с различен цвят (избирам си го по Pantone), фотографа от горния въпрос ми е пратил неговата снимка, имам и реклама от най-великата рекламна агенция на най-якия им brand. И трябва да подам файл за печат на всички по-горни места, като вече имам "цветна проба" и на двете най-важни неща (снимка и реклама)

все пак за профили май става въпрос...

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 19 Дек 2009, 13:07 
Срамежлив
Аватар

Цитат:
"HACKO"
1 - ако съм фотограф и съм заснел перфектния кадър (съответно RGB) чии корекции, профили и т.н. промени ще ми гарантират коректно отпечатване ...

Ето първата голяма грешка. А гамута?

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 19 Дек 2009, 13:34 
Старо куче - медалист
Аватар

http://www.adobe.com/digitalimag/pdfs/p ... roprep.pdf

Относно дигиталната фотография - тoва линкченце го пускам за не знам кой път - ако ми остане време и събера сили и желание даже бих превел статията.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 20 Дек 2009, 09:06 
Срамежлив

Мда, доста добра публикация. Дано повече хора от тези, които се изказват тук да я прочетат. Има достатъчно картинки на менюта и снимки - преди и след. Така че дори и слаборазбиращите английски могат да се ориентират какво се случва.
А за тези които не знаят хич английски - бегом на Славейков и да си купят от там преведена книга за CS...

Още в началото, автора казва - работете на хубав, добре калибриран монитор.
Защото изображенията ги създаваме и обработваме на монитора. На монитора забъркваме кашата, която след това излиза на печат.

На нашият пазар отдавна изчезнаха "тръбите". Останаха само LCD монитори. Тези, които са на цени около 500 лв. за жалост не стават за професионална работа. Лампата, кото осигуряват "подсветката" на течните кристали е една, поставена отдолу и динамичният контраст между светло и тъмно е малък, черното е сиво, да не говорим за ъгъла на изображение...
Ако имате съмнение за вашият монитор - отворете снимка и я изкарайте на черен фон. Застанете точно пред центъра на екрана и се вгледайте в снимката. Ако не си променя цветовете и контраста когато променяте ъгъла на гледане - значи всичко е ОК. Ако не - монитора става само за секретарката.
Тези модели могат да се калибрират да работят при около 6500-7000К, но вярно изображение ще имате само ако го гледате под строго определен ъгъл и трябва да се прекалибрира на всеки 3 мес., защото лампата си отива доста бързо, за около 3 г.

Добрите монитори започват от цени +1000лв. Те са с ъгъл на виждане над 170 градуса и специална подсветка на кристалите - светеща плоча, разположена отзад. Динамичният контраст е голям и "черното" е наистина черно.
При калибриране тези модели държат 8000-8200К и не мърдат поне година.

Цветовъзпроизвеждането започва от монитора.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 20 Дек 2009, 10:23 
Старо куче - медалист
Аватар

8000к е прекалено много за бяла точка в предпечата
някои стандарти препоръчват далеч по жълта светлина - към 5200
Аз предпочитам 6500.
На бяла точка над тези стойности, се работи видео, не печатни медии

Все пак ще кажа, че с калибрациите и профилите се стига до рипа
от там нататък действат други калибрации.
Не са много риповете с които съм си играл (има няма 5), но на всички цветни профили (ако изобщо се ползват) се прилагат преди компесационната крива.
Затова от началото си го мърморя като мантра - не смесвайте двата процеса.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 20 Дек 2009, 16:33 
Старо куче - медалист
Аватар

И на мен нещо не ми харесва тона на уску-не-дама. От тук четящите едва ли има човек, който да не е правил качествен печат и на "тръбите", и то за далеч под 1000 лв. Аз лично съм ползвала само adobe gamma на такива и то доста стари. Достатъчно е малко опит, да знаеш какво правиш и цоп с пипетата тук-таме. Не отричам, че процесът е сложен, но нека не го превръщаме в някакъв магически ритуал, достъпен за единици. И колкото и да калибрираме, трябва да е ясно, че едното е на хартия, а другото на светещ екран. Не може да има идеално съответствие.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 20 Дек 2009, 18:11 
Старо куче - медалист

Uskudama, ще се учудиш колко им е богат практическият опит и на двамата, а пък когато говориш за далечната 1992 година, според мен все едно говориш точно за Jonata. Друго не разбираш обаче - че просто имате коренно различни схващания за това кое е правилно и кое - не. Сигурен съм, че и ти, и те, се справяте чудесно, просто по различни начини. Всеки от вас е намерил своя верен път през хаоса от възможности и го счита за единствено верен. Повярвайте ми, пътища много, и верният не е един единствен. Да не говорим и че нещата се развиват, та някои верни пътища вече се оказват малко старомодни, а дори някои, които преди са били неверни, вече също вършат работа.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Дек 2009, 09:55 
Срамежлив

Колеги, смятам да приключа участието си в тази тема, защото се превърна в арена на сражения - има обидени, сърдити, спам, изказвания не-свързани с темата или в страни от нея и т.н.
И все пак форумите са за това - да се дискутира и споделят мнения.

