ПолиграфияИнфо група dotbrain.eu ПринтГайд магазин TheDigitalPrint.info ПолиграфияИнфо ПринтСток БГОферта ПринтИдея
Error: Embedded data could not be displayed.

Въпроси и отговори
Как мога да конвертирам с Adobe Acrobat PDF, с цветност дефинирана по CMYK в Greysc...
Как да поискам оферта?
Как мога да променя размера на страниците, като запазя разположението на съдържание...
Предпечат
Как да удължите живота на своите цветни проби отпечатани на inkjet
Как да си изберем CRT монитор
Седем мита за настолната издателска дейност

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Молба за съвети и мнения относно проблем с цветна проба
МнениеПубликувано на: 02 Дек 2010, 11:51 
Гърмян заек

Здравейте,
Бих искал да изкажете мнение по следния проблем:

Направил съм дизайн на изделие - календар, който пращам на печатница Х по следния начин:
1. От Корел /простете, но работя с Корел/, правя ПДФ файл в който не е прикачен профил!
Всичко е разстеризирано - прозрачности, сенки и тн. в корел, ползвайки Apply ICC profile /при конвертирането в битмап на фоновете, ефектите и всичко, което може да се битмапне. Върху битмапа има разни векторни обекти /естествено обърнати в криви и в смук, без прозрачности и разни такива смущаващи по нататъшните процеси неща/.
2. От ПДФ файла е направена цветна проба на Еpson Stylus Pro9900 и е пратена във въпросната печатница.
Пробата отговаря на това, което виждам на монитора /калибриран с I1/
Прилагам в линка по-долу пдф със страницата, пусната за пруф /махнал съм единствено лого и контактна информация на клиента/, както и сканиран стикера Colorproof XF Verification, показващ измерванията на отпечатаната проба.

http://dox.bg/files/dw?a=7ce65e1bf0

От печатницата ми звънят вчера и ми казват следното:
Има проблем с пробата и печата. Ако искаме да постигнем пробата /тоест нещата да изглеждат така, както са на пробата/ трябва да увеличим намастиляването - /предполага се значително/ и печата ще залепне, тоест ще копира на гърба на хартията.
Вариантите са два - печатим го /както ние си печатим - моя добавка/ и печата ти става по светъл или увеличаваме намастиляването и после трябва да сложим надпечатен лак, за да не залепнат листите и да не станат на "блокче".

Оказва се, че за да ми напечатат нещата и те да са отговарящи на цветната проба трябва да платя още 300 лева за лак ???
При положение че имам оферта за печатно изделие в еди си колко тираж, обявена ми е цена за параметри, които не включват лак, се чувствам изнуден да платя още 300 лв. за нещо, което не съм искал да бъде правено.
Дори сме платили 50% авансово преди още да е задвижена поръчката, за да гарантираме на въпросната печатница плащане.
Остатъка от плащането трябва да се направи при получаване на продукцията, тоест по-рано!

Всъщност момента с финансовите взаимоотношения не е от особена важност, но бих искал да споделите мнението си, дали има основание за това искане от страна на въпросната печатница и къде е проблема според вас?

И още нещо - дали аз изпускам нещо в момента с пускането на цветни проби, FOGRA, калибрациите и печатните процеси? Интересно ми е каква е стойността на цветната проба и нейната сила пред печатницата, защото оставам с впечатлението, че въпросната проба, която пратих се оспорва. Твърдеше се по телефона, че винаги има отклонения и най-точната проба е кромалиновата, това било принтер... и тн.
Сертифицирането на цветна проба със въпросния стикер и надписа PASSED не е ли достатъчен за да се очаква че нещата ще бъдат такива каквито очаквам?

Предварително Ви благодаря за споделените мнения.
Искам да кажа също така, че в никакъв случай не се опитвам да прехвърля вина или отговорност на някой друг, но искам да знам къде е проблема и кой е прав!

Върнете се в началото

Заглавие: Re: Молба за съвети и мнения относно проблем с цветна проба
МнениеПубликувано на: 02 Дек 2010, 12:58 
Срамежлив

Ако питаш мене - смени печатницата. Иначе доста печатници предпочитат файла да е без профил или ако има такъв го игнорират

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 02 Дек 2010, 13:14 
Старо куче - медалист
Аватар

На прима виста
Контактен кормалин вече няма никъде
Всичко е дигиталка вече.
Относно дали пробата е мерило за това което се получава на печат, може да се спори дълго.
Има там едни белоти на хартия, дот гейни и тн, които по мое мнение, вкарват направата на пробата в печатницата, а не в отделно студио.
За профилите писаха вече
Като прегледам файла, ще пиша повече

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 02 Дек 2010, 13:30 
Старо куче - медалист
Аватар

Цветната проба и сертификата ти дават сигурност за печатници , които работят по фогра или поне цветните проби значат нещо за тях. Не би трябвало да се надяваш, че ако занесеш сертифицирана проба в случайна печатница то те трябва да могат да я изпълнят. Процеса както се казва е свързан.

