Първият купувач на цветната ролна мастиленоструйна преса Ricoh Pro VC60000 коментира, че машината е променила възгледите му за потенциалното преминаване от офсетова към инкджет технология.
Hansaprint, голямо финландско предприятие, което се занимава с ролен, листов и дигитален печат, е поръчало две системи VC60000. Директорът Jukka Saariluoma каза: „Клиентите ни изискват по-високо качество. До днес мастиленоструйната технология не можеше да го осигури.” Той добави, че VC60000 е променила възприятията му за възможностите на инкджет технологията. „Досега не вярваш, че е възможно мащабно преминаване от офсет към мастиленоструен печат. С VC60000 промених мнението си. Това ще се случи.“
Pro VC60000 беше обявена през септември. Тя използва глави и мастила н а Ricoh, имас ширина на печат 165-520mm и скорост до 120m/min. Цената на системата е около два милиона евро. Тя използва същата платформа като Screen Truepress Jet520HD. В зависимост от изискванията на клиента и продукцията, тя може да се оборудва с модул за предварителна обработка на хартията и станция за нанасяне на защитно покритие върху печата. Машината може да печата на хартии с гланцово покритие до 250g/m2.
Clive Watts, мениджър на ролния печат на Ricoh, каза, че Pro VC60000 е „проектирана изцяло, за да отговори на изискванията за качество на печата на рекламни материали.“
Benoit Chatelard, генерален мениджър на производствените решения за печат на Ricoh за Европа, каза „Pro VC60000 е базирана на 30 години опит в производството на глави и разработка на мастиленоструйната технология, съчетани със знания за работния процес, довършването и други аспекти. Вярваме, че това ще промени пазара.“ Той нарече мастиленоструйната технология на Ricoh с разделителна способност от 1200x1200dpi „изключително уникална.“
Източник: Ricoh Europe
Текста написа: Мартин Новев
Име: Мартин Новев
Професионален опит: Практик с журналистически опит. Познава добре печатните технологии, но и умее да пише много добре. През последните осем години трупа опит в различни печатници като се занимава с филмова експонация, оператор е на CTP, прави електронни монтажи и предпечат. Най-голямата сила на Мартин обаче е в предаването на този полезен опит в лесен и удобен за четене вид. Уменията са придобити благодарение на образованието му по журналистика от Софийски университет и трите години опит като репортер във в. "Новинар", "Сега" и "168 часа".
Настоящи занимания: Основната му работа е като оператор предпечат, което го поставя на бойното поле всекидневно - решава множество работни казуси, познава в дълбочина софтуерните продукти за предпечат, както и всички печатни и довършителни процеси.
В свободното си време: Макар в екипа ни да сме все четящи хора, не познаваме друг човек, който да чете повече от Мартин.