ПолиграфияИнфо група dotbrain.eu ПринтГайд магазин TheDigitalPrint.info ПолиграфияИнфо ПринтСток БГОферта ПринтИдея
Error: Embedded data could not be displayed.

Въпроси и отговори
Защо бихте искали да конвертирате от Pantone в CMYK и обратно?
Какво означава терминът Trapping /маскиране/?
Има ли безплатни аналози на програмите за разпознаване на текст, като ABBYY Fine Re...
Статии
«Литомат» – връзката с Pantone
Основни правила за ефективно творчество
Безплатни онлайн инструменти, които всеки дизайнер трябва да познава...

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Професионално сканиране?
МнениеПубликувано на: 15 Юли 2005, 15:02 
Срамежлив

Значи, молбата ми е следната: Да споделите къде бих могъл да сканирам КАЧЕСТВЕНО диапозитиви 6х6. Пробвах в ГЕД и за съжаление резултатът беше крайно незадоволителен...:(...да, техниката им е добра, но ми трябва и опитен сканьор, а не човек, който да кликва на бутона Scan...
Има ли място на което може човек качествено да си свърши работата в София, защото доста пари хвърлихме по тези снимки, диапозитивите са добри фотографът си свъши идеално работата, ноооо....закъсахме при сканирането.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Юли 2005, 15:16 
Старо куче - медалист
Аватар

кликни върху горния ляв ъгъл на сайта!

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Юли 2005, 16:22 
Гърмян заек

ValBo написа:
кликни върху горния ляв ъгъл на сайта!

:lol: в левия ъгъл, вляво от юмрука, нали? че сигурно боли?...:lol:

Върнете се в началото

Заглавие: Абе, хора, за какво са ви тия диапозитиви!?
МнениеПубликувано на: 15 Юли 2005, 17:59 
И изобщо кой ви излъга да снимате на диапозитиви през 2005 година!?

И ние във фирмата, пък и всички фотографи, които познаваме, отдавна са оставили тая техника да събира прах! А и нашият скенер ще ръждяса, ако не ни носят от време на време рентгенови снимки, за да ги пращат по мейла!

Един 6-мегапикселов апарат с хубава матрица (Канон, Никон или нещо подобно) ще ви даде по-добър резултат, отколкото един диапозитив 6/6 см. Да не говорим за някой от 11-мегапикселовите, които вече съвсем не са толкова екзотично нещо!

Вярно, може да се наложи да поекстраполирате малко, ако ще правите примерно плакат 70/100, ама ако кадърът има нужната острота и детайл (въпрос на отлична оптика и добър фотограф), определено по-малко ще личат артефактите от увеличението, отколкото тези от зърното на диапозитива при сканирането, даже и при 6 мегапиксела!

Да не говорим за прашинките и косъмчетата, или, не дай си боже, гелът против нютонови пръстени при барабанно сканиране.

Все пак, понеже злото вече е сторено и надали ще ви се плаща второ снимане, може би все още има места, където хората помнят как се сканира! ;-) Лично аз мислех, че и Гед е такова, така че си струва да измърморите на собствениците и може да ви го сканират втори път безплатно и по-хубаво. Така е логично да се направи, ако наистина са свършили зле работата.

Ако пък и те ви кажат, че това си е много хубаво, а вие не мислите като тях, може да се опитате във Фатум, защо не и в Сканлайн. И сигурно има и още някое място...

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Юли 2005, 21:13 
Срамежлив

Цитат:
кликни върху горния ляв ъгъл на сайта

за съжаление кликнах....:) с ГЕД работим отдавна, но за експонация. С това сканиране се поизложиха, но трябва да се има предвид, че и екипа се смени и са в етап на смяна на състава или знам ли какво. Това което помолих е да споделите личен опит.
Цитат:

Напълно съм съгласен с това мнение! Но съм изправен пред свършен факт. Не аз съм казвал с каква техника да се правят снимките(не съм бос) просто ми падна на главата в такъв вид. Сега ме поставят пред избора или да се боря с мноооого лошо сканирани диапозитиви, или с цифровия аналог заснет с 3мегапикселов апарат (за справка размер на печатуемото поле на картинката 350х350мм) просто не искам да се наемам да разтягам и да правя от курабия погача. Пък хората искат да грее и имат основание-диапозитивите са с много добро качество. Да, бих могъл да обиколя всички рекламирани фирми, да платя от джоба си за опити, може и накрая да стане....ама за къв ***....Както и да е благодаря... :mrgreen:
Ех, къде ще ходя....ще пробвам не ами....мъко моя....;)

Върнете се в началото

Заглавие: Re: Абе, хора, за какво са ви тия диапозитиви!?
МнениеПубликувано на: 15 Юли 2005, 21:20 
Старо куче - медалист
Аватар

thomas написа:
Един 6-мегапикселов апарат с хубава матрица (Канон, Никон или нещо подобно) ще ви даде по-добър резултат, отколкото един диапозитив 6/6 см. Да не говорим за някой от 11-мегапикселовите, които вече съвсем не са толкова екзотично нещо!
Това обаче е още в сферата на пожеланията
дори 8 мегапикселовите апарати не дават достатъчно информация за се сравнят със диапозитив 7х6 или 6х6
Да не говорим за цветност, плавност на изображението и пр подробности.
11 мегаписеловите също са още далеч от аналоговите им събратя при 3-4 пъти по висока цена.
И това за диапозитиви 6х6 или 6х7
а за 12 см или за слайдовете с размер А4?!

Тоя спор е вече воден.
Цифровата фотография е хубаво нещо, но все още в е за нискобюджетни проекти. Ако се иска качество - аналогова фотография - все още
Тя след години ще замести аналоговата, както лентата замести стъклените плаки - не че е по качествене, а е по евтина.

Та на въпроса
ГЕД имат добри сканьорки. Не знам защо си недоволен, но при рекламация щяха да ги пресканират.
хубави скенери има на много места - но за да не става реклама - виж полиграфия инфо.

Върнете се в началото

Заглавие: ValBo, как не ми се спори само! ;-)
МнениеПубликувано на: 16 Юли 2005, 13:52 
Не мога да се въздържа от този спор...

Цитат:
Тоя спор е вече воден.
дори 8 мегапикселовите апарати не дават достатъчно информация за се сравнят със диапозитив 7х6 или 6х6
Да не говорим за цветност, плавност на изображението и пр подробности.
Цифровата фотография е хубаво нещо, но все още в е за нискобюджетни проекти.

Не е само до бюджет. А и до срокове. Както и не е само до резолюция. А и до това какво има в самите пиксели. Диапозитивът 6/6 или 6/7 при сканиране на 300 точки може да се увеличава не повече от 800%. Даже и това му е много. Структурата на филма личи още при 600%. И повече детайл престава да излиза. Което прави някъде към 35/40 см за брилянтно качество. 6 мегапиксела RAW файл с 16-битов цвят може да даде с умерена екстраполация практически същото. При това без прашинки, косъмчета и чакане на проявяване и сканиране. Като на всичко отгоре след проявяването и сканирането може да се окаже, че по случайност няма нито един добър кадър в цялата серия...

Ако пък става дума за снимка без прекалено много детайли, дори при 60/90 см отпечатък от дигитален кадър, получен с 6-мегапикселов апарат, не изглежда никак зле! А какво остава за 8 или 11 мегапиксела?! Да не съм го правил достатъчно много пъти, да си спорим! В края на краищата в тези неща най-важно е какво се получава на практика! А тя на мен ми показва, че мога да сложа диапозитивите 6/7 към милите спомени от миналото.

Защото след като едно изображение изглежда добре на 30/40 см, както знаем то ще изглежда добре дори на билборд. И колко са проектите, в които остана нужда от нещо по-едро? Мисля, че са пренебрежимо малко!

А за цветовете... някой има ли нещо против цветовете, които се получават от хубавите огледално-рефлексни дигитални фотоапарати? Или от нивото на дигиталния шум при тях? Аз отдавна нямам такива забележки...

Що се отнася пък до диапозитивите 10/12 см или не дай си боже 20/28 см, ако допуснем, че някой все още снима и такива в България, не може ли бюджетът, необходим за издръжката на този фотограф и неговата ненаситна техника с нейните екзотични консумативи, да се похарчи за нещо по-добро? Например за измисляне на по-добра и успешна рекламна идея или за по-добър графичен дизайн!

А иначе за това, което Ivox казва, че не смее да използва - 3-мегапикселовите файлове - там си е прав! Прекалено са малки, а и не се сещам за 3-мегапикселов апарат, който да прави снимки с професионално качество. Така че в случая наистина ще трябва да се помъчи да изстиска най-доброто от сканирането.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Юли 2005, 10:08 
Гърмян заек

така е, дигиталните фотоапарати доста време спестяват.
Но много марки и модели се нароиха на пазара...

Може ли да споделите или да препоръчате огледално-рефлексен,
или нещо близко до него, но по-евтин - за оперативна работа ?

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Юли 2005, 10:25 
Две са "истинските" марки при полупрофесионалните огледално-рефлексни фотоапарати. Canon и Nikon. Nikon е даже малко по-хубав, но пък доста по-зле представен в България. Така че за повечето хора тук логичният избор е Canon.

EOS-300D (6 мегапиксела) е практически най-успешният дигитален апарат досега, наследник на един от най-успешните филмови огледално-рефлексни модели на Canon, известен като Rebel. Заради това 300D получава популярност и под името "Digital Rebel".

Това е и минималното, което човек трябва да си купи, ако иска да снима професионално. Разбира се, апаратът е само началото при огледално-рефлексните фотоапарати - след него идват купища аксесоари: обективи, филтри, стативи, дистанционни, светкавици... Парите, които ще дадете за тях, може да надхвърлят няколко пъти парите за самия апарат. Но без тях апаратът е само малко по-добър от "сапунерките".

Отскоро на пазара се предлага и наследникът - Canon EOS 350D, като основната разлика при него са 8-те мегапиксела, иначе почти всичко друго е същото.