Цитат:
Твърдеше се по телефона, че винаги има отклонения и най-точната проба е кромалиновата, това било принтер... и тн.

Ох... Бил съм от тази страна на барикадата. И аз съм ги говорил тези неща преди 10 години, когато бяха верни. Питай човека на колко години е и от кога не си е сверявал познанията. Участвал съм в изработката на кромалинови проби и знам какво занаятчийство е и колко фактори влияят.

За самия файл. Не изглежда много лесен за печат. Даже хич. Възможно е на места да има много голямо намастиляване например. Цветната проба няма как да ти го покаже това или поне аз не знам да го може. Хартията? Мат, гланц? Може със смяна на хартията откопирването на листите да не се получи. Това, че са ти обяснили, че има различни варианти е добре, но да те изнудват за пари не е добре.

Бай печатар или пък технолога се е застраховал и за себе си е прав, защото после тях ще глобяват. Остава търговеца да си поеме негатива и да си отбият тези пари от печалбата за да те спечелят като клиент. Друг вариант е да те компенсират за загубеното време и просто да смениш печатница.

Всичко горенаписано е без да познавам подробно и двете страни на ситуацията, така че да ме извини някой ако съм го засегнал.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 02 Дек 2010, 13:42 
Гърмян заек

Maznio написа:
Всичко горенаписано е без да познавам подробно и двете страни на ситуацията, така че да ме извини някой ако съм го засегнал.

Много благодаря за добрия тон, който за момента витае из темата. Не искам никой да се засяга. Търся точно това - неповлияни от странични фактори мнения на хора, които са в бранша и имат идея за какво става въпрос.
Аз самият не мога да твърдя в никакъв случай че познавам много добре особеностите на печатния процес и за това търся мнения и съвети. Все пак съм дизайнер, а не печатар.
Пуснах темата, за да изясня проблема за себе си, а не за да вадя кирливите ризи на печатницата и по тази причина не споменавам и няма да споменавам името и.

Очаквам и Валбо да си каже тежката дума.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 02 Дек 2010, 16:06 
Старо куче - медалист

Аз виждам очевиден проблем в осветлението, с което с снимана иконата - седи измита. Не ми се вярва това да не личи и на цветната проба.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 02 Дек 2010, 19:06 
Старо куче - медалист

Това Цветовъзпроизвеждането ми куца, но от опит да кажа 2 неща:
1 широкоформатният принтер може и да печата много красиво и вярно, ама аз не бих се съгласил на цветна проба от него. В рипа ми са заложени една камара неща, които са далеч от офсета.
Чувал съм, че чисти до 5% шум, че има заложено пределно намастиляване... Абе може и да са само слухове

2 в което обаче съм сигурен от практика - черно, което е 4x75% (да не говорим, че имаш и по повече) Ама никога не е черно и резултатите са 2 - кара печатаря тънко - избива на синьо, или не им се свиди мастилото - става бой на недри в тъмна нощ, ама за да не избегат ще трябва да ги запечатаме с лака :)
Според мен таз икона е минала през неправилна обработка (лош профил), а не по-малка е вината на фотографа както каза Томас

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 02 Дек 2010, 23:10 
Старо куче - медалист
Аватар

Цитат:
1 широкоформатният принтер може и да печата много красиво и вярно, ама аз не бих се съгласил на цветна проба от него. В рипа ми са заложени една камара неща, които са далеч от офсета.
Чувал съм, че чисти до 5% шум, че има заложено пределно намастиляване... Абе може и да са само слухове

За цветни проби изпозват мастиларки(особено на епсън) защото могат много повече от необходимото. Цветната проба(говоря само за сертифицираната) е така направена(разбирай орязана) , че да покаже как ще изглежда(симулира) един проект например на офсетов печат(работещ по определен стандарт) спрямо файла, който от който е направена. Аз бих вярвал на цветната проба , ако и в печатницата ми кажат , че се съобразяват със съответния стандарт, на който тя е направена.

Цитат:
2 в което обаче съм сигурен от практика - черно, което е 4x75% (да не говорим, че имаш и по повече) Ама никога не е черно и резултатите са 2 - кара печатаря тънко - избива на синьо, или не им се свиди мастилото - става бой на недри в тъмна нощ, ама за да не избегат ще трябва да ги запечатаме с лака :)
Според мен таз икона е минала през неправилна обработка (лош профил), а не по-малка е вината на фотографа както каза Томас

Туй с неправилната обработка на фотографията и куция фотограф можете вие да прецените. За мен фотографията не е толкова лоша. Телевизора ми е евтин и от цветния тест в една друга тема се оказа, че виждам малко като "хищника" в един друг спектър.
В предния ми пост изразих съмнение, но не премерих и ако е така то 300% мастилце на едно място е множко. Друг е въпроса дали са го хванали на рипа или на печатната машина. Щото ако го е видял чак бай печатар къде е дремал рипаджията.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2010, 08:51 
Старо куче - медалист
Аватар

Е, чак тежка дума...

Така.
Разгледах файла обстойно. Като файл - няма грижи. 300% намастиляване, когато е на малки зони, не представлява проблем. При фогра 39 го дават 340%(ако не се лъжа), макар че такива хартии в България... Аз лично съм ограничил намастиляването на 320, но не е да не се случвало да пускам и повече.
Файлът е без вграден профил. Грижи с цветоотделката няма.
Сега за обработката на файла. Фотографа, снимал лакова повърхност със силна светлина, трябва да бъде линчуван заради некадърност(но пък така ще загубим голяма част от тази гилдия). Последвалата обработка обаче я няма никаква. Снимката е "сива", с нисък контраст, а на места има петна с тотална липса на цветност. Корекцията им щеше да отнеме не повече от 10-15 минути. Както казва Томас, това на пробата трябва да личи. А ако не личи или файлът не същият или пробата не е проба.

Отиваме на момента дали пробата или печата са верни.
Тук са толкова много фактори, че без да се видят отпечатъци, цветни проби и без спектрофотометър в ръка, нищо не може да се каже.

Но след като си платил за сертифицирана проба, в цената влиза и решаване на спора кой е крив и кой е прав.
Та вземаш техният лист и отиваш при пусналите пробата. Те да мерят плътности, нараствания на точката и всичко което си е нужно за да докажат, че тяхната проба е вярна.
Ако не могат - толкова им струва сертификата....

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2010, 09:24 
Старо куче - медалист

15 минути?! Оправянето на осветлението на тази снимка ще ми отнеме 15 секунди, като изключим времето за отваряне и записване на файла. ;-)

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2010, 12:15 
Гърмян заек

Благодаря много за мненията.

Всъщност мен силно ме вълнуваше момента с надпечатния лак, който трябвало да се сложи, за да се напечата това изделие, иначе печата щял да стане по-светъл, защото не можело да се намастилява толкова. При намастиляване, което отговаряло на пробата, "листите щяли да залепнат като блокче".

Благодаря за останалите критики, ще се има в предвид в бъдещата ми работа!

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2010, 12:26 
Старо куче - медалист
Аватар

всичко изписано по-горе е в тази връзка.

Какво точно за надпечатния... просто го слагат за да не залепнат листите. Все пак на мастилото ако е повече му трябва време да изсъхне, а с лака го "запечатват". Има си и технологично време, в което трябва да се изчака дори преди да се подложат листите на рязане.

Абе май пак ще се окажа прав , че проблема не е технически , а организационно - икономически :-)

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2010, 12:41 
Старо куче - медалист
Аватар

Често се прави надпечатен лак, с цел по бързо съхнене. Т.е - за да не се чака ден, преди да се праща на следващите операции. Това спестява време. Често печатниците го правят без дори клиента да разбира. Цената на лака не е толкова висока и се избива от липсата на проблеми при останалите операции.
За да се удари лак, както те го предлагат, трябва да има лакова секция към машината.
В противен случай лака е още едно минаване през машината, т.е. листите не са залепнали.
Но за по голяма точност се иска малко повече информация. Иначе ще си играем на развален телефон.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2010, 15:02 
Гърмян заек

Благодаря отново за коментарите Ви. Бяхте наистина полезни.

Все пак да похваля и печатницата, въпреки че ще платим още 300 лв. за надпечатен лак, което не беше уговорено.
Днес получих листи от печата и нещата изглеждат чудесно.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2010, 16:57 
Старо куче - медалист

Понякога, зависи от хартията донякъде, дори и да не си опрял до теоретичния лимит за намастиляване, можеш да имаш проблем с копиране и залепване, когато се печатат масивни тъмни зони. Донякъде това може да се компенсира с пускане на повече талк. Обаче и талкът не е универсално решение, защото пък ако прекалиш с него, листът става някак песъклив на пипане. А ако ще правиш след това UV-лак, той е съвсем противопоказан. Така че надпечатният лак винаги е добре да се слага, когато бюджетът го позволява.

Върнете се в началото

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа