Fespa публикуваха основните резултати от годишното проучване на печатния бизнес Print Census за 2023 г., в което се подчертава въздействието на нарастващите изисквания за устойчивост и променящите се изисквания на клиентите върху бизнес моделите и инвестиционните планове.
В проучването проведено в партньорство с InfoTrends, част от Keypoint Intelligence са анкетирани 1778 печатници и рекламни производители от над 120 държави, включително около 50 фирми от България. Участниците са с 26,5% повече спрямо последната анкета, публикувана през май 2018 г. Анкетираните са определили своята бизнес насоченост като графична (61%), производство на знаци (26%), текстилна (24%) и индустриална (14%).
Перспективите на пазара са положителни, като 71% от анкетираните заявяват, че са оптимисти за бъдещето на своя бизнес.
Проучването подчертава още, че отрасълът се адаптира към променящата се среда и намира нови възможности за растеж. В съответствие с това анкетираните съобщават за средно 7% увеличение на приходите след преброяването през 2018 г. През 2018 г. средният годишен приход е отчетен като 4,4 млн. евро, докато през 2023 г. средният годишен приход се очаква да бъде 4,7 млн. евро.
Анкетата потвърждава, че натискът върху печатниците и рекламните производители да бъдат по-устойчиви продължава да се увеличава, като 72% от купувачите на печатни продукти изискват екологични продукти и устойчиво производство. 25% от анкетираните споделят, че клиентите им се интересуват най-много от устойчиви продукти, а 12% определят фокуса върху устойчивото производство, но по-голямата част от печатниците (36%) разкриват, че клиентите им се интересуват и от двете.
Увеличението на разходите често е бариера пред устойчивото производство, но 70% от анкетираните споделят, че могат да отговорят на изискванията за устойчивост, без да повишават цените си, а други 22% съветват, че вече са повишили цените, без това да се отрази на продажбите.
67% от отговорите показват нарастване на търсенето на по-бързи срокове на изпълнение, 58% отбелязват ръст на заявките за по-кратки тиражи, а 56% подчертават нарастване на интереса към повече варианти и персонализация, докато само 38% отбелязват нарастване на търсенето на по-сложни логистични изисквания.
Проучването Print Census подчертава, че доставчиците на печатни услуги се интересуват от инвестиции в технологии, които могат да рационализират производството и да осигурят по-голяма гъвкавост в приложението. За 201 анкетирани, които притежават както ситопечат, така и широкоформатно оборудване, с най-висок приоритет в плановете им за покупка са UV мастиленоструйни технологии (27%), екосолвентните мастиленоструйни технологии (18%) и CNC машини за довършителни процеси (17%).
Когато са запитани за основанията за планираните технологични инвестиции, 55% от анкетираните искат да навлязат на нови пазари и да разширят предложенията си за услуги и продукти, 53% са фокусирани върху подобряване на качеството на печата, а 52% се стремят да намалят разходите за единица продукция.
Пълният доклад за преброяването на печата през 2023 г. е достъпен безплатно за членовете на националните асоциации на Fespa.
Линк към сайта на Fespa Bulgaria вижте тук: www.fespa.bg

Printguide
Интернет портал за печатни технологии.