Правилният избор на покритие може да помогне за защита на отпечатаното изделие или да добави ново творческо измерение. Резултатите обикновено ще изглеждат най-добре на хартия с покритие, защото твърдата, непореста повърхност на хартията с покритие задържа покритието върху нея, вместо то да изчезне, като се абсорбира в хартията. Дори когато се опитвате да постигнете цялостен матов ефект, лист с гланцово покритие обикновено е най-добрият избор за хартия, а гланцираното покритие на хартията ще осигури превъзходна способност за печат. По принцип външният вид на непокритите хартии не се подобрява значително от прилагането на покрития и лакове, но те все пак помагат за предотвратяване на надрасквания в местата с дебели слоеве печатно мастило. Матови или сатенени лакове и покрития са най-добрият избор за материалите без покритие.
Лакове
Лаковете се нанасят върху пресата, както всяко друго мастило, и могат да се оцветяват, за да създадат специален ефект. Въпреки че гланцовите и матовите лакове обикновено се използват като частични или цялостни покрития, те също могат да бъдат включени в процесните (CMYK) или спот цветни мастила, за да осигурят уникален външен вид на печатното изделие. Те могат да бъдат мокри (т.е. отпечатани едновременно с другите мастила) или сухи (т.е. отпечатани като второ преминаване през печатната машина, след като другите мастила са изсъхнали). Печатът върху изсъхнали мастила осигурява превъзходен резултат, но е по-скъп процес. Лаковете могат да пожълтяват с времето, но това обикновено не се забелязва, когато лакът се използва върху технологични цветове; забелязва се обаче, когато се нанася върху неотпечатана хартия. Те също така изискват използването на пудри при офсетовите печатни машини, за да се предпазят отпечатаните листове от слепване, преди лакът да е напълно втвърден. Останалата пудра може да повлияе неблагоприятно на външния вид и усещането на готовото изделие.
Гланцов лак: Това покритие може да се нанася цялостно или частично на места с висока точност. Гланцовият лак увеличава наситеността и дълбочината на цветовете, като същевременно подобрява контраста на изображението. Осигурява добра защита срещу протриване, но някои пръстови отпечатъци ще бъдат очевидни върху тъмни или светли цветове. Тъй като гланцираното покритие е силно отразяващо, то създава отблясъци върху повърхността на печата, което може да влоши четливостта на текста.
Матов лак: Този лак предпазва листа с неотразяващо покритие, което подобрява четливостта на страници с много текст. Използването на матов лак върху изображения има тенденция да ги изравнява и омекотява, но може да осигури много добро усещане при допир с повърхността на хартията. Както при гланцовия лак, покритието се отпечатва с офсетови пластини, така че може да се нанася и частично с висока прецизност. Той е по-устойчив на отпечатъци от пръсти от гланцовия лак, но има склонност да се изтрива или да се излъска при износване. Ако печатът се опакова за доставка, добра идея е да поставите празна хартия между отпечатаните елементи, за да предотвратите триенето им един в друг и надраскването.
Сатенен (сатенов) лак: Това покритие се създава чрез смесване на гланцови и матови лакове и предлага средно ниво на блясък с добра устойчивост на надраскване.
Непрозрачен лак: Добавянето на малко количество непрозрачен бял лак към лака може да му придаде лека непрозрачност, което може да помогне за създаването на по-силно разделение между гланц и мат лак. Добавянето на леко замърсяване със сребърно мастило може да постигне същия ефект при много тъмни цветове.
Преливащ матов лак: Отпечатан лак при литографски печат, който, когато бъде отпечатан с цялостно гланцово UV или водно покритие, ще създаде визуално разделяне между зоните на печатния лист. Ефектите гланц/мат работят най-добре върху тъмни цветове или когато са подсилени от съдържанието на основните графики.
Водни покрития
Тези покрития на водна основа се нанасят с помощта на гумено платно, вградено на специализирани апарати, и са сред най-често използваните покрития днес. Те осигуряват добра защита от пръстови отпечатъци и други дефекти. Водните покрития са по-малко склонни да пожълтяват и са по-екологични от лаковете. Те изсъхват по-бързо от лаковете, което води до по-бързо време за обработка при печат. Те не изискват пудра за пръскане. Тъй като изолират мастилото от въздуха, те могат да предотвратят потъмняването на металните мастила. Водните покрития могат да доведат до промяна на цвета на някои петна, като рефлексно синьо, родамин, виолетово, лилаво и топло червено на PMS. Това може да се случи понякога в рамките на няколко минути, но и с течение на времето — месеци или дори години по-късно. Тъй като водното покритие е на водна основа и обикновено се нанася върху целия лист, най-добре е да използвате хартия с тегло най-малко 80 грама на квадратен метър или по-тежка хартия, за да предотвратите извиване, изкривяване или набръчкване на хартията.
Гланцов воден лак: Обикновено се прилага като цялостно покритие. Гланцът на водна основа предлага по-добра защита от гланцовия лак. Понякога се прилага и като частично лакиране, но това изисква рязане на скъпо гумено облекло. Това също води до ръбове, които не са толкова остри като при частично обичайно лакиране, и регистрация, която е по-малко прецизна. Повърхността изсъхва незабавно, което я прави отличен избор за бързо изпълнение на работни поръчки. Водните покрития помагат да се прикрият дефектите на повърхността и грапавостта в зоните без печат на евтина хартия. Гланцовото покритие подобрява видимата наситеност на мастилото, но донякъде намалява четливостта на текста.
Матово водно покритие: Устойчиво на надраскване матово покритие, което, както при гланцовото водно покритие, обикновено се прилага цялостно. Подобно на матовия лак, той омекотява и изравнява леко изображенията.
Сатенирано водно покритие: Популярен компромис между гланц и мат, предлага приятен блясък и добра защита на листа.
SoftTouch aqueous: Патентовано покритие, което се нанася със специална дозираща ролка, за да създаде текстура, подобна на велур, и изключително матов вид.
Воден молив: Това е специално матово водно покритие, проектирано да бъде възприемчиво към молив, мастило и лазер.
Водно покритие за сухо изтриване: Евтина гланцова алтернатива на ламинирането, която прави всяка хартия подходяща като повърхност за маркер за сухо изтриване.
Воден грунд: Покритие, което се нанася преди ламиниране или върху трудни субстрати, за да ги направи податливи на мастило.
UV покрития
UV покритията се нанасят на линия от принтери или офлайн при довършителни процеси или конвертори. Те се нанасят като течност с помощта на валяк, сито или платно, след което се излагат на ултравиолетова светлина, за да полимеризират и втвърдят покритието. Подобно на водните покрития, UV покритията могат да доведат до промяна в нюанса на някои точкови цветове. Някои UV покрития могат да имат силна миризма.
Gloss UV: Създава цялостно покритие с най-висок блясък за печат. В зависимост от оборудването на печатаря може да се прилага и като частично лакиране.
Matte UV: В зависимост от оборудването на печатаря може да се нанася цялостно или частично. Неустойчиво към пръстови отпечатъци.
Перлени UV: Тези гланцови покрития включват миниатюрни метални петна в червено, синьо или сребристо, придаващи перлен вид.
Портокалова кора UV: Леко релефно, текстурирано покритие, придаващо на покритието уникално тактилно (усещане на допир) и визуално качество, подобно на термографията.
Материалът е с автор Gordon Pritchard от уебсайта The Print Guide и е преведен от Васил Станев.
Printguide
Интернет портал за печатни технологии.