Дано мненията по тази тема да са били полезни на някой.

Ето и моето обобщение на веригата за печат, както обещах в началото:

1. Избор и анализ/уточняване на крайната печатна медия (вид хартия, винил, фолио и т.н), и подходящо за нея цветно пространство RGB, CMYK или Pantone.
Ако за първи път ще подготвяте печат на екзотична хартия, или със специални мастила, първо се посъветвайте с хората в печатницата!!!

2. Създаване, обработване и сглобяване на елементите за крайното изображение в подходяща програма.
Фирмената бланка от Word не е изходен материл за отпечатване на бланки.

3. Използване на калибриран монитор, и подходящи настройки/профили за цветността, в програмите с които се работи.

4. Създаване на окончателен файл в подходящ за експонация формат.
Ако сте любител на "експорт към PDF" от Corel, не се учудвайте защо експонаторджиите налитат да ви бият!

5. Експонация на този файл -с или -без корекции, в зависимост от конкретните условия и печатна машина.

6. Печат на машина, която се "самонастройва" с данните за намастиляване и съотношение вода/мастило при "рипване" - т.е. с минимално участие на печатар в процеса.
Ако това не може да се избегне се доверете само на много опитен и трезвен. Обикновенно са такива в началото на смяната.

7. Измерване на отпечатъка за съответствие на растер и плътност и коригиране при нужда.
Моят любим диалог между печатар и претенциозен клиент присъстващ на печат:
- Дай още малко зелено...
- Така добре ли е?
- Сега малко синьо...
- Така добре ли е?
- Намали червеното...
- Сега добре ли е?
- Абе..., защо не вземеш да го върнеш както беше в началото.

Подчертавам, че това е моето виждане и обобщение на изказаните мнения по темата.

Поднасям извиненията си на всички, които са се почувствали засегнати от "менторският" ми тон.

Весели празници на всички!!!

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Дек 2009, 11:28 
Старо куче - медалист
Аватар

Колега,

Ако имаше стандарт ако не работиш по него да си "вън от играта", то тогава щеше да се живее по-лесно.
Нямаше да има 2-3 хил. рекламни агенции и още толкова "фрийленсъри", хората щяха да си получават заслужено парите, те пък щяха да им стигат, за да си купят подходящия хардуер/софтуер... Печатниците нямаше да са Н-найсе хиляди, нямаше да има ругатни за формати, обрязване, не наддадени изображения, неподходящи цветни пространства, нереални цветове, бози от всякакъв род и природа и т.н.

Но,
реалността си е тази - нашата. Всеки е проф. доц. к.п.н и понякога дори академик. Разбира ги нещата, говори ги, но не ги прави (типична нашенска черта). И т.н., и т.н.

Та така... Бих пожелал на всички, които смятат, че тази работа е супер лесна и се изкарват страаааааашно много пари, да вземат да си намерят друго поприще, а пък ако искат да седнат да почетат... Г-дата от клъстера, съюза, комитета и университета да създадат накрая програма за обучение на кадри и да може да се сложи някакъв ред.

Ето това им пожелавам за следващата година... ама да хванат кълбото, дето се е омотало и да започнат да го разплитат... няма да го направят, но все пак надеждата умира последна...

Айде весала, спорна и цветна (по L*a*b) година и в тази тема да пожелая....

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Дек 2009, 01:32 
Старо куче - медалист
Аватар

mmiv, то това на социализъм ще заприлича :) Сега сме в пазарната икономика и пазарът решава дали има нужда от някой си. Докат` има търсене, ще има и предлагане. По-добре така, отколкото да се провокират корупционни практики и разни клъстери да определят кой може и кой не.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 27 Дек 2009, 22:31 
Старо куче - медалист
Аватар

на ЛС uskudama написа:
Абе колега да вземем да рабтим на тъмно и каквото стане - това е.

днес като препрочетох темата се сетих за:
ValBo написа:
8000к е прекалено много за бяла точка в предпечата
някои стандарти препоръчват далеч по жълта светлина - към 5200
Аз предпочитам 6500.
На бяла точка над тези стойности, се работи видео, не печатни медии
....

явно за това е било,
но и аз не смятам 8000 К за "най-практична"

Върнете се в началото

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 36 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа