12 международни графични дизайнера споделят своята визия за непрестанната значимост на хартията в дигиталната ера
“Хартията допринася емоционално чувство, което няма как да се постигне дигитално….“; „ако изберете грешната хартия, магията се губи…“; „решението за хартия е толкова важно, колкото изборът на шрифт или цвят…“ Това са само част от мислите и възгледите на 12 съвременни графични дизайнера от 12 различни държави и култури, всеки от които смята хартията за основна част от креативния процес. Интервюирани от уважаваната писателка, специализирала в графичен дизайн, Вероник Виен (Véronique Vienne) за проект, възложен от Анталис, европейският водещ дистрибутор на хартия, дизайнерите не само споделят своите вярвания и мнения относно ролята на хартията днес в един масово дигитализиран свят, но също така дават пример за работата си в колекция от 12 книги, които заедно създават “The Book of 12”.
Проектът „The Book of 12“ е вдъхновен от няколко въпроса: за съвременните дизайнери изборът на хартия все още ли е креативно действие? Допринася ли този избор за въздействието на едно съобщение, идея или концепция? За да се отговори на тези въпроси, Вероник Виен интервюира 12 графични дизайнера от културни институции, както и бранд експерти, и ръководители на рекламни агенции. Техните отговори са поучителни и вдъхновяващи:
-
Ханс Уолбърс / Холандия (Hans Wolbers) е арт директор и основател на една от водещите дизайн агенции в Холандия, известна със своя талант в създаването и развиването на “смарт“ и модерни редакционни публикации: „Ето така избирам хартия: като част от първоначалната концепция.“ И вероятно изненадващо за някои, той потвърждава, че „хората, които използват най-много хартия в нашата компания, са уеб дизайнерите… те имат нужда от хартия, за да размишляват. Тя е толкова по-бърза от дигиталните инструменти.”
-
Реза Абедини / Иран (Reza Abedini) прави дизайни на постери, корици на книги и известия, промотиращи събития в арабския свят, но също и за Холандия, Франция, Ирландия, Гърция или Англия: „когато една идея започва да се формира в съзнанието ми, хартията ѝ манифестира сама в същото време… Считам вида на хартията, цвета ѝ, теглото ѝ, както и текстурата ѝ за основна част от всеки проект. … не просто повърхността, на която дизайнът се отпечатва.“
-
Михал Батори / Полша (Michal Batory) прави дизайни на сюрреалистични, визуално-задържащи концепции за постери: “ако изберете грешната хартия, магията изчезва… Наясно съм колко различни могат да са резултатите в зависимост от повърхността, на която са отпечатани.“
-
Катрин Заск /Франция (Catherine Zask) е графичен художник, дизайнер на постери и писател, влюбен в хартията: „изпълненото с удоволствие чувство, което изпитваш, когато се докосваш до хартия, се асоциира с посланието, отпечатано на нея.““Нямам любима хартия – изборът зависи изцяло от дизайна, характера на клиента и посланието.“
-
Илейн Рамос / Бразилия (Elaine Ramos) е графичен дизайнер, както и арт директор в Cosac Naify, основното издателство в Бразилия, отдадено на визуалните изкуства: „Мисля за текстурата на хартията като за основна част от информацията, за да предам послание, идея, концепция или впечатление у читателите… хартията ще определи гъвкавостта на една книга – тя е критичен избор.“
-
Леонардо Соноли / Италия (Leonardo Sonnoli) се фокусира основно върху визуалната идентичност на публични институции и частни компании: „По-лесно е да почувстваш, че можеш да притежаваш послание, когато е отпечатано на хартия… за страхотен резултат качеството на хартията е почти винаги толкова важно, колкото качеството на дизайна.“
-
Айке Кьониг / Германия (Eike König) специализира в разработване на визуални езици за марки, големи и малки, и в създаване на визуална идентичност за културни институции: „решението за хартията е толкова важно, колкото изборът на шрифт или цвят.“ И „докато работата пред компютър поражда изолираност, работата с хартия води до експериментиране, споделяне и социализация.“
-
Милтън Глейзър / САЩ (Milton Glaser) е вероятно най-известният дизайнер в САЩ, известен със своето I ♥ NY лого и постерът му на Боб Дилън от 1967г.: „Когато става въпрос за хартия, хората асоциират автентичността с осезаемост.“ Той съжалява, че дизайнерите вече рядко изрисуват идеите си на хартия, а търсят готови изображения. „За мен хартията е най-необикновеното съчетание: грапава повърхност – хартия – върху това се оставя следа със средство за писане. За един дизайнер, тя е фундаментален ангажимент.“
-
Пак Гъм Джун /Южна Корея (Park Kum-jun) е печелилият награди основател на собствената си агенция за дизайн, който създава каталози, изложбени постери, календари, корици на списания и концептуални съоръжения: „хартията вдъхва емоции в съдържание и форма, така че аз избирам хартия още в етап на предпланиране. Понякога един цял план или идея започва и се развива от специфичен вид хартия… моята работа на хартия придава мистериозност постепенно, по едно откритие при всяка стъпка.“
-
Флавиа Коки / Швейцария (Flavia Cocchi) се фокусира върху типография. Отпечатаните материи са нейната любов и хартията е нейна страст: „В рая съм, когато хартиени представители се срещнат с мен, за да ми покажат последните си дизайни.“ Тя винаги започва проектите си с избор на хартия: „това дава тласък на креативността ми.“
-
Кати Корпиякко / Финландия (Kati Korpijaakko) преди е заемала няколко позиции като арт директор в списание и сега работи като художник, като хартията е все още нейна сила: “По-добра, по-тежка и по-гланцирана хартия бе най-голямата награда за мен.“ „Хартията е създадена, за да остане във времето – просто ще се възприема различно. Вместо да бъде повърхност, върху която да се печатат текст и изображения, тя ще се „превъплати“ в креативна сила – като вълнуващ материал за художници и дизайнери.“
-
Даниел Иток / Англия (Daniel Eatock) е започнал като графичен дизайнер, но вече е утвърден художник с изложби по целия свят: „Хартията има шест страни: предна, задна и четири ъгъла… един празен лист хартия има безкраен потенциал – можеш да направиш толкова много неща с него: можеш да пишеш на него, да рисуваш, оцветяваш, да го сгъваш, режеш и тн.“
Целите интервюта са обхванати в индивидуални книги, като всяка книга показва емблематичен дизайн сред портфолиото на съответния дизайнер, като за нея са използвани уникален дизайн, избор на хартия и печатна технология – всеки елемент от тези допринася за завършеността на книгата и ѝ вдъхва живот. Всяко едно от тези интервюта, заедно с видеозаснето интервю с Вероник Виен, както и видео с „направата на The Book of 12“ може да бъде намерено на специално направения уебсайт: www.bo12.com.
“Като водещият европейски хартиен дистрибутор, ние сме естествено убедени в присъщата добавена стойност на хартията, не само в рамките на нейните сетивни качества и ползите ѝ при запаметяване, но и в допълнителното въздействие, което може да придаде на концепция или послание,“ споделя Ксавиер Жуве, Групов Маркетинг и Пърчазинг Директор в Анталис Интернешънъл. „С проекта „Book of 12“ ние искахме да чуем какво могат да споделят хората в общностите на графичния дизайн и изкуството относно ролята на хартията в масово дигитализиранищия се свят. Техният много ясен отговор е, че хартията остава уникална сила, която придава емоционално въздействие, с което дигиталните устройства не могат да се мерят, както и че е източник на вдъхновение. Но все пак не можем да поставим хартията и дигиталното в опозиция – и двете имат важна и допълваща роля в подсигуряването на по-ефективна комуникация. И тази роля продължава да се развива, водена от последните иновации в технологиите.“
Разберете повече за „Book of 12“ тук: www.bo12.com
Последвайте ни във Facebook: https://www.facebook.com/AntalisBulgaria/
Можете да ни намерите и в Twitter: https://twitter.com/antalisdesigner (хаштагове #antalis, #BO12 и #creativepower)
Анталис е водещият търговец на хартия, опаковъчни решения и медии за широкоформатен печат в Европа. Като търговец номер 2 в световен мащаб с оборот от €2.625 милиарда, групата има 5 800 служителя, обслужващи над 123 000 клиента, компании и печатници, в 43 държави чрез своите 107 дистрибуционни центъра. Анталис прави 14 000 доставки по света ежедневно и дистрибутира 1.7 милиона тона хартия годишно на глобално ниво. Анталис е дистрибуционния клон на Sequana. За повече информация, посетете www.antalis.bg.
Име: Десислава Тодорова
Професионален опит: Познава печатния бранш по-добре от страната на клиента. Над 10 години се занимава с организацията на рекламни кампании, медия планиране, събития и продажба на реклама. Образованието по "Масови комуникации" в НБУ със специалност "Продуцентство" й дава възможност да се занимава с рекламните кампании на големи концерти и събития. Има стаж в БТА като репортер - мястото, на което е научила как се пишат новините.
Настоящи занимания: В последните 15 години се е посветила на портала Printguide.info и свързаните с него сайтове. През повечето време се занимава с продажби на рекламните площи, но не малка част от времето си отделя в създаване на новите проекти към портала.
Създател на печатните издания "Принт идея", "Dotbrain - пътеводител на пазара на труда в печата и рекламното производство".
В свободното си време: активен блогър и любител-градинар.