Изследователският институт по текстил и облекло на Хонконг (HKRITA) и корпорация Epson разработиха нов вид регенерирано целулозно влакно, произведено от отпадъчен памучен текстил чрез иновативен производствен процес. Полученото влакно се отличава с гладка текстура и копринен блясък, като същевременно запазва здравината на памука.
Разработката е част от съвместен проект, стартирал през 2024 г., с фокус върху рециклирането на текстилни материали и намаляване на текстилните отпадъци. Новият производствен процес комбинира патентованата Dry Fiber технология на Epson за механично раздробяване на текстила с химическа технология на HKRITA за разтваряне и регенериране на влакната. Процесът включва превръщане на памучния текстил в прахообразна форма, разтваряне в разтворител и екструдиране във влакно чрез коагулация.
Очаква се регенерираното влакно да намери приложение в производството на висококачествени текстилни изделия като шалове, вратовръзки и хастари за облекла. Допълнително предимство на процеса е възможността за оползотворяване на късите влакна, които обикновено се изхвърлят, с което се повишава ефективността на текстилното рециклиране.
Влакното е предназначено основно за текстилни продукти от висок клас, но технологията може да събуди интерес и в сектори, търсещи устойчиви материали с високи визуални качества — включително текстилен печат и рекламни продукти на текстилна основа. Повече за проекта ще бъде представено на Textiles Recycling Expo 2025 в Брюксел.

Printguide
Интернет портал за печатни технологии.