Калибраторът за спирали е много полезен инструмент за установяване на най-подходящата спирала за подвързване.
На външен вид прилича на линийка с разграфени от двете страни скали – червена и синя. В средата са поместени две таблици за съответните стъпки, размери и капацитет на спиралите. В дясната част е направен прорез за измерване на дебелината на подвързваното тяло.
Как се измерва?
Първо се измерва дебелината за подвързване. Можете да го направите по два начина. С линейно измерване с обикновенната линийка или с поставяне на изделието в прореза на калибратора така, че да обхване плътно цялата дебелина на изделието за подвързване (тяло и корица). Отгоре е размера в инчове, отдолу е съответен номер на спиралата. Измерването с прореза на калибратора ви дава директно големина и номер на спиралата.
Виж снимката. Примерното измерване показва 1 инч номер на спиралата 16. При междинно измерване( дебелината е между два размера) избирате по-големия номер.
При линейно измерване с обикновената линийка вместо с калибратора можете да използвате таблиците в средата за определяне на стъпка и рамер на спиралата..
Имаме възможност да изберем две стъпки 2:1(червена таблица) и 3:1(синя таблица). В нашия случай с примерното измерване, трябва да изберем според измерената дебелина 1 инч съответно стъпка 2:1. За улеснение двете стъпки са в различни цветове. В нашия случай трябва да използваме червената скала.
След направения избор за стъпка и дебелина на спирала, е необходимо да уточним дължината на спиралата. Това е необходимо, за да преценим правилно на колко зъба да бъде отрязана заготовката на спиралата и къде точно да бъде перфорирано изделието.
Калибраторът се използва като линийка (използваме в нашия случай червената скала). Нулата се поставя в края на подвързваното изделие и се отчита по цифрите с квадратчета. На снимката можете да видите вече перфорирано и подвързано изделието. На него червените цифри с квадратчетата съвпадат точно на местата на перфорацията и поставената спирала. Предварително можем да преброим и колко зъба на спиралата са необходими за подвързването на изделие с тази ширина. В нашия случай са 17 зъба.
Поставянето на нулата точно в началото на изделието е условно. За да избегнете пробиване в края на листа можете да преместите измерването в дясно колкото ви е удобно.
Калибраторът ни помага не само да изберем правилната дебелина на спиралата, стъпката, точния брой на зъбчетата, на които трябва да бъде отрязана преди поставянето, но и ни дава сигурност при определяне на местата на перфорацията, така че някой от отворите да не се окаже много близо края и да прокъса изделието.
Линийката е валидна за широко използваните спирали WIRE-O на JBI, произвеждани и предлагани от фирма Българска Индустриална Група АД.
Можете да я намерите в печатното издание Polygraphy Info 2011 като вложка.
Печатното издание Polygraphy Info 2011 в електронния магазин.

Printguide
Интернет портал за печатни технологии.