ПолиграфияИнфо група dotbrain.eu ПринтГайд магазин TheDigitalPrint.info ПолиграфияИнфо ПринтСток БГОферта ПринтИдея
Error: Embedded data could not be displayed.

Въпроси и отговори
Може ли да се запише файл работен в Indesign версия CS3, за версия CS2?
Какво означава терминът Trapping /маскиране/?
Проблем с файл по време на работа с CorelDRAW.
Статии
Възможности за първичен запис на изображението върху масков слой в циф...
Плексигласът и някои от приложенията му
Какво е печат? Част първа.

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Проблем с РИП
МнениеПубликувано на: 17 Юли 2009, 18:56 
Гърмян заек

Здравейте ! Опитваме се да експонираме едни сложни етикети с пантони на експонатор DOT MATE 7500 Р. Експонаторът не приема файла, но проблемът е, че вече са отпечатани два цвята на същия експонатор и не можем да ползваме друг. Опитваме да оптимизираме файла, правихме pdf, ps , eps но продължава да ги отхвърля: %%[ Error: VMerror; OffendingCommand: sh(PDF) ]%%
%%[ Flushing: rest of job (to end of file) will be ignored ]%%

Това е грешката, която изписва експонатора. Вероятно някъде има прозрачности или специални ефекти. Версия 1.3 на pdf не поддържа прозрачностти, но също не става.
Въпроса ми е някой има ли идея каква точно оптимизация да направим ?

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Юли 2009, 19:02 
Старо куче - медалист
Аватар

ако е спешно - рaстриране на висока резолюция (300-400 dpi) и експониране на растера... най-вероятно пантоните са щрих и няма да повлияе на изображението

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Юли 2009, 23:03 
Старо куче - медалист

Дай го насам - имаш лс

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Юли 2009, 09:55 
Старо куче - медалист
Аватар

Шрифтов проблем или кирилски символ в името на файла свери го от лога на рипа. Това са най честите причини за тази грешка. Ако не е това рипвай ПС не ПДФ.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Юли 2009, 10:50 
Старо куче - медалист
Аватар

Защо не го закачиш нейде този файл?

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 19 Юли 2009, 08:49 
Гърмян заек

Здрасти,
този експонатор е с рип 5, който поддържа най-много пдф 1.4. Принтни файла през ппд-то на експонатора и не пускай на рипа пдф, а пс (както каза Инновижън). Качи го някъде този файл и да ти изпратя директно тифове за експонация.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 20 Юли 2009, 08:38 
Гърмян заек

благодаря ви колеги за бързата намеся ама оправихме нещаща с добрия стар растер (още при поста на НАСКО).
Но все пак искам да ви попитам дали има начин за оптимизиране на фаила ( ако има мн прозрачности и комплексни елементи) освен ръчно, защото последно време работим с един дизаинер който непрекъснато ми пуска фаилове с прозрачности, компоуд пат, сложни градиенти и мн други щтуротии, които като ги пуска на експонация и гърми рипа.
Иначе основно работя с пс (при по-сложни проекти), а не с пдф според вас от къде може да идват проблемите при експонирането на филмите ( всичко във фаила е в криви)

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 20 Юли 2009, 21:03 
Старо куче - медалист

angel_bc написа:
...дали има начин за оптимизиране на фаила ( ако има мн прозрачности и комплексни елементи) освен ръчно

Това е версия на въпроса "има ли общ начин за решаване на всички задачи". Отговорът ... смятам е ясен.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 21 Юли 2009, 08:51 
Гърмян заек

да прав си не зададох въпроса коректно. общо взето ме интересува вие как постъпвате в подобни ситуации

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 21 Юли 2009, 18:57 
Старо куче - медалист

Причините може да са хиляди. Ако изключим корелоспецифичните, общо взето могат да се групират в следните видове:

Висока сложност.
Тук проблемите могат да дойдат още при генерирането на ps. Indd по принцип бърка вътре в eps и се старае да извлече само съответния цвят, така че да направи изходния файл малък. Понякога това предварително интерпретиране е неуспешно и файлът се подава на RIP грешен. Quark действа по друг начин - той записва целия EPS и оставя на RIP да се разправя с него. Ако имаш добър RIP, този вариант като че ли е по-стабилен, магар да се налага да премяташ огромни файлове.
Друга възможност е ps да е коректен, но да е толкова сложен, че RIP да не успее да го пресметне.

Неподходяща компресия. В jpg и tiff са възможни различни дефиниции за компресиращите алгоритми, някои от които може да не се разберат с RIP.

Некоректни векторни обекти. Пристигащи по правило от Corel, някои най-обикновени на пръв поглед криви на Безие имат неясно какво вътрешно описание, което забърква рипове, дестилатори и всичко, което се допре до тях.

Как се действа
Не е трудно да дефинираш проблемът "сложност". Пускаш само един етикет, ако мине - ясно.
Ако и един не минава - махаш половината обекти, после половината на половината и така, докато откриеш престъпника.

Аз смятам, че растрирането не е добър подход и че винаги може да се намери начин за запазване на векторите.