Все пак за сериозен избор трябва много четене. Едно от най-добрите места, на които може да се чете, е сайтът Digital Photography Review - http://www.dpreview.com/. Там ще намерите и подробни доклади за различните модели, и възможности за сравнение между конкурентни модели, и ценова информация (само че цените за валидни за САЩ, тук са доста по-високи, но често е оправдано да се плати по-скъпо, за да може да се ползва гаранцията, която иначе е много съмнително валидна в България).

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Юли 2005, 10:43 
Старо куче - медалист
Аватар

plam кажи първо какво разбираш под "оперативна работа", "по-евтин" и кой ще снима с него все пак? Огледално-рефлексените имат доста предимства пред останалите но понякога са малко по-сложни за снимане...

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Юли 2005, 10:54 
Гърмян заек

Донякъде имам представа, защото фотографът, който ползваме, е култовия от преди време Canon 10D - с почти пълен набор консумативи.

Мислех си дали този новият и от по-нисък клас Canon PowerShot S2 http://www.dpreview.com/reviews/specs/C ... n_s2is.asp
може да се ползва ежеднево за "работно добиче", а като се наложи нещо по-професионално - фотографите и те са специалиисти :-)

Жалко, че при този модел няма възможност за поставяне на стандартна външна светкавица, светлината често е важен фактор за снимките

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Юли 2005, 15:57 
Старо куче - медалист
Аватар

Аре някой да каже две думи какво е това огледално-рефлексен и по какво се отличава от "сапунерките".
Простете моето невежество :cry: бъкел не разбирам :(

Тая тема май е време да се раздели и да се премести в правилния раздел.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Юли 2005, 16:19 
Огледално-рефлексният апарат се различава от сапунерките по това, че снимащият гледа през обектива. В този смисъл някои от дигиталните сапунерки, които имат дисплеи, на които се вижда preview, също гледат през обектива, но това е друга тема.

Механизмът, по който снимащият може да гледа през обектива, се реализира чрез сисема от огледалца, които в мига на щракването се преместват така, че вече не окото на фотографа да гледа през обектива, а филмът или матрицата.

Та така - апаратите, които имат този механизъм в себе си, се наричат огледално-рефлексни.

Другата особеност на огледално-рефлексните апарати (която е и по-важната), е че при тях оптиката е сменяема. Могат да се слагат най-различни обективи - с фиксирано или променливо фокусно разстояние, с които може да се снимат близки и големи обекти, които да влизат изцяло в кадър, или напротив, далечни обекти, които да успеят да изпълнят целия кадър; може да се прави и истинска макро фотография, могат да се управляват външни светкавици (или система от светкавици) и какво ли още не.

В общи линии това е - само огледално-рефлексните апарати имат шансове да претендират за възможността да бъдат професионални фотоапарати.

Не беше много премислен отговор, но надявам се да не изпуснах нещо важно ;-)

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 19 Юли 2005, 08:51 
Старо куче - медалист
Аватар

Тук има нагледно обяснение на това какво е огледално рефлексен фотоапарат (SLR, single-lens reflex).

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 19 Юли 2005, 09:49 
Старо куче - медалист
Аватар

мда, просветна ми :) мерси за обясненията и за линка

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Сеп 2005, 21:55 
Старо куче - медалист
Аватар

Според мен две са местата, където можеш да получиш сканиране с високо качество. Мога да си позволя тази реклама и ще ги спомена. Това са Булгед и Фатум. Без да се обиждат всички други колеги това са местата, където техниката е на най-високо ниво и персонала е достатъчно квалифициран. За справка вижте кои са им клиентите.. известни фотографи ... май те са най-претенциозните.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Сеп 2005, 08:14 
Старо куче - медалист
Аватар

Колега, забравяш К-реклама (Капитал)...

там техниката също е перфектна и клиенти са известни фотографи... и работещите на скенерите там са сред най-добрите специалисти.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Сеп 2005, 08:55 
Гърмян заек
Аватар

HACKO написа:
Колега, забравяш К-реклама (Капитал)...

там техниката също е перфектна и клиенти са известни фотографи... и работещите на скенерите там са сред най-добрите специалисти.

Хехехехехех 8)

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2005, 23:19 
Старо куче - медалист
Аватар

ivoks написа:
Цитат:
кликни върху горния ляв ъгъл на сайта

за съжаление кликнах....:) с ГЕД работим отдавна, но за експонация. С това сканиране се поизложиха, но трябва да се има предвид, че и екипа се смени и са в етап на смяна на състава или знам ли какво. Това което помолих е да споделите личен опит.
Цитат:

Здрасти!
Не знам кой/коя си, но специално колежката на скенера не е сменяна ама въобще освен по време на годишния си отпуск.

Също така, ще помоля модераторите да правят забележки на точно подобен род изказвания. Просто ми звучи много подмолно специално това
[quote]... но трябва да се има предвид, че и екипа се смени и са в етап на смяна на състава или знам ли какво
[quote]

Мерси!

Върнете се в началото

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа