Словосъчетанието настолна издателска дейност (от английското dtp – desktop publishing) е използвано за първи път от основателя на Aldus Corporation – Paul Brainerd. Преди появата на софтуер за настолна издателска дейност операциите са били извършвани от много хора изцяло на ръка, при липсата на ясно разграничение на операциите свързващи предпечата и тези с графичния дизайн.
Графичният дизайн съществува далеч преди появата на настолната издателска дейност. НИД е просто средство, което може да подпомогне графичните дизайнери, посредством софтуерен апарат, да реализират идеите си във вид подходящ за печат.
Мит втори: Настолната издателска дейност е графичен дизайн за аматьори
НИД сама по себе си не е дизайн. Тя предлага възможност посредством използване на разнообразен софтуер да бъдат създадени различни проекти, като например: дипляни, визитни картички, каталози и т.н. Проектът може да бъде, както добър, така и лош в зависимост от идеята и начина на използване на софтуера за НИД. Софтуерът за настолната издателска дейност може да бъде използван както за създаване на добър или лош, професионално или непрофесионално изглеждащ проект.
Мит трети: Истинските графични дизайнери не се занимават с настолната издателска дейност
В последните години все повече графични дизайнери използват софтуер за НИД, така че графичните дизайнери се занимават с настолна издателска дейност
Мит четвърти: Настолната издателска дейност може да бъде осъществена с Microsoft Word
И да и не. Логиката и начинът на работа на софтуера за НИД е различна от тази на MS Word. При все това разработчиците на Word продължават да включват все повече функции характерни за софтуера за настолна издателска дейност. В случай, че желаете да разпечатате прост проект на настолен принтер, възможно е MS Word да се окаже достатъчен. За целите на големи издателства и печатници обаче, софтуерът за настолна издателска дейност е задължителен.
Мит пети: MS Power Point може да се използва като софтуер за настолна издателска дейност
Категорично не! При все това потребителите продължават да опитват! Power Point както и други подобни програми за презентации в никакъв случай не са софтуер за НИД. И все пак има нещо общо между MS Power Point и специализирания софтуер за НИД – използват се от различни хора.
Мит шести: Настолният печат може да бъде осъществяван с Adobe Photoshop
Отново не! Не може! Adobe Photoshop и сходните нему продукти са софтуер за редактиране и създаване на графични илюстрации, но не са приложения за създаване и редактиране цялостното оформление на документа (т.нар. page layout).
Мит седми: Всеки, който работи със софтуер за настолна издателска дейност може да създава професионално изглеждащ дизайн
Определено не. Вярно е че съвременния софтуер за НИД улеснява максимално графичните дизайнери, хората с идеи, при създаването и реализирането на проекти. При все това познаването и доброто боравене със софтуера, само по себе си, не означава непременно създаване на професионално изглеждащ дизайн.
Забележка: Отностно терминологията в тази преводна статия и по слециално превода на български на desktop publishing като настолната издателска дейност. Причина за избора ни да употребим точно тази терминология на български са следните източници:
Desktop_publishing
Prepress
и не на последно място разисквани теми в www.prepressbg.com
Оригиналната статия: desktoppub
Интернет портал за печатни технологии.