


3D-печат на течен метал на стайна температура
Нов метод за 3D печат на триизмерни структури и проводници разкрива нови възможности за производство гъвкави и разтегливи електронни връзки.
Технологичният пробив е направен в Държавния университет на Северна Каролина, САЩ. Изследователите са използвали сплав от металите индий и галий, която е течна при стайна температура. От нея са отпечатали триизмерна фигура. Също така са направили проводник. И дори малки буквички. Удивителното в случая е, че нито един от предметите не се е разпаднал.
Изследователите са прекарали години в разработване на метод за триизмерен печат с метал при стайна температура. Процесът използва игла за спринцовка, която капва малки сфери от метала, които се съединяват. Тънка коричка от оксид им пречи да загубят формата си. Така технологията може да се използва за екструдиране на проводници и сглобяване на малки структури, съставени от сфери.
Получените проводници са гъвкави и могат да се разтеглят, което прави тази технология за 3D приложима за производство на метални компоненти. „Тънкият слой оксид на повърхността на метала позволява образуване на механично устойчиви структури, достатъчно устойчиви, за да издържат на гравитацията и голямото повърхностно напрежение на течността“, според публикация, посветена на технологията.
Можете да видите видео, посветено на процеса тук:
Източник: news.cnet.com
Текста написа: Мартин Новев
