ПолиграфияИнфо група dotbrain.eu ПринтГайд магазин TheDigitalPrint.info ПолиграфияИнфо ПринтСток БГОферта ПринтИдея
Error: Embedded data could not be displayed.

Въпроси и отговори
Как може да се избегне назъбването по контурите на текст при печат?
Възможна ли е замяната на два интервала с един в Adobe Indesign?
Препоръчайте ми специализиран софтуер за проектиране на картонени опаковки.
Печатни технологии
Трансферен печат (hot split)
Проблеми при офсетовия печат и начини за тяхното отстраняване (част 3)...
H-UV технологията на Komori

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Експонация
МнениеПубликувано на: 24 Яну 2007, 16:05 
Срамежлив

Здравейте,нов съм във вашия форум и първо ще ви се представя накратко,печатар съм и работя в малка печатница далеч-далеч в провинцията където за мое най-голямо съжаление все още работим "на око" и на принципа "давай,това днес ще мине утре по-хубаво".Като казах печатар имах в предвид че това ми е основното занимание(забавление) но в същото време се грижа за що годе нормалната работа на всички машини с които разполагаме в това число слагам и тоалетните казанчета защото няма кой друг,режа на гилотината чат-пат,точа и сменям ножове,правя си монтажи и т.н.Та като казах монтажи и забелязах че съм се отплеснал и никъде нестава ясно дали съм решил да питам нещо или да си разказвам просто така.Та ето за кво става дума,вчера нашия любим монтажист(дааа,имаме такъв) решил да смени лампата на експонатора,то лошо няма ама отивам аз нощна смяна да печатам вестник(дааа,даже два,всеки ден) и кво да видя цифричките на програматора летят като луди,друг път имам време да закуся,да пийна кафенце,да запаля цигарка(е,непуша ама айде) а сега доде се почеша по главата и плаката готова,пускам я в проявителната машина а тя неще и да чуе петлите,понеже сме бедни и плаки не се хвърлят просто така я пуснах още няколко пъти и закърпих работата,и се почна после едно гласене(както казах "на око") и сега що годе плаките ги бива ама питането ми е всъщност така ли трябва да е "на око" или има и друг начин все пак.
Хм,трябвало е да стана писател а не печатар :oops: .

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Яну 2007, 16:37 
Старо куче - медалист
Аватар

ами добре дошъл за начало. Такива случки май на повечето от нас са ежедневие. Не си първият , който съвместява няколко длъжности в една.
Така , че споко ...кораба потъва бавно, най близкия бряг е дъното. :-)

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Яну 2007, 22:44 
Гърмян заек

Сигурно ще се изкажат и по-подготвени колеги от мен, но да си кажа.

1. При смяна на лампата (с нова от същия вид) интензитета на светлината се изменя, но все пак не е в пъти, така че ми се струва, че все пак програмата е объркана.

2. Има си контролни ленти за експонация/проявяване, уви май нямам такава на .PS да ти я пратя :( А и след това се мерят с денситометър за пластини. Но принципа си е проба-грешка-мерене на грешката ;)

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Яну 2007, 22:54 
Старо куче - медалист
Аватар

абе стори ми се, че човека просто иска да сподели какво му се е случило , а не иска помощ. Щото термин "лампата на експонатора" може да е всичко. Лазера на експонатора, лампата на копирамата и т.н.

пък и монтажист да сменя лампата(разбирай лазера) на ескпонатора е малко пресилено. Ако може евала!!!! Щот аз съм учил малко за това ...бе не е толкоз просто все едно крушката в банята да развинтиш.

пък и като гледам се споменава "програматора" май за копирама ще става на въпрос.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Яну 2007, 01:54 
Срамежлив

avalanche написа:
Сигурно ще се изкажат и по-подготвени колеги от мен, но да си кажа.

2. Има си контролни ленти за експонация/проявяване, уви май нямам такава на .PS да ти я пратя :( А и след това се мерят с денситометър за пластини. Но принципа си е проба-грешка-мерене на грешката ;)

Понеже не се и надявам някой да ни купи денситометър за пластини,то поне се надявам да намеря "контролна лента за експонация"

Става дума за експонатор и за смяна на лампа,сменяме я и още как,то големия сир идва като неще да запали,спасението е четири живачни лампи които сме монтирали вътре че като видим зор палим тях докато истинската се сети да светне.Та надявам се някой да помогне за тази контролна лента която спомена avalanche.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Яну 2007, 07:54 
Старо куче - медалист
Аватар

каква е тая лампа в експонатор?
На копиррама ми прилича това
Относно лентите - всеки рип има вградена калибрационна програма
от нея се пускат лентите, от нея се прави и настойката.
А при проявяеане на на плаки се ползва малко по различна "линийка"

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Яну 2007, 08:31 
Старо куче - медалист
Аватар

За копирама става дума явно. Все си мислех че смяната на лампа в копирамата става доста по-лесно отколкото смяната на лазерите :D .
Но това е показателно колко сма се специализирали в това сами да си оправяме тениката :lol:

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Яну 2007, 14:41 
Срамежлив

Дааааааааа,грешката е моя,точно за копирама става дума,от де ми дойде на акъла експонатор,извинявам се :oops: .

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Яну 2007, 18:59 
Гърмян заек

Еййй, т'ва е да те бият високите технологии по главата :) Лазери, фазери, мазери, чудеса всякакви :)

Аз, както схванах, въпроса може да се перефразира "Как да си задам правилно времето и експонацията на копирамата (програмата), след като съм сменил лампата".

Разбира се, че за "проста" копирама иде реч :) и си е напълно възможно монтажиста-кописта да си я смени (не че е желателно, че и там има тънкости).

Контролната лента изглежда приблизително така. Не можах да я изнамеря на файл, че голям зор тия дни, но имам чуството, че даже някъде из форума имаше нещо подобно, даже май EPS.

Всъщност и денситометъра и ugra стрип-а не са супер задължителни. Много от нещата могат да се оценят и с лупа, но точността ти спада. Тази на ugra е твърде комплексна и можеш да минеш само с някои от нещата в нея - растери и разрешаваща способност.

С "паленето" на лампата, проблемът също е стар. Основното е, че ако се обърнеш към "спец." сервиз от там ти отговарят, че стартера не се износвал и е достатъчно само да си сменяш лампата, а като питаш тоз от който си купуваш лампата се оказва, че той стартери не внася. А "истинските" лампи идват в кутийка, а в кутийката и ръкавички и стартер и пликчета и дехидрататори, че и други екстри.

За живачните лампи - тръгнали сте в правилна посока, но малко "на сляпо" - не знаеш какъв ти е стартовия ток, нито по форма на пика, нито по време, нито по сила. Аз съм успявал за експеримент да запаля 3kW стара лампа със стартер за луминисцентна тръба, но щото лампата беше бракувана вече :) в интерес на истината "новата" гръмна, и тази бракуваната изкара към година и половина, но това са си "магарии" :)

Не знам какво е състоянието на копирамата, но във веригата на лампата, след трансформатора, трябва да има едни конензатори. Не е лошо и на тях да им се хвърли по един поглед - ако са заминали скапват фронта на паленето и скофтват работата.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 26 Яну 2007, 01:49 
Срамежлив

avalanche,мерси за подробното инфо а и за линка,точно такава лентичка видях преди време у един чичко когото бяха повикали да запали една друга копирама ама той толкова държеше да не я чопнем че даже не ни даде да си направим копие,ако някой успее да намери файл и да ми го прати ще съм много благодарен,времето не ме притеснява,толкова години сме работили на око че все ще изкараме още.Също би ми свършило работа ако някой каже какво горе-доло трябва да съдържа лентичката и аз ще накарам нашия предпечат да ми я направи,засега карам със стандартни скали ама като гледам онази от линка има доста повече работи :lol: :lol: :lol: .

Върнете се в началото

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа