Изследователи от Университета Пардю са разработили нова техника за мастиленоструен печат, която позволява отпечатване върху еластични материали с висока скорост и на ниска цена, и която има потенциал да постигне революция в медицината.
Екипът е използвал наночастици от галий-индий, разпръснати чрез ултразвук в течен разтворител (например Етанол). Течният метал в своето естествено състояние не е съвместим с мастиленоструйната технология, но чрез използвания по-горе метод полученият разтвор, в който металните частици са толкова малки, че могат да преминат през дюзите, е използван за печат чрез мастиленоструен принтер. След изсъхването на разтворителя, наночастиците остават на повърхността, върху която са отпечатани, създавайки електропроводник, който се огъва и разтяга, без да се уврежда, независимо от материала, към който е положен. Необходимо е да се вземе предвид, че елементите се окисляват поради наличието на елемента Галий и са необходими допълнителни действия, за активиране на електрическата проводимост.
Методът позволява отпечатването на повече от един дизайн върху дадена повърхност и последващото активиране на всеки един от тях отделно. Пример за такива материали са ръкавици, чрез които да се комуникира с компютри и друга техника. Пълното изследване е публикувано на 18 Април в списание Advanced Materials.
Източник: www.medgadget.com
Текста написа: Антон Даскалов
Име: Антон Даскалов
Бакалавър по телекомуникации в Нов Български Университет, а също и бакалавър по Икономика с профил Бизнес администрация. Практик с над 10 годишен опит в сферата на офсетовия печат и номерацията. Въвежда дигиталния печат в портфолиото на офсетовата печатница Оптимал принт. В момента - технолог дигитален печат и фото ентусиаст с добро портфолио.
http://antondaskalov.photography/