Нов синтетичен материал имитира структурата на опала. Tехнологията за изработка на материала е създадена от учените от Кембриджския университет.
Според изследователите, материалът може да се използва основно като матиран полимерен филм в текстилното производство и по този начин да се заменят токсичните оцветители.
По-интересна е възможността му да бъде приложен и качеството си на защита от фалшификация на ценни книжа вместо холограми. Новият материал – хамелеон е значително по-евтин от досега използваните холограми. При това, с разработеният полимерен опал може да се създават значително по-ярки цветове от традиционните холограми.
Хамелеон полимерът може да мени цвета си, даже при прилагане на сила – при сгъване и разтегляне.
В момента изследователите търсят партньор за пазарно приложение на новата технология.
При благородния опал може няколко цвята да се наблюдават едновременно, вследствие на интерференция и дифракция на светлината, преминаваща през микроструктурата на опала (дифракция на Браг).
По материали на Upakovano.ru
Написа инж. Васил Станев
Име: инж. Васил Станев
Професионален опит: Инженер- технолог полиграфическо производство, т.е. полиграфист от старата школа, завършил полиграфия в Украйна. Създал първата матура по полиграфия в България, която се зачита за прием в специалност "Полиграфия" в ХТМУ София. Инж. Васил Станев преподава дълги години в Добрич, където и изучава два випуска по полиграфия
Настоящи занимания: Отскоро е назначен за преподавател в Националната професонална гимназия по полиграфия и фотография в София. Той допринесе най-много за онлайн речника в Printguide.info, който обогати с над 400 думи. Инж. Станев е наш автор и консултант по всички въпроси, свързани с офсетовия печат и довършителната обработка.
В свободното си време: Превежда руска и украинска поезия и сърфира в социалните мрежи.