ПолиграфияИнфо група dotbrain.eu ПринтГайд магазин TheDigitalPrint.info ПолиграфияИнфо ПринтСток БГОферта ПринтИдея
Error: Embedded data could not be displayed.

Въпроси и отговори
На какви машини, технология на печат и с какви мастила се печатат салфетките?
Има ли безплатен софтуер, който да се справя с конверсия на цветове от RGB към CMYK...
Как да запазя цвят от палитрата на Pantone, в изходен файл, създаден във Photoshop?...
Статии
Бележка за получаване и етикет за доставка в едно - лесно и без пробл...
Pop-up книгите в миналото и днес
Тенденции в развитието на дигиталния печат до 2018 година

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Курс по графичен дизайн?!
МнениеПубликувано на: 02 Мар 2010, 11:37 
Гърмян заек
Аватар

Привет, завършил съм полиграфия. Обаче в графичния дизайн никакъв ме няма.
Обмислям да се запиша на курс. В момента към бюрото по трудо ми предлагат това:

Специалност “Графичен дизайн”:

модули:
Обща компютърна грамотност,
Adobe Illustrator,
Adobe Photoshop,
Corel draw,
Adobe Indesign,
Adobe bridge,
Adobe Version cue,
Основи на програмиране с HTML

960ч, (6-7 мес) 4-5 човека група.
- професионална квалификация - 3ta степен на проф. квалификация.

ПП: Adobe bridge,
Adobe Version cue, - тези не са ми познати за какво са?
Иначе нямам опит с подобен род програми. Достатъчни ли са тези програми за предпечат и дизайн? Пейчмейкър не и Куарк експрес не ги видях!?

Фирмата е лицензиран с лицензия № 200412212 от Национална агенция за професионално образование и обучение към Министерски съвет на Република България.

ПП 2: Какво ще ми е нужно в допълнение по време на курса (монитор , допълнителни програми...)
Не държа на тапията , а да се науча да работя :idea: 8)

Последна промяна taurus на 02 Мар 2010, 11:46, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 02 Мар 2010, 11:44 
Старо куче - медалист
Аватар

По тяхната логика аз съм програмист :))
За получаване на документ стават само подобни курсове.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 02 Мар 2010, 12:56 
Старо куче - медалист
Аватар

сайта на фирамата организатор написа:
Професионалното обучение с придобиване на степен на професионална квалификация завършва с полагане на държавни изпити по теория на професията и практика на професията.

Завършеното професионално обучение се удостоверява със Свидетелство за професионална квалификация съгласно Наредба № 4 от 16.04.2003 г. на МОН.

Завършеното професионално обучение за придобиване на квалификация по част от професията, за актуализиране или разширяване на професионалната квалификация се удостоверява с Удостоверение за професионално обучение съгласно Наредба № 4 от 16.04.2003 г. на МОН.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 02 Мар 2010, 14:35 
Гърмян заек

960ч, (6-7 мес) 4-5 човека група.
това звучи добре, особено в комбинация с факта, че ти го прдлагат от бюрото по труда - т.е. те ще плащат курса.
Относно програмите - до точка 5 е основния набор, с който ще се сблъскаш в работата.
"Не държа на тапията , а да се науча да работя"
Е те това няма да научиш в курс, техникум или ВУЗ. Това ще го научиш, когато влезеш в производството като предпечатар и те притиснат сроковете, а на теб са ти подали файл с 394 РГБ-та, 21 прозрачности и 17 дроп шадоус /реален случай от вчера/ . Или когато влезеш в авторския колектив на рекламното студио и до теб застане КлиентЪТ и ти рече: "дааааа това е чудесно, но не може ли да стане маааалко по-така"...........
Та тичай се записвай да не свършат бройките, а с основата, която имаш и мерака, който демонстрираш от теб ще стане отличен специалист

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 02 Мар 2010, 14:45 
Старо куче - медалист
Аватар

Да-да... и едни дизайнери загъват шоколади със станиол :)
Ходила съм на курсове за начална компютърна грамотност, организирани от БТ. Цялата работа е да се усвоят едни пари. Не, че нищо няма да се научи, но с четене на ръководствата за съответните програми за толкова време ще си е-хеее... Да не говорим, че те май бъркат що е то "графичен дизайнер". Щото не са включили неща като цветове, композиция и бла-бла.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 02 Мар 2010, 15:07 
Гърмян заек
Аватар

sami написа:
Да-да... и едни дизайнери загъват шоколади със станиол :)
Ходила съм на курсове за начална компютърна грамотност, организирани от БТ. Цялата работа е да се усвоят едни пари. Не, че нищо няма да се научи, но с четене на ръководствата за съответните програми за толкова време ще си е-хеее... Да не говорим, че те май бъркат що е то "графичен дизайнер". Щото не са включили неща като цветове, композиция и бла-бла.

Да, това последното е интересно, добре че сме учили малко за цвят и цветовъзпроизвеждане.
Нали имаше някакви издание от преди 1-2 години за рекламен/печатен дизайн и прочее ?!
Абе само от книжки не става, то е ясно. А пък у нас така и не се захванах да се самообучавам:/

После освен в печатница и рекламна къща - къде може да си хванеш работа в моя случай? Има ли нещо такова като работа от вкъщи или няколко дни в седмицата?

Курса е безплатен, единствено времето да си загубя, но не ми се вярва да е чак толкова зле?!

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 02 Мар 2010, 15:12 
Гърмян заек

Има и студиа за прдпечат и експонация :D

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 02 Мар 2010, 17:01 
Старо куче - медалист
Аватар

Явно си млад и имаш време за губене. Или тайната ти детска мечта е да се наричаш "дизайнер" a.k.a. "дизастър" :wink:

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 02 Мар 2010, 18:28 
Старо куче - медалист
Аватар

Искам и аз курс за Вершън кюе и за адобския мост;-)
Ако може и и за Интернет експлорър;-)
А ако някой иска - правя курс по Плафон, е не адобски, но някои обяви са си моя запазена марка;-)
Бирата и мезета се осигуряват от обучаемия;-)

Сори, но обявата е леко казано наивна
От всичките неща, ще научиш точно нищо...

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 02 Мар 2010, 19:48 
Гърмян заек

Графичен дизайн вече в курс ли се учи? И как за бога се учи нещо за което се иска природен талант? Тея хора така и НХА ще закрият? :cry:
Classroom in a book e истината за програмките мен ако питаш. ...като се замисля, обаче се сещам, че веднъж ме питаха дали имам тапия за "предпечатни" програми от подобен център за обучение... та в този смисъл, щом държавата плаща скачай.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 02 Мар 2010, 20:17 
Срамежлив

Eдна моя приятелка ходи на такъв курс и беше доволна. Научи толкова, колкото да прави елементарен предпечат и някой и друг флаер. Осигуриха и стаж един-два месеца не помня къде. Според мен, ако си старателен и освен курса и сам се обучаваш, ще усвоиш някои елементарни познания и после само в практиката човек се научава. А "графичен дезигнер" :twisted: :twisted: :lol: нема как да станеш, та нали хората го учат това с години.
:lol: Един приятел казваше: "Еее, като го гледам тоя свят едната половина са дилъри, а другата графични дизайнери..." :twisted:

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 03 Мар 2010, 00:28 
Старо куче - медалист

Момчета и момичета, това, че в България делим хората на графични дизайнери и предпечатари, си е чисто наша особеност. В западния свят предпечатари няма, има само дизайнери. Едни с талант - други без. От едните стават изпълнители, от другите - арт директори. Туй е положението, не се хващайте за думите в обявата. Намерението е добро, 960 часа са истинска мечта, и ако са и сложили за водещи на курсовете хора, които имат и реална представа за какво служат тези продукти, а не теоретици, които са ги поразучили, но никога не са ги използвали за нещо сериозно, може би усилието ще е много, много смислено.

А PageMaker (ПейДЖ, а не ПейЧ), от доста години е просто част от историята на издателската дейност и дизайна. Тъй че не жали за него.

Върнете се в началото

Заглавие: Курс по графичен дизайн?!
МнениеПубликувано на: 03 Мар 2010, 00:59 
Срамежлив

Даа Мога да кажа като работещ специалист в тази област и преподаващ графичен и индустриален дизайн ПОХВАЛНО от страна на социалното ведомство!
Но все пак по разучи кой е в преподаващия екип кои хора ще те обучават все пак това има огромно значение.
И под сурдинка да ти кажа...
Изброяването на софтуер сиреч само инструментите с които се реализира един успешен дизайн не са достатъчни, още повече че в цялата навалица на принципа копи пейст са добавили и наистина помощни програми от пакета CS?: Adobe bridge, Adobe Version cue.
В дизайна се учат неща които развиват нашата фантазия и абстрактно мислене отношение към графичен синтез, цвят, шрифт, фотография, и прочее елементи.
Успех ;)

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 03 Мар 2010, 01:03 
Срамежлив

thomas написа:
Момчета и момичета, това, че в България делим хората на графични дизайнери и предпечатари, си е чисто наша особеност. В западния свят предпечатари няма, има само дизайнери. Едни с талант - други без. От едните стават изпълнители, от другите - арт директори. Туй е положението, не се хващайте за думите в обявата. Намерението е добро, 960 часа са истинска мечта, и ако са и сложили за водещи на курсовете хора, които имат и реална представа за какво служат тези продукти, а не теоретици, които са ги поразучили, но никога не са ги използвали за нещо сериозно, може би усилието ще е много, много смислено.

А PageMaker (ПейДЖ, а не ПейЧ), от доста години е просто част от историята на издателската дейност и дизайна. Тъй че не жали за него.

Прав си от там се връщам и на предпечатарите им викат: MAC OPERATOR ;)

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 03 Мар 2010, 01:04 
Старо куче - медалист
Аватар

И къде, ако не е тайна, преподавате графичен дизайн?
/Запетайките ще ги оправи Тхомас :wink: /

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 03 Мар 2010, 08:00 
Старо куче - медалист

@sami, ако беше погледнала на кого задаваш въпроса, нямаше да трябва да се изчервяваш сега. Мисля, че почти 100% става дума за Александър Радославов, който е едно от големите ни имена точно в графичния дизайн. А иначе, честно казано, и аз не знам къде точно преподава, но пък знам, че може да прави дизайн, което май е добра предпоставка.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 03 Мар 2010, 08:29 
Старо куче - медалист
Аватар

aradoslavov написа:
thomas написа:

Прав си от там се връщам и на предпечатарите им викат: MAC OPERATOR ;)

Това беше преди 10 години в България.
В действителност в момента надали има някой от старите предпечатари, които да не са прекарали поне 5-6 години в дизайнерстване.
Но това общо взето са глупости.

Фактът е, че няма достатъчно добро образование в сферата на дизайна. Особено след като масово "дизайнерите" завършват НБУ...
А за нивото на курсовете...
Дано някой ме опровергае в скоро време

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Мар 2010, 21:20 
Гърмян заек
Аватар

Хора, направо ме отчаяхте...
Ако е за временно препитание - не може ли да се мине по-тънко?! Т.е. докато завърша втора специалност?

Как стоят нещата с работата? Работно време?

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Мар 2010, 22:01 
Старо куче - медалист
Аватар

Работното време в България по принцип си е 8 часа на ден..
Но зависи къде попаднеш и като какъв - ако искаш да учиш занаят ти трябват доста безсънни нощи...

Върнете се в началото

Заглавие: Програмата "Аз мога"
МнениеПубликувано на: 05 Мар 2010, 22:28 
Срамежлив

Има още една програма, подобна на тази и тя се нарича "Развитие". Тя се отнася до обучението и на безработни. Има същите модули. Моят мъж искаше да кандидатства по нея (той е безработен) и днес ходи в бюрото по труда да си занесе молбата и да попълни избрания център за обучение (сам си го избираш по едни списъци в интернет). Отговорът на служителката бил, че вече са спуснати държавни изисквания фирмата не само да обучава, но и да наема за една година обучаващите се. Идеята била да не се дават пари на фирмите и те да провеждат обучение проформа. НО: За момента няма фирма, която да е пожелала да участва при това условие. Така че, чакайте! Тази програма трябваше да стартира на 1 март 2010г., а "Аз мога" е от миналата година и трябва да приключи през 2011г.
Толкова за обучението. Според мен нещата в нашата страна са само на хартия и са празнодумство.

Ще се радвам, ако си открием една отделна тема с предмет разни подобни обучителни и квалификационни програми. :lol: Аз тези дни ще пиша за EURES-срещата в Хилтън, ама ако си струва, де.

Върнете се в началото

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа