ПолиграфияИнфо група dotbrain.eu ПринтГайд магазин TheDigitalPrint.info ПолиграфияИнфо ПринтСток БГОферта ПринтИдея
Error: Embedded data could not be displayed.

Въпроси и отговори
При опит за корекция на .ai файл, не мога нито да редактирам, нито да изтрия, добав...
Как мога да създам PDF от файл с разширение doc, който да запазва размерите на doc ...
Какви стойности ми трябват за черния цвят, така че като се напечата черното, да е п...
Предпечат
JPEG - качество и компресия
Стандарти за работа с променливи данни
InDesign: как да използвате цвета на хартията, за различавате различни...

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: CMYK, ама не съвсем...?
МнениеПубликувано на: 17 Апр 2006, 13:38 
Гърмян заек

Моля, някой който се е сблъсквал с този казус да даде някакъв съвет, щото аз не съм правил досега такова чудо.

:arrow: Пълноцветен плакат, но да се отпечати само с 3 цвята!

Е тва искат, не ги знам колко ще им е икономията от един цвят, на мен ми се струва безсмислено, защото както и да го въртя се губи от качеството на изображението. Но щом не са придирчиви, а искат по-евтино - ок.

Какво съм направил: ами според моята логика, взимам снимката във Фотошоп, махам там черния канал - след това корекции доколкото позволява само с трите цвята. Междувременно файла вече е multichannel. Обръщам го отново в CMYK и черния се появява отново. Правилно ли е това или не... След което го съхранявам като тиф, и после в Индизайн на цветоотделка.

Ако не е този начина, ще бъда много благодарен за правилния съвет! :D

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Апр 2006, 13:54 
Целият въпрос е харесва ли ти на екрана това, което си получил с трите цвята. Ако ти харесва, ако то има съдържание само в CMY и нищо в черното, значи няма да имаш проблем и на печат. Само че вероятността ми се струва под 1% да имаме такава ситуация. Черният цвят служи, за да компенсира прозрачността на останалите мастила, която пречи от налагането на 100% циан, магента и жълто да се получи истинско черно. Вместо това се получава мръсно кафяво. В този смисъл всичко, печатано без черно, обикновено изглежда ужасно измито и на всичко отгоре с оттенък.

Съществуват обаче решения, по които дадено изображение може да се цветоотдели по 3 ДРУГИ цвята (не циан, магента и жълто) и тогава се получват добри резултати. Виждал съм такова решение за едни тетра пак опаковки за портокалов сок, при които картинката с портокалите и зелените им листчета беше напечатана чрез цветоотделяне по оранжево, тъмно синьо и зелено, ако не ме лъже паметта. Напечатаното изглеждаше чудесно. Само че изборът на тези цветове и цветоотделянето по тях е въпрос на прекалено скъп и специален софтуер, за да представлява интерес за твоите клиенти. Цялата тази схема е измислена, за да даде икономии на огромни клиенти с непонятни за нас мащаби на производството.

За българските условия даже не виждам с какво печатането в 3 цвята ще поевтини производството, освен с един филм и една плака. Най-малкото подготовката ще отнеме повече време, а крайният резултат е предполагаемо лош.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Апр 2006, 15:19 
Старо куче - медалист
Аватар

На това мисля че му казваха ПОСТЕРИЗАЦИЯ.
Ефекта го има във Фотото на Шопа :D Там можеш да си зададеш какъвто цвят си поискаш /и да си цветоотделиш/, и да си печаташ пак с каквото си поискаш. Резултатите понякога са доста неочаквани /с малко повече фантазия и проби можеш да получиш добри неща/. Вероятно това е нещото което се има предвид.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Апр 2006, 15:33 
А на това, за което аз говоря, не му се вика постеризация, а фотореализъм! ;-) Но пък може би първоначалният пост да е бил за постеризацията. И все пак в работния процес не чух да се редуцират цветовете, а само да се "изрязва" един от тях...

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Апр 2006, 15:33 
Старо куче - медалист
Аватар

тоя номер се използва при вестниците
има голяма разлика в цената между 3 и 4 цвята по тарифа
поради тази причина се обработват снимките за да се получи липса на един канал
много рядко той е черния.
като цяло това се използва вече изключително рядко

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Апр 2006, 15:40 
Гърмян заек

Това съм го правила за ситопечат, от CMYK да стане за печат в три пантона. В шопа - 3 канала и настройка на съответните им цветове, така че да заприлича на оригинала. Резултатът беше перфектен, но си е играчка.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Апр 2006, 15:54 
Гърмян заек

...хм, да. :roll: Все пак донесоха ми да видя резултат от предишни такива работи - наистина снимката изглежда прилично реалистична, това са едни от онези многотиражни афиши, с които са пълни улиците в София. А черният цвят където би трябвало да е, е нещо тъмно с отенъци, но все пак минава, ако го гледаш от 20 метра, каквото е и предназначението на афишите.
Благодаря за мненията, само не разбрах, дали се изисква в този случай и някакъв допълнителен напън от страна на "пичатаря", за да се получи по-хубаво "черно"...?

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Апр 2006, 17:56 
Старо куче - медалист
Аватар

svetlofara написа:
... ако го гледаш от 20 метра, каквото е и предназначението на афишите.

:roll:

Върнете се в началото

Заглавие: Re: CMYK, ама не съвсем...?
МнениеПубликувано на: 18 Апр 2006, 14:14 
Старо куче - медалист
Аватар

svetlofara написа:
....махам там черния канал - след това корекции доколкото позволява само с трите цвята. Междувременно файла вече е multichannel. Обръщам го отново в CMYK и черния се появява отново. Правилно ли е това или не... След което го съхранявам като тиф, и после в Индизайн на цветоотделка.

Ако не е този начина, ще бъда много благодарен за правилния съвет! :D

понеже никой не спомена (поне аз не видях):
от RGB в CMYK се обръща едва след като в SeparationSetup (Color Settings) задаваш да е без черно...
и резултатите не са чак така лоши

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Апр 2006, 14:43 
И все пак ми остава съмнението какво толкова се спестява!? Ако се печата на 2- или 4-цветна машина - вероятно нищо не може да се спести, даже може и утежнения да се изпросят за измъчване с нестандартна задача. Нищо няма да се спести и от предпечат, където определено ще се положат допълнителни усилия, включително и за писане по форуми, а ще бъде затруднен и контролът върху качеството ;-) Ако пък се печата на едноцветна машина, то какво ви пука за цветовете - резултатът все ще е куц ;-)

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Апр 2006, 16:08 
Старо куче - медалист
Аватар

Въпроса не е в спестяването и икономиите. Тук се търси ефекта. Thomas - нима ти не си правил нещо което ти е отнемало доста време, за да постигнеш нещо "ПО-ТАКА". Дали е 4-цветен, 3-цветен или 2-цветен печат, въпроса е в постигнатия ефект и резултат. Понякога, опрстявайки нещата получаваш по-добър резултат отколкото когато наблъскаш нещата с ефекти, с пети или дори шести цвят и т.н.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 22 Апр 2006, 16:36 
Срамежлив
Аватар

Какво съм направил: ами според моята логика, взимам снимката във Фотошоп, махам там черния канал - след това корекции доколкото позволява само с трите цвята. Междувременно файла вече е multichannel. Обръщам го отново в CMYK и черния се появява отново. Правилно ли е това или не... След което го съхранявам като тиф, и после в Индизайн на цветоотделка.

Ако не е този начина, ще бъда много благодарен за правилния съвет! :D[/quote]

Не ми е ясно защо минаваш в multichannel, стой си в CMYK, само изтрий съдържанието на канала, който искаш да елиминираш.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Май 2006, 15:57 
Срамежлив

Абе и аз да Ви кажа мисля че е безмислено по принцип и реализма никога няма да е същия като със Черно в изображението. Но аз най-лесно бих го направил с Channel Mixer-a. Отивам в черния канал и го давам на 0, след това влизам във всеки канал поотделно и му наливам от черния канал докато се получи желания ефект възможно най близък до този с Черен канал....
Така бих направил аз.... :lol: :lol:

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Май 2006, 18:45 
Гърмян заек
Аватар

Fotoshop-а си има функция да конвертира CMYK в CMY и го прави доста кадърно при това /стига да няма супер много черно все пак, че ще влезете в прерасход на мастило :wink: /... не е нужно да се добавя каквото и да било на ръка в който и да било канал или други подобни пластики. Ако имам време утре ще се разровя и ще намеря как се правеше.

ГЛ

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 11 Яну 2011, 13:51 
Срамежлив
Аватар

Единия варянт е с 3 пантона, но цената едва ли ще е по-ниска, даже е възможно и да е малко повече, а иначе аз бих пуснал само 3 плаки на печат, без един от цветовете. Във Ps си направи изображението и изключи един от каналите, направи си изображението, така че да ти харесва и виж кой канал най-малко го разваля или оказва влияние. След това си го пускаш файла CMYK и на печат да ти пуснат само три плаки и така да го печатат после.

Иначе това, за което говори XtremE, поне така си мисля е view/proof setup/working CMY plates.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 12 Яну 2011, 12:40 
Старо куче - медалист
Аватар

На мен ми се е налагало не веднаж да правя така. Печатаме етикети на флексо. Клиента иска по-тънка цена или така се получава, че комбинациите от клишетата не са в полза на крайната цена (наложи се да печатаме три цвята с допълнителен четвърти, който обикновено е само текст за да спестим пети). Едно клише е над 55 лв без ДДС. Та наистина някои изображения позволяват да се "махне" черното мастило без да пострадат особено много като се постигне някакъв компромис - цена на ролка и качество. Ако клиента не е придирчив става в повечето случаи.

Ползвал съм като дам на изображението цветен профил CMY в шопа т.е. задавам му профил custom CMYK с Black generation NONE. После го дооправям малко и това е.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 12 Яну 2011, 21:18 
Старо куче - медалист
Аватар

А пък аз да ви кажа... едно време имаше един клиент, който така хитруваше с визитките. Понеже машината докарва доста добре черното от CMY, то онзи, за да спести 1.50 лв. си играеше да прави черното в CMY. Е, получаваше се... но май отминаха тези времена.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 12 Яну 2011, 22:59 
Старо куче - медалист
Аватар

mmiv написа:
...... но май отминаха тези времена.

Заглавие: CMYK, ама не съвсем...?
Публикувано на: Пон Апр 17, 2006 2:38 pm

Върнете се в началото

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]