Последна промяна Jonata на 22 Юли 2009, 21:40, променена общо 1 път

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 21 Юли 2009, 20:46 
Старо куче - медалист
Аватар

И аз си мисля, че има доста начини за оптимизиране на пдф-и без да е нужно растриране.
За РС можеш да изпринтираш нов пдф с твои сетинги, а за мак се налага да минеш през пс или да направиш pdf/x и за двете системи
това премахва голяма част от бозите във файла

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 21 Юли 2009, 23:35 
Старо куче - медалист
Аватар

"трик"-а с растрирането дойде от практиката...

6+10 цвята 70х100 минава на РИП-а,
лицето на същия продукт трябва да стане на табло 150х100 (приблизително) и съответно двете части с по 6 цвята започват за се експонират за печат, но на дясната половина (по закона на Мърфи се печата втора) 2 от цветовете не минават по никой начин (тогава дори бях пуснал тема за това)...
всичко си беше НАЙ-ПРОСТИ вектори (прави линии!)
Jonata написа:
...Друга възможност е ps да е коректен, но да е толкова сложен, че RIP да не успее да го пресметне..

по мои лични заключения и подробни проверки - при AutoCad, като генерира принтерски файл, всяка крива се превръща в огромно множество от триъгълници и някои РИПове не се справят със сметките (понякога, без да зависи от размера на файла!)...
невероятно е, но има живи експонаторски студия, които могат да го потвърдят ;)

не е най-правилната производствена практика , но когато те е притиснало времето - е най-сигурно...
и явно не случайно първата буква на RIP идва от Raster :lol:

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Юли 2009, 10:30 
Гърмян заек

мисля че проблема е от типа висока слойност, понеже един един етикет минава ( става дума за марка бира, която монтирам на голям формат) през рип-а, а монтажа, който е 50х70 неиска.Ето какво се случва: правя монтажа на индизаин, принт-вам го със съответното ппд за рипа, проверявам .пс с акоробат дестилъра и при тази проверка някои графични обекти излизат като растер с ниска резолюция (съжелявам че не съм качил фаил, но както вече казах става дума за марка бира и незнам дали това няма да ми създаде проблеми)
Във фаила има градиенти (много) постигани чрез двоен фил като единия е градиент с прозрачности, който пада върху плътен фил.
Ако това инфо би помогнало

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Юли 2009, 21:35 
Старо куче - медалист

Всичко е въпрос на изобретателност. Аз твърдя, че ако единичен етикет минава през RIP, то мога да изкарам през същия RIP произволно негово размножение.

Що се отнася до обектите с ниска резолюция, то включи Raster Image Settings na 300 dpi.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Юли 2009, 14:12 
Гърмян заек

Janata имах предвид, че грешките, които генерират при този файл са именно, че на местата, където трябва да има графика се получават растери с ниска резолюция (въпреки, че Raster Image Settings ми е на 300дпи). Получава се и следното примерно имам текст и една част от него е мн добре, а друга част е този растер.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Юли 2009, 17:41 
Старо куче - медалист
Аватар

Колкото е по -опростено, толкова по-добре. И при мен са идвали кави ли не идиотщини. Много често съм си позволявал да опростявам нещата, сиреч да флатвам, векторизирам и много други неща. Зависи от случая. Наистина трябва много изобретелност за да минат нещата.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Юли 2009, 20:08 
Старо куче - медалист

angel_bc написа:
Janata имах предвид, че грешките, които генерират при този файл са именно, че на местата, където трябва да има графика се получават растери с ниска резолюция (въпреки, че Raster Image Settings ми е на 300дпи). Получава се и следното примерно имам текст и една част от него е мн добре, а друга част е този растер.

angel_bc, ти съобщаваш за различни видове грешки - минаването на един и гърмежа при много етикети е сложност, а появяването на малки растерчета на случайни места е грешка при генерирането на ps/pdf. Без да видя файла, няма начин да дам по-подробен отговор как да се излезе от ситуацията. За мен е рутинна работа да се занимавам с опаковките на корпоративни клиенти, включая производители на безалкохолни и бира, щом е важно за тях, няма проблем с да сключа договор със съответните клаузи за конфиденциалност.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Юли 2009, 14:02 
Гърмян заек

а от какво се получава тази грешка при генерирането на пс/пдф или кои са възможните причини?

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Юли 2009, 14:23 
Старо куче - медалист
Аватар

Error VMerror Offending Command: renderbands

This appears after a partial paint fails. Make sure that compression is turned on in configure RIP.
If this does not help, free-up some disk space.

Освен това: това е основното съобщение за грешка в RIP Mate за това, което вече ти казах - невъзможност за запис на файла поради кирилски или символ който виндовс не поддържа в имената на файловете.
Пробвай да увеличиш: дисковото пространство; Job timeout от настройките или опрости файла.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Юли 2009, 15:21 
Гърмян заек

в името няма кирилски символи, има долни черти ( които са писани на латиница). Проблема, е че грешките ми се генерерират още при .пс (точно
тези, за които спомена Jonata)

Върнете се в началото

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа