Следва списък на 14 от най-добрите двуизмерни графични приложения с отворен код.
Програмите са подредени по азбучен ред, на итернет адреси можете да намерите по-подробна информация за възможностите им и наличните версии за различни операционни системи. Използвал съм лично част от тези програми и те дават задоволиелни резултати.
Cenon:
Cenon е уникален графичен инструмент. Създаден на модулно графично ядро, той предлага голямо разнообразие от функции, голяма част, от които са приложими в настолната издателска дейност. Работи с векторни и растерни изображения. Има версии за, Linux, Mac OS, OpenStep 4.2, възможно е да се компилира за Windows.
GIMPshop:
GIMPshop е модификация на GIMP (GNU Image Manipulation Program), създадена, за да симулира усещането на работа с Adobe Photoshop. Основната й идея е потребителите на Photoshop да се чувстват удобно, работейки с GIMP.
GIMPshop запазва всички предимства на свободния графичен редактор, например разнообразието от допълнения и възможности за потребителски настройки. Наред с това до голяма степен е решен проблемът с неудобния за някои потребители интерфейс. Структурата на менютата е модифицирана, така че максимално да наподобяват тези на Photoshop. Терминологията на програмата също е променена, така че да съвпада с тази на Adobe. Във версията за Windows е наличен плъгин, наречен ‘Deweirdifier’, който съчетава големият брой прозорци на програмата по начин, подобен на системата MDI, използвана от повечето графични пакети за Windows.
Заради промените в работното поле на програмата, много ръководства за Photoshop могат да се използват без промени, а много други могат да бъдат пригодени за потребителите на GIMPshop с минимални усилия. Налична е за Linux, Mac OS X, Windows.
Hugin:
Лесна за употреба програма за създаване на панорамни изображения, базирана на Panorama Tools. С Hugin можете да съчетавате мозайка от снимки в цялостна панорама, да съчетава серии от застъпващи се фотографии. Програмата има и много други функции, работата с нея е удобна и интуитивна. Може да се компилира за Linux, Mac OS X, Windows.
Inkscape:
Inkscape е редактор за векторна графика с отворен код, с възможности, подобни на тези на Illustrator и CorelDraw. Използва Scalable Vector Graphics (SVG) файлов формат. Работната среда е интуитивна. Лесно е да се редактират ключови точки, да се осъществят сложни операции с пътечки, да се векторизират изображения и да се извършват други. Особено удобен е вграденият инструмент за създаване на обемни форми. Работи с Linux, Mac OS X, Windows.
KoverArtist:
KoverArtist е програма за бързо създаване на обложки за кутийки за cd/dvd. Основната идея на програмата е да е възможно да се създаде добре изглеждаща обложка само с няколко цъкания с мишката.
Ktoon:
KToon е набор от инструменти за създаване на двуизмерни анимации. Програмата е създадена от аниматори (Toonka Films) за техни колеги и е предназначена за употреба в анимационната индустрия. Проектът се разпространява с GPL (General Public License).
Krita:
Krita е програма за рисуване и редактиране на изображения, която е част от Koffice. Софтуерът съчетава удобни за употреба и забавни възможности като ръководено рисуване (никога досега не е било толкова лесно да нарисувате права линия с инструмента airbrush) и високо технологични функции като поддръжка на 16 битови изображения, CMYK, L*a*b и OpenEXR HDR.
Тридесет и два битовата система за управление на цвета на Krita, заедно усъвършенстваните инструменти за работа с нея, правят програмата приложима за изграждането на широк спектър професионални графични продукти. Единствено Photoshop предлага по-голям набор от инструменти за рисуване.
MyPaint:
MyPaint е опростена програма за рисуване. Тя поддържа чувствителни към натиск графични таблети и притежава лесна за употреба колекция от четки. Налице е пълноценен интерфейс за създаване на потребителски четки, акцентиращ върху динамиката на четките (промените на скоростта и натиска). Размерът на платното за риосуване е неограничен, но липсва поддръжка на слоеве.
OpenOffice Draw:
OpenOffice Draw предлага нужните инструменти за осъществяване на комуникация чрез графики и диаграми. Впечатляващи са възможностите за потребителска настройка на интерфейса. Използва стилове и форматиране за лесно повтаряне на често използвани операции. Дава възможност за позициониране на графичните обекти в три измерения. Усъвършенстваната обработка ви позволява да създавате със създадена от вас текстура, светлинни ефекти, прозрачност, перспектива. Налице и галерия с изображения, в която могат да се съхраняват и потребителски.
OpenOffice Draw използва OpenDocument формата, новият международен стандарт за офис документи. Той е XML базиран и не е обвързан с DRAW. Достъпът е възможен през всеки софтуер, съвместим с OpenDocument. Възможно е поставяне на изображения във най-разпространените файлови формати (включително BMP, GIF, JPEG, PNG, TIFF и WMF).Има и вградена опция за създаване на Flash (.swf) версия на документа.
Panorama Tools:
Софтуер за преглед, създаване и редактиране на панорамни изображения. Съчетава висококачествено преработване на изображенията с голяма гъвкавост и лесна употреба. Напълно безплатен и с отворен код.
Предлаганите решени, базирани на Panorama Tools са:
PTStitcher: Висококачествен, лесен за употреба, поддържащ всички формати софтуер за създаване на панорама от няколко изображения.
Panorama Tools: Плъгин за Photoshop за създаване и редактиране на панорами
PTViewer: Висококачествен инструмент за създаване на сферични изображения. Има платформено независима версия и версии за много платформи.
Pixelize:
Особено ценен инструмент за графичния дизайн, подобни често се използват за създаване корици на различни издания. Използва много намалени изображения, за да възпроизведе възможно най-добре друга картина.
Pixelize работи като разделя изображението, което искате да обработите в решетка от малки правоъгълни зони. Всяка от тях се анализира и замества с изображение, избрано от базата данни. Pixelize се стреми да избере най-подходящото изображение за всяка зона. Софтуерът работи най-добре, когато има на разположение много голяма база данни с изображения. Ефективният минимум е около 1000.
Scribus:
Scribus е програма с отворен код за професионално страниране и предпечатна подготовка. Тя има версии за Linux/Unix, MacOS X, OS/2 и Windows базирани операционни системи.
Под модерната си и удобна за потребителя работна среда, Scribus поддържа всички необходими за професионална работа елементи като CMYK цветово пространство, ICC управление на цветовете, и съвместимост с индустриалният стандарт PDF.
Тест на възможностите на програмата можете да намерите тук: prepressbg.com/?page=scribus
Skencil:
Skencil е свободна интерактивна програма за създаване на векторни изображения. Може да се използва на GNU/Linux и други UNIX съвместими системи. Тя е гъвкав и мощен инструмент за създаване на илюстрации, диаграми и много други.
Synfig:
Synfig е мощен, подходящ за производствени цели софтуер за създаване на двуизмерна анимация. Според разработчиците му той може да създава анимации с по-малко човешки и други ресурси от всяка подобнa програмa. Synfig е напълно безплатен.
Xara Xtreme:
Xara Xtreme за Линукс е мощна многофункционална графична програма за Unix базирани операционни системи. Тя е базирана на Windows версията, която е най-бързата графична програма, която съшествува в момента. Освен това, тя е и лесна за употреба, предлага удобни инструменти, има изчистен и удобен за работа интерфейс. Наред с това за програмата има огромен ресурс от обучаващи материали, ръководства, видеоуроци.
Източник: ubuntulinuxhelp.com
Интернет портал за печатни технологии.