


Ново изследване за възможностите и предизвикателствата пред дигиталните машини с формат В2
Цветните дигитални производствени машини за печат, които подържат формат В2, бяха сред най-обсъжданите технологии, представени на Drupa 2012. За изминалия период от тогава до края на второто тримесечие на 2014 година са пуснати в експлоатация 140 такива машини.
Именно в тази връзка InfoTrends публикува своя доклад „Възможности и предизвикателства в света на дигиталния В2 формат”, данните от който биха били полезни, както за притежателите на такива машини, така и за тези, които предвиждат закупуване на подобно оборудване в близко бъдеще.
Въпреки, че числото 140 звучи доста скромно, всъщност това е голямо постижение за малкото на брой производители на тези машини. Една такава машина струва около и над 1 милион долара, което от своя страна води до продажби, равняващи се на над 100 милиона долара.
Докладът на InfoTrends обхваща данни, получени от 40 собственици на цветни дигитални машини с формат В2. Според тях това оборудване не само повишава ефективността в производството, но същевременно спомага за намирането на нови клиенти. При 75% от анкетираните е постигнат ръст в продажбите, докато 10% очакват повишаване на броя нови клиенти, след като се запознаят по-подробно с възможностите на своите машини. Най-голям дял сред производствените машини с формат В2 има HP Indigo, благодарение основно на своя модел HP Indigo 10000, който бе пуснат в края на 2012 година. Не е изненада и фактът, че 82% от собственици на подобно оборудване, вече са имали дигитални машини с по-малък формат. Производството на опаковки заема едва 16% от обема на поръчките, изпълнявани чрез производствени дигитални машини с формат В2, но се наблюдава тенденция към покачването му.
Проучването обхваща и 200 печатници, които имат поне една 4-цветна офсетов машина, но все още не са закупили дигитални машини с формат В2. Тяхното мнение е, че за тази технология все още няма достатъчно информация и избор на доставчици на оборудване, което се доказва с факта, че едва 22% са „бегло запознати” с технологията. Именно това води и до факта, че едва 17% от запитаните възнамеряват да инвестират в подобни машини за печат. По-големият брой предлагани модели, презентациите от доставчици и информацията за успешни практики от собственици на такива машини със сигурност ще доведат да повишаване на този процент, смятат анкетираните.
Текста написа: Антон Даскалов
Източник: blog.infotrends.com
