ПолиграфияИнфо група dotbrain.eu ПринтГайд магазин TheDigitalPrint.info ПолиграфияИнфо ПринтСток БГОферта ПринтИдея
Error: Embedded data could not be displayed.

Въпроси и отговори
Как може да се разбере кой е съотвестващия цвят по Panton на определени, предварите...
В Illustrator функцията Document Raster Efect оказва ли влияние върху елементите в ...
Какви стойности ми трябват за черния цвят, така че като се напечата черното, да е п...
Статии
Boxshot making софтуер
Възможности за първичен запис на изображението върху масков слой в циф...
Как лесно да подготвим двуезични формуляри?

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 27 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Какъв фотоапарат ще осигури достатъчна резолюция ?
МнениеПубликувано на: 08 Юни 2010, 08:22 
Срамежлив

Аз съм художник. Голяма част от картините си продавам онлайн, като принтове.
Досега снимах с Nikon coolpix 8800VR 8MP , но немога да извадя с него
достатъчно качество за големи принтове.
Въпроса ми е какъв апарат може да ми осигури качествена снимка, която
да се ползва за принтиране на платно с примерни размери 80см х 100см . ?
( Оригиналната картината е също 80см х 100см. Предполагам че печатарите ще искат резолюцията да е 300.)

Благодаря!

пс ....или дайте идея къде да питам

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 08 Юни 2010, 08:58 
Старо куче - медалист

За 80/100 см са ти предостатъчни и 120-150 dpi, за да изглежда всичко прекрасно.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 08 Юни 2010, 09:21 
Срамежлив

thomas написа:
За 80/100 см са ти предостатъчни и 120-150 dpi, за да изглежда всичко прекрасно.

Благодаря за отговора! Да, изглежда прекрасно, ако е за реклама която обикновенно се гледа примерно от 2 метра. Но когато, човек купува картина я гледа и от много по-близо. Тогава си личи разликата, дали е печатано на 150 или 300 dpi.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 08 Юни 2010, 09:59 
Старо куче - медалист
Аватар

когато човек си купува картина очаква тя да е "рисувана", а не печатана...

ако ще е "печатана" има и значение на какво устройство... на някои и на 3000 dpi да е пак ще си личи и от 2 метра
подкрепям мението на thomas и добавям, че е много по-важно как е снимана, а не резолюцията...
иначе по горните сметки ти трябва апарат 111,6 МЕГАпиксела

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 08 Юни 2010, 10:58 
Старо куче - медалист
Аватар

Ами трябва ти скенер!

Въпроса е че такъв , който ще ти свърши работа май все още няма в България. Има специални скенери(има търговски представител или дилър на марката), които могат да ти сканират от разстояние в перфектно качетво творбата.

Последна промяна Maznio на 08 Юни 2010, 14:11, променена общо 1 път

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 08 Юни 2010, 11:09 
Срамежлив

HACKO написа:
когато човек си купува картина очаква тя да е "рисувана", а не печатана...

Да поясня. аз не търся високо качество за да мамя клиентите си, като им продавам печат, а те да си мислят, че купуват оригинал. Това и през ум не ми е минавало. Всички принтове, които продавам са ясно обявени за такива, и че не са оригинали. Но досега продавах само малки размери 40/60см, където 150dpi върши работа, но когато увелича размера на печата 4 пъти до 80/120 резултата не ми харесва. Не че неможе и така да се продаде, но не ми харесва. Правил съм и друго: снимам картината на 4 части и после ги сглобявам в photoshop при което стигам до желания размер и желаната резолюция, но с няколко часа повече работа. А за някои картини е невъзможно такова сглобяване.

Както и да е благодаря за коментарите!

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 08 Юни 2010, 11:12 
Старо куче - медалист

Скенер - нескенер, какъв е този филм, който може да понесе подобна резолюция!? Примерно 9/12 см. "Полезният товар" на един филм 6/7 см не е повече от 30-35 мегапиксела, така че и той е крайно недостатъчен.

А между другото, изобщо не мога да се съглася, че ще има някаква разлика между това дали е снимано/сканирано на 120-150, или на 300 точки на инч, когато говорим за КАРТИНА! Особено ако става дума за класическа техника на рисуване от типа на масло, акварел, пастел или акрил. Разбира се, зависи и върху какъв материал се печата - дали на офсет, върху фотохартия или на платно.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 08 Юни 2010, 11:14 
Срамежлив

Maznio написа:
Ами трябва ти скенер!

Въпроса е е такъв , който ще ти свърши работа май все още няма в България. Има специални скенери(има търговски представител или дилър на марката), които могат да ти сканират от разстояние в перфектно качетво творбата.

А, това е нещо, за което ще се поразровя. Благодаря

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 08 Юни 2010, 11:17 
Старо куче - медалист

@zamah

Започна да става малко по-ясно. Досега си имал техника, с която можеш да заснемеш 40/60 см на 150 dpi. Дотук добре. Още по-добре е, че това ти е харесвало като краен резултат. Защо тогава си мислиш, че би имало някакъв проблем, ако успееш да получиш със снимане файл, който ще бъде 80/120 см на същите 150 dpi!? При увеличаване на размера нуждата от резолюция намалява, не се качва!

Иначе казано, ако си доволен от 150 dpi на сегашния размер, да, напълно си прав, че ако го увеличиш линейно два пъти, няма как да продължаваш да си доволен от същия файл. Защото той вече няма да е на 150 dpi, а ще е станал на 75 dpi. И това вече е много малко.

Така че ти трябва техника, с която да можеш да заснемеш 80/120 см отново на 150 dpi, за да получиш същото ниво на детайл. Аз твърдя, че и на 120 dpi ще получиш приличен резултат предвид далеч по-големия размер, който неизбежно се разглежда от малко по-далеч.

Иначе казано, трябва да вдигнеш резолюцията на апарата, с който снимаш, поне 3 пъти (в идеалния случай - 4 пъти), за да постигнеш аналогичен визуален резултат. По това спор няма.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 08 Юни 2010, 11:20 
Старо куче - медалист

@zamah

Впрочем все още разполагам със сканиращ гръб PhaseOne за дистанционно сканиране, който се качва върху Mamiya RZ II, който осигурява резолюция от 49 мегапиксела (120/120 см при 150 dpi) и който може да ти е от полза, ако ти се занимава и ако имаш много неща за снимане. Но иначе го свалихме от употреба като нещо, за услугите с което никой не искаше да плаща твърде дълго време.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 08 Юни 2010, 11:43 
Срамежлив

thomas написа:
@zamah

Започна да става малко по-ясно. Досега си имал техника, с която можеш да заснемеш 40/60 см на 150 dpi. Дотук добре. Още по-добре е, че това ти е харесвало като краен резултат. Защо тогава си мислиш, че би имало някакъв проблем, ако успееш да получиш със снимане файл, който ще бъде 80/120 см на същите 150 dpi!? При увеличаване на размера нуждата от резолюция намалява, не се качва!

Иначе казано, ако си доволен от 150 dpi на сегашния размер, да, напълно си прав, че ако го увеличиш линейно два пъти, няма как да продължаваш да си доволен от същия файл. Защото той вече няма да е на 150 dpi, а ще е станал на 75 dpi. И това вече е много малко.

Така че ти трябва техника, с която да можеш да заснемеш 80/120 см отново на 150 dpi, за да получиш същото ниво на детайл. Аз твърдя, че и на 120 dpi ще получиш приличен резултат предвид далеч по-големия размер, който неизбежно се разглежда от малко по-далеч.

Иначе казано, трябва да вдигнеш резолюцията на апарата, с който снимаш, поне 3 пъти (в идеалния случай - 4 пъти), за да постигнеш аналогичен визуален резултат. По това спор няма.

Е това вече ми помага да се ориентирам. Сега разбрах какво трябва да търся.
А за този скенер от разстояние искаш да кажеш че мога да сложа на него картина която е 80/120см и да ми извади фаил с тези размери и 150dpi ? Така ли? И при това не ми трябва фотоапарат. На какво разстояние минава скенера от картината. Защото мойте са много релефни ? И това Mamiya kakвo e?

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 08 Юни 2010, 12:36 
Старо куче - медалист

Mamiya е фотоапарат, разбира се. Но комплектът от този апарат и моя гръб (който днес можеш да си купиш за смешни пари на старо) ще ти струват преко сили 2-3 хиляди евро. Един скенер, за какъвто Мазньо ти говори, струва между 40 и 80 хиляди евро, най-общо казано. Разбира се, онова е по-производително решение и се ползва от големите музеи и галерии по света с кеф. Там имаш и още повече резолюция. Всеки такъв скенер на практика е основан на подобно на моето CCD и някаква много хубава оптика, която да пълни CCD-то с качествено изображение. Останалото е роботика, която да управлява скенера, да движи осветлението синхронно със сканирането, и т.н. Картината обикновено ляга на грамадна плоска маса (примерно 140/200 см) и се снима (сканира) от 2.5 метра височина. Релефът й изобщо не пречи.

Върнете се в началото

Заглавие: Фотоапарат
МнениеПубликувано на: 08 Юни 2010, 12:36 
Гърмян заек

А защо не снимаш с фотоапарат с широкоформатен филм, а не с дигитален апарат. При това положение във всяко фотостудио с добър скенер могат да извадят образ с много по-добра резолюция от необходимата ти.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 08 Юни 2010, 13:36 
Гърмян заек

На първо време пробвай да ги снимаш по стария начин на части и да ги комбинираш много по-бързо с програма, като AutoPano или подобна.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 08 Юни 2010, 19:20 
Срамежлив

thomas написа:
Mamiya е фотоапарат, разбира се. Но комплектът от този апарат и моя гръб (който днес можеш да си купиш за смешни пари на старо) ще ти струват преко сили 2-3 хиляди евро. .

Тоя гръб за който говориш всъщност масата с роботиката ли е ? И какви размери е?

Върнете се в началото

Заглавие: Re: Фотоапарат
МнениеПубликувано на: 08 Юни 2010, 19:27 
Срамежлив

typhon написа:
А защо не снимаш с фотоапарат с широкоформатен филм, а не с дигитален апарат. При това положение във всяко фотостудио с добър скенер могат да извадят образ с много по-добра резолюция от необходимата ти.

Това не бях се замислял. Мислех че е остаряло и не дава достатъчно качество. Въпроса е дали от филма трябва да вадя качествена снимка която да се сканира, (което усложнява много процедурите) или могат направо от широкоформатния филм да ми извадят направо файла с голямата резолюция ?

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 08 Юни 2010, 19:30 
Срамежлив

Ognian написа:
На първо време пробвай да ги снимаш по стария начин на части и да ги комбинираш много по-бързо с програма, като AutoPano или подобна.

Непременно ще потърся такава програма да пробвам и с нея.
Благодаря

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 08 Юни 2010, 21:04 
Гърмян заек

Това, което писах днес, вече ми намери приложение - преди малко се наложи да сканирам една голяма рисунка на 4 части (скенера ми е А4), и ми щукна да я пусна през Auto Pano, вместо да се мъча с Photoshop и ето резултата:

Изображение
Програмата автоматично нареди 4-те кадъра, въпреки че бяха различно завъртяни, рендерира ги буквално за 2 минути (без да личат местата на застъпване и затъмняването по краищата). Накрая остана само леко трансформиране във Photoshop и малко Lens Corection - вижда се на картинката изкривяването в долния край, но все пак програмата е за фотоапарати, а не за скенери.
В крайна сметка спестих 10-ина минути труд с Photoshop и вече ще знам занапред при такива случаи - по този начин.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 08 Юни 2010, 21:25 
Старо куче - медалист
Аватар

това в последните версии на Photoshop не става ли с "2 клика"?

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Юни 2010, 00:43 
Гърмян заек
Аватар

Аз май се включвам мако късно, но пък за това ще ти дам практически проверени отговори.
От въпроса ти разбирам, че ще печаташ върху канаваца. В масовия случай, за да дадеш, да я наречем прилична цена, ще използваш медия, при която няма видима разлика при резолюция над 120 dpi. В зависимост от картината може да се ползва 80-120 dpi и мнооого рядко 150 или повече и то за картини например 30х40 до 40х50. Другото си е направо загуба на време. Знам го, защото съм отпечатал хиляди картини и в момента държа асортимент от 6 вида канаваца.
Е, има и такава, при която може да се печата и с по-високо качество, но там цената е с пъти по-висока и за големите размери се получават убийствени цени ...
Най-добро качество съм постигал върху backlit-филм, като съм тествал всякакви фото- и други материали. Тук вече има смисъл от 200-250 dpi, но пък файла става огромен.
Това преди го постигах с EOS 300D, а сега с 450D. Тук уловката е, че се снима в RAW-формат и после при импорт във Фотошопа се вдига резолюцията х4. Така се получават репродукции 80х100 и 100х120, които даже гледани от половин метър са без забележки.

Върнете се в началото

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 27 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа