ПолиграфияИнфо група dotbrain.eu ПринтГайд магазин TheDigitalPrint.info ПолиграфияИнфо ПринтСток БГОферта ПринтИдея
Error: Embedded data could not be displayed.

Въпроси и отговори
Можем ли да заместим Helvetica с друг безплатен шрифт?
Кои са оснвните програми за предпечат и коя част от пректите в коя програма се рабо...
Как да поискам оферта?
Статии
Фактури с транспромо – защо и как?
Forest Stewardship Council - FSC
Закаляване (темпериране) на плексигласа - решение срещу напукване на а...

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 59 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Издателство преминало изцяло на свободен софтуер
МнениеПубликувано на: 24 Мар 2008, 15:39 
Старо куче - медалист
Аватар

Вижте тук:
http://www.scribus.net/index.php?name=N ... le&sid=150

Дали може да се случи подобно нещо в България.?

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Мар 2008, 16:59 
Старо куче - медалист
Аватар

Не виждам какъв е проблемът да стане. Освен разни нашенски предразсъдъци. Отскоро си тествам Скрибус и съм много приятно изненадана.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Мар 2008, 17:07 
Старо куче - медалист
Аватар

Българина е свикнал да мрънка че всичко му е скъпо, но достаъчно мързелив за да седне да учи нови неща.
Що да си разваля рахатлъка?
Нали така или иначе шефовете плащат........

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Мар 2008, 19:37 
Гърмян заек

The Fish написа:
Българина е свикнал да мрънка че всичко му е скъпо, но достаъчно мързелив за да седне да учи нови неща.
Що да си разваля рахатлъка?
Нали така или иначе шефовете плащат........

Не съм съгласен! Не мисля, че сме мързеливи, дори нещо повече, смятам, че тук се работи доста повече и по-качествено от колкото навън (база за сравнение Италия).
Ученето на нови неща в областта на полиграфията (както и във всяка друга област) трае цял живот. Ако искаш да си добър професионалист - учиш, в противен случай си "аут".
Шефовете плащат - че кой да плаща? Работника ли? Шефовете инвестират пари за да печелят. Основен принцип в икономиката е че работника никога не получава пълния размер на това което изработи. В какво според теб трябва да инвестира шефа? Нов джип, яхта, имение на площ от 4 декара? Докато ти в същото време трябва да постигнеш професионални резултати с аматьорски софтуер?
Относно продукта - не съм го ползвал и не мисля да го правя. Ще се аргументирам защо.
Пакет създаден от ентусиасти. Не ми звучи сериозно да се пишеш за професионалист (да искаш и съответното заплащане за това) и да работиш със софтуер създаден от n+1! разработчици (пример: в офиса инсталираха Open Office. Резултата след половин година опити за работа с въпросния пакет бе закупуване на необходимите лицензи за MS Office! Същата процедура се повтори и с пакета за запис на дискове). Не отричам, че има превъзходни безплатни продукти (пример XnView, който ползвам с радост), но едно е пакет за раглеждане на снимки съвсем друго е пакет за растерна графика (GIMP) или компановачна програма, като въпросният Scribus.
Аз лесно се задоволявам - с най-доброто! За мен това е ADOBE! Останалото е вариации по тема.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Мар 2008, 20:35 
Старо куче - медалист
Аватар

А-ха, старата песен - нещо, което е безплатно, не може да е хубаво. Ентусиасти го правели.... А нещо конкретно? Например Адоби може това, пък Скрибус - не... ?!
Комерсиалните софтове отдавна са зациклили - нови и нови версии, нови и нови пари, без особено подобрение, понякога даже напротив. Защо? Защото са в монополно положение. Аз не обичам монополистите, каквито и да са те. А пък професионализмът не е само в софта...

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Мар 2008, 21:11 
Старо куче - медалист
Аватар

на пазара градинските домати са доста по-скъпи от оранжерийните ;) дори и да ги е поочукал дъжда и да са на петна

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Мар 2008, 22:49 
Гърмян заек

Повод за по-горният ми пост бе мнението на колегата за мързела ни.
Както казах не съм си играл със Скрибус и нямам намерение да го правя, камо ли да си позволя да го сравнявам с ADOBE. Това ми звучи несериозно. Сигурно може да прави някои по-прости неща, а и с оглед на това, че е безплатен, може би е добра алтернатива за книжки с прав текст и 2 степени заглавия.
Относно монопола - хммм обичам монопола когато е в лицето на ADOBE!!! В тази връзка с нетърпение чакам тяхната OS.
"...професионализмът не е само в софта..." - правилно, но къде за бога съм написал противното? Съчетанието на теоретични познания и практически умения заедно с качествен софт дава възможност за постигане на професионални резултати в кратки срокове. Не можеш обаче само с знания и опит да компенсираш недъгав софт. Примери мога да давам доста, но ще стане дълго, а вече ми се спи.

"на пазара градинските домати са доста по-скъпи от оранжерийните :wink: дори и да ги е поочукал дъжда и да са на петна" - аз предпочитам т.н. "биволско сърце" Все 'убавото ме влече, к'во да правя човещинка :lol:

Последна промяна wrathchild на 24 Мар 2008, 23:05, променена общо 1 път

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Мар 2008, 22:51 
Старо куче - медалист
Аватар

еее за Open Office не можеш да ме убедиш, че е по лош. Какво хубаво набутване с пари сте направили с MS Office...честито. За Scribus, Inkscape и GIMP мога да се съглася, че имат много недостатъци и далеч не са по добри от продуктите на Adobe, но вървят напред.

Както и да е. Не искам да превръщаме темата в безумен спор кое е по добро...то е ясно за момента, но отричането на другата страна и обявяването за непрофесионален продукт е много пресилено. За спрaвка не случайно чичко Гугъл финансира Inkscape. Това е щот са прости и не са професионалисти :-)

По скоро търся мнение от хора работещи в насока тестването внедряването и подпомагане развитието на свободния софтуер в частност нашия бранш. За другото си има отделни теми .:-)

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Мар 2008, 23:15 
Гърмян заек

Maznio написа:
еее за Open Office не можеш да ме убедиш, че е по лош. Какво хубаво набутване с пари сте направили с MS Office...честито...

Open Office зависи за какво го ползваш. За да не съм голословен ще дам пример. Авторски оригинал правен на 2003 отваря се в Open Office и ооо чудо, таблиците ги няма (спор няма, че зависи от това кой как ги е правил, но все пак...)! Да не говорим за проклетите TEXT BOX-ове!
Друг момент. Математика, химия - формули, мноооого формули! Опитай да отвориш такъв файл в Open Office. Просто опитай!

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Мар 2008, 23:45 
Старо куче - медалист
Аватар

да това е факт. Аз също съм имал проблем с коректността при отварянето на файлове правени на MS Office, но дали все пак не е въпрос на приоритети. Какво ще направиш ако ти пратят файл в програма , която нямаш....ще си я купиш?

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Мар 2008, 07:01 
Гърмян заек

Maznio написа:
да това е факт. Аз също съм имал проблем с коректността при отварянето на файлове правени на MS Office, но дали все пак не е въпрос на приоритети. Какво ще направиш ако ти пратят файл в програма , която нямаш....ще си я купиш?

При мен 99,9% от текстовия материал идва в DOC формат. И аз не съм почитател на MS, но нямам избор. Сам разбираш, че примерно математика се работи само и единствено с MS Office, Math Type и INDD.
Относно идеята за липсващата програма... - връщане му е майката. Имам си изисквания за файловете, не са ли изпълнени - ВРЪЩАМ! Губи се време, но няма как иначе!

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Мар 2008, 08:57 
Старо куче - медалист
Аватар

Аз обаче продължавам да твърдя че българинат, по принцип, си е мързелив. Представете си ако не беше.......... :D
А за свободния софт - всяко начало е трудно. Някои колеги предполагам си спомнят по-старите версии на хвалените сега комерсиални продукти. Колко пъти сме ги проклинализаради разни бъгове и грешки?
Хубавите неща бавно стават. За сега ще си затрая да преминавам изцяло на фрисофт.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Мар 2008, 09:05 
Старо куче - медалист

В този законодателно сбъркан свят просто няма как някой да победи Microsoft или Adobe. Начините, по които техните програми правят едно или друго нещо, защитени с патенти и непрозрачността на форматите им правят мисията практически невъзможна.

Да дам ли 250 долара за един базов MS Office 2003, който си има всичко и работи както искам, или да загубя много десетки часове (ако не и повече), само за да се мъча да открия как се прави едно или друго нещо в "отворената" алтернатива? Не, благодаря - вече опитах и установих, че вложеното време не се изплаща. Дори и само защото съвместимостта на отваряните файлове не е 100% - и примерът с таблиците беше най-мекото, което може да ти се случи.

И защо да сравняваме само с напълно безплатните алтернативи? В края на краищата има и платени (но драстично по-евтини), които заслужават сериозно внимание. Но колко души използват Corel Photo Paint, който получават за без пари, купувайки си CorelDraw? И колко от вас са опитвали да "минат" от InDesign на Serif PagePlus, който може да се купи съвсем легално в предпоследната си версия за 15-20 долара и върши доста добра работа?

За съжаление в нашия бизнес е важно програмите не само да вършат работа, а и да произвеждат 100% съвместими файлове (и често съвместимостта под формата на "и двете експортват PDF не е достатъчна). А това не е възможно поради споменатите по-горе патенти, които на практика спъват развитието на софтуерната индустрия изобщо.

А защо Google подкрепят развитието на някой безплатен софтуер? Защото те печелят именно от empowerment-а на масите. Но това не значи, че този софтуер ще настигне професионалните, а само, че ще се опрости начина, по който се върши нашата работа дотолкова, че да могат да го вършат почти всички.

Впрочем, когато съм възхитен от някой безплатен софтуер, аз съм възхитен. Ако някой от вас работи едновременно с 2-3 компютъра пред себе си и му е писнало да се чуди коя точно клавиатура и мишка трябва да използва за този, в който гледа в момента, нека опита Synergy. Голям кеф. Всичко се превръща в един общ десктоп и където си "завел" мишката, там ти пише и клавиатурата.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Мар 2008, 09:27 
Старо куче - медалист
Аватар

абе за Open Office пак ви казвам не сте прави. Като изключим тази 100 % съвместимост между файловите формати на двата конкурентни производителя то той е напълно функционален. От три години изпозваме само Open Office в офиса и всичко е ОК. Дори скоро правих персонализация него :-)

Файловите формати на големите са се наложили и това според мен основна причина да са недостижими за момента.

За евтините алтернативи. Няколко пъти съм ползвал техни демо версии, Не знам защо всичките бяха ужасно бъгави и неработещи.

Явно няма много хора от форума използващи свободен софт.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Мар 2008, 09:44 
Старо куче - медалист

Може и да могат да се правят същите неща. Но определено не става по същия начин - други картинки, други клавишни комбинации. Причината - именно в патентите, които споменах. Което означава, че трябва да си пълним главите и със специфични познания от типа "как става това в еди-коя-си програма". То вярно, че паметта поевтиня, ама не и органичната! ;-)

Опитай някой път PagePlus, ако ти е любопитно - мисля, че имаше trial на сайта на Serif. Официалната му цена не е тази, която казах, но непрекъснато правят разни промоции, при които можеш да си купиш продукта за някакви стотинки. И ако основната цел като при повечето страниращи програми е свестен експорт в PDF, има го.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Мар 2008, 09:50 
Гърмян заек
Аватар

Чичко Чърчъл бе казал, че "Безплатно е само сиренцето в капана за мишки".
Та да говорим, че има безплатен софт... Все някак се плаща. Дали с повечко време за заобикаляне на бъгове (както пише thomas) или със сгрешени поръчки или просто с друго - ама се плаща.
Да и ако аз имах издателство със сравнително затворен цикъл (малко или хич външни файлове) то и аз бих се замислил за това дали да изгубя време да измисля работния цикъл със свободен софтуер или да платя едни пари за платен и после да мисля по-малко. Да ама в случая мисленето е само веднъж и после е само от време на време. Та за тези, като мен дето сме бедни и нямаме собствено издателство със затворен цикъл са необходими съвместими стандарти! Който и както иска да го разбира! Ама заради патентите ли?, заради парите ли?, заради грижата за клиента ли? - платения софт поддържа някакви стандарти, които вършат работа.
Та да си плащаме или да си правим предприятия със затворен цикъл!?!

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Мар 2008, 12:31 
Старо куче - медалист
Аватар

wrathchild написа:

При мен 99,9% от текстовия материал идва в DOC формат.

е в твоя случай наистина няма как.

Не можете май обаче да ми разберете мисълта.

Така или иначе не коментирам кое е по добро особено за специализиран софтуер. Друг е и случая когато предлагаш скъп софтуер , който ти решава даден проблем или ти повишава производителността. Факт е обаче, че в много от случаите има и безплатни работещи решения. Ако искате го разберете. Предполагам , че и не искате да го разберете защото нямате време да разучавате нов софтуер и да обучавате колегите на нов софтуер. В някои случаи и не е приложимо когато зависиш от файловете на крайния клиент и трябва да се приспособиш към него.

Така или иначе нещата се променят макар и бавно.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Мар 2008, 13:50 
Старо куче - медалист
Аватар

Ох, все едно на Никиту Василев да обяснявам... Ами, в цяла една държавна администрация, се оказва, че главният проблем /освен интересите на MS/ е "какво ще кажат служителите". На предишната дискусия по въвеждането на софтуер с отворен код в МДААР това бе главното оправдание на министъра. Т.е. те не знаят как ще накарат служителите си да работят с нещо ново. Нищо, че в момента .odf е одобрен като ISO стандарт. А MS плащат глоби. Това, като си говорим за стандарти. Не одобрявам политиката на производителите на комерсиален софт да притискат, почти изнудват потребителите. Поради подобна причина си изтрих и abvICQ - безплатно, несвободно. Съобщава, че е налична нова версия. Викам - не искам. То вика - е, аз пък няма да се стартирам. Хубу. Примирих се в един момент и викам - е, давай, ъпдейтвай се. То, обаче вика - на таз ОС не мога. Е, викам, ми гледай си работата.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Мар 2008, 13:57 
Старо куче - медалист
Аватар

:lol: :lol: :lol:

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Мар 2008, 14:26 
Старо куче - медалист
Аватар

Аз като един потребител, по неволя, на Опен офис ще кажа-
- Затварайте си го офиса и .....

Едвам предната версия оправиха избора на принтера. Още е трудно да стигнеш до мястото за запис, а логиката им за менюта е леко казано объркна... (Това за Мак Ос, но той си е същия на практика)
Ако от него ми зависеше хляба на секундата бих го сменил.
Много се радвам че има дребни акули, като разработчиците на "свободен " софтуер, че да не заспиват Големите риби. Но нищо не може да ме накара да сложа софт за чиято работа никой не отговаря и да произвеждам продукция за милиони. Пък нека съм нисък с очила...
Много често евтините неща излизат скыпи...

БТВ Кой още вярва в добрите намерения на група програмисти, които правят софта в свободното си време, водени само и единствено от добри намерения?
Да не са дебели, с червени костюми и да се смеят звучно?

Върнете се в началото

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 59 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа