Как Sparxell се стреми да революционизира индустрията на цветовете

69
Как Sparxell се стреми да революционизира индустрията на цветовете

Sparxell, спиноф компания от Университета Кеймбридж (Великобритания), разработи платформа за растителни пигменти, базирани на целулозни влакна. Основателят ѝ, д-р Бенжамен Дроге, представя решението.

„Повече от 10 000 химикала на основата на изкопаеми горива се използват в настоящите процеси на оцветяване. Оценяваме, че между 3 и 6% от глобалните емисии на парникови газове идват от химикалите, използвани за оцветяване на продуктите, които купуваме. Никой от тези химикали не е създаден с мисъл за кръговата икономика – те основно се извличат от нефт и газ и не се разграждат. Освен това са токсични както за биоразнообразието, така и за хората,“ отбелязва д-р Бенжамен Дроге, основател на Sparxell.

 

растителни пигменти

 

Целта на Sparxell – трансформация на процесите на производство на цветове

„Идеята възникна от изследване как да се получава цвят от целулоза. Принципът беше известен, но не разбирахме как индустриалните процеси могат да повлияят на трансформацията на целулозата в цвят,“ обяснява Дроге пред Formes de Luxe.

Екипът, включващ биолози, физици, химици и инженери, насочи усилията си към изучаване на цветовете в природата и разработване на процес, който да позволява възпроизвеждането им в индустриален мащаб – без те да избледняват, както се случва с традиционните бои.

Ефектът на пеперудата

Източникът на вдъхновение? Крилата на пеперудите.

„Те не съдържат синтетични молекули, а представляват микроструктури с изключително сложни протеини, които улавят и отразяват светлината. Затова можете да видите пеперуди с изключително интензивни цветове в музеите, дори ако са били запазени в продължение на сто години,“ обяснява Дроге.

За да възпроизведе този ефект, Sparxell използва структура, открита в определени плодове.

„Pollia condensata, която расте в африканските джунгли, притежава същата целулозна структура. Искахме да разберем механизма, за да можем да използваме подходящи целулозни влакна, например извлечени от хартиена маса, и да създаваме листове, които не са бели, а цветни,“ допълва той.

цвят от целулоза

 

Създаване на цветове с целулоза

„Нашият процес започва с малки кристали целулоза, които присъстват във всяко целулозно влакно и пречупват светлината. Ако ги подредим правилно, те могат дори да отразяват различен цвят. Чрез разширяване или свиване на тази структура, която наподобява леща, можем да получим широка гама от цветове без използване на пигменти,“ обяснява Дроге по време на презентация за BMW Foundation Herbert Quandt през ноември.

Накратко, Sparxell трансформира растителна, биоразградима и възобновяема суровина в широка гама от цветове.

„Работим върху този проект повече от десетилетие и вече сме готови да излезем на пазара,“ казва той пред Formes de Luxe.

Бъдещето на Sparxell

От гледна точка на пазара, стартъпът първоначално се фокусира върху текстилната индустрия, но също така получава заявки за опаковки и козметика.

„Имаме адаптивна платформа, която ни позволява да произвеждаме широка гама от цветове – и всичко е базирано на целулоза. В момента създаваме портфолиото си и ще стартираме с ограничен брой цветове, които лесно могат да бъдат разширени. Освен това играем с начина на прилагане на цвета – той може да бъде частица, люспа, фолио… Включително фолио за опаковки,“ пояснява Дроге.

Що се отнася до финансирането, Sparxell е независима компания, подкрепена от институционални инвеститори и европейски фондове. Стартъпът беше избран за участие в 10-тата кохорта на програмата LVMH Startup Acceleration – La Maison des Startups и в момента набира допълнителни средства за търговското си лансиране.

След първи кръг на финансиране от 3,2 млн. евро, Дроге цели да привлече още 8 млн. евро, като прогнозира приходи от 8 млн. евро до 2027 г. Това е амбициозен проект в индустрия за оцветители, оценена на 47,54 млрд. щатски долара през 2024 г., с очакван ръст до 148 млрд. долара до 2030 г., според Precedence Research.

Източник: formesdeluxe.com

Printguide
Printguide

Интернет портал за печатни технологии.