ПолиграфияИнфо група dotbrain.eu ПринтГайд магазин TheDigitalPrint.info ПолиграфияИнфо ПринтСток БГОферта ПринтИдея
Error: Embedded data could not be displayed.

Въпроси и отговори
При работа в InDesign, как може да се прекъсне връзката между текст, разположен в н...
Как да оформим книга?
Защо векторна илюстрация, записана в eps формат от Adobe Illustrator, не може да бъ...
Статии
Dog as Fonts- кучета, които приличат на шрифтове
Стандартизацията в полиграфията - стъпката от занаятчийството към инду...
Интервю на Globes с Бени Ланда

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: филтър за лекуване на моаре
МнениеПубликувано на: 10 Яну 2005, 16:38 
Срамежлив

Налага ми се често да сканирам от списания с лошо качество за списание, което да е с добро качество.
Гадна работа.
някои знае ли филтър за коригиране на моарето поне (освен Neat Image)

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 11 Яну 2005, 09:24 
Гърмян заек

Лоша работа - много трудно от по-калпаво ще направиш по-добро. Техниките за борба с моаре са много и всеки от колегите вероятно има собствен начин на работа. Обикновено проблемът частично може да бъде разрешен с Descreen filter при самото сканиране. Иначе във Photoshop могат да се използат къде по-успешно, къде - не, филтрите от Blur - да речем Gaussian Blur. Despeckle също може да свърши работа, макар че според мен той се справя по-добре с растера - например можеш да пробваш първо филтър Custom и после Despeckle.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 11 Яну 2005, 09:51 
Срамежлив

Standartnoto s Gaussian Blur e iasno. Puskam go na niska stoinost da zamaje dupkite mejdu pikselite i ako triabva blur-vam rachno. Ama kogato e snimana s digitalka s nedostatachna svetlina i sa stanali edni jalti petna (be te gi ima navsiakade po kanalite) Blura ne pomaga (nedai si boje da triabva da go skaniram i da mu chistia i moareto).
Neat Image si go kachih naskoro i obsho vzeto ima efekt. Niakoi moje da znae po-dobar. Tova pitam

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 11 Яну 2005, 10:04 
Старо куче - медалист
Аватар

на сканирано изображение пробвай с Despeckle на различните канали. По принцип най много се налага в Yellow... пак се опира до субективния фактор човешко око и възприятие. За едни ще е приемливо за други ще е абсурд да се ползва.
успех

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 11 Яну 2005, 11:38 
Гърмян заек

Процеси ползвани във Адоб фотошоп
скан на 1200
gaussian blur по каналите стойност 1
ресампъл на 600
gaussian blur по каналите стойност 1 или по-малка
ресампъл на 300
gaussian blur по каналите стойност по-малка от 1
Unsharp mask - стойности
amount 100-200%
radius 1
treshold 0-10 -варирането на първата и последната стойност се влияят от личната ти преценка. Amount регулира степента на контрастиране на два съседни пиксела а treshold на това дали ше бъдат засегнати по дребозърнестите (0) средните(като за лице = 4) или само грубите детайли (8-10)
Разбира се метода не е миродавен.

добра преценка за това дали успешно е преборено моарето се вижда при view=50%. Ако нещо в проекта се вижда там, вероятно ще се види и на печата. Същото увеличение помага и да се прецени добре дали изображението е достатъчно изострено и дали дребен текст ще е четим.
...личен опит, което означава че по-опитните могат да ти дадат и по-добри съвети

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 11 Яну 2005, 11:53 
Старо куче - медалист
Аватар

Ами да метода на Ники върши работа!
Само да добавя Despeckle пускано по канали също върши добра работа.
Накрая шарпването предвид влошеното качество на оригинала може да го направиш с маска от черния канал леко блърната така може да отрегулираш по точно зоните в които искаш повечко шарпен!
Ако го правищ така с по голем Amount и Радиус 1,5 -2 пиксела са приемливи в повечето случаи!

П.С. а да сега видях че и Undo е писал за деспеклето.
http://www.psd.ru/article/006/
http://www.psd.ru/article/008/

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 29 Яну 2007, 11:17 
Старо куче - медалист
Аватар

:wink: Много добро. Само една забележка за руските линкове - човека прави какво ли не на "а" и "b" каналите, а е достатъчно един блър - все пак е само цвят

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Юни 2007, 22:28 
Гърмян заек

От 8 години се занимавам с обработка на снимки, част от тях сканирани, друга свалени от Internet. Гадна работа... Та мисълта ми беше - ТОЧНА РЕЦЕПТА НЯМА. Най-близко до добрия резултат е наистина сканирането на 1200 точки. После последователно - блър сваляне на резолюцията. Една малка тънкост. Сваляш кратно на желаната крайна резолюция. Т.е. ако ти трябва снимка на 225 точки от 1200 сваляш на 900 - 450 - 225. Ако снимката трябва да е на 300, то от 1200 - 900 - 600 - 300. ВСИЧКО ТОВА ПО КАНАЛИ И ТО В RGB. Ако CMYK-неш преди това гаранция си прее.... работата. Когато стигнеш исканата резолюция - тогава CMYK. Ще останеш изненадан, че във всички канали нещата са наред с изключение разбира се на Yellow. Там мажеш смело (направо с блър не с деспекъл), защото обикновено жълтия канал не е важен по отношение на контраста и контурите, просто не играе роля. В крайна сметка въпраки Sharp филтрите накрая ще си загубил част от остротата на снимката, но е по-добре отколкото моаре. А моарето междувпрочем се оказва сложна за изучаване материя. Руски математик се бил заел с изучаването му - що е то моаре и как се получава и написал цял труд по въпроса. Ама кои го интересува това, като човека забравил да спомене как да го оправяме :lol:

Върнете се в началото

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа