Heidi Tolliver-Walker обяснява защо.
Каква разходка в спомените! Започнах да следя темата и да пиша за QR кодовете през 2010, когато издадох първата си статия по въпроса – QR кодове: Какво трябва да знаете. През тази седмица довърших първото значително обновяване с изцяло нова информация, свежи гледни точки и доста нови примери и изследвания на реални ситуации.
Какви са най-големите промени, които видях през последните три години?
- Разпространението на смартфоните е над 50%. Когато започнах, те бяха около 20% от използваните телефони. Има голяма разлика в мобилната пазарна среда в свят в който 20% от потребителите имат смартфони и такъв, в който такива устройства използват над 50% от потребителите. (Данните са за САЩ, но вероятно тенденцията и у нас е подобна.)
- Една трета от потребителите разчита само на мобилни телефони. Когато една трета от аудиторията няма стационарен телефон, много по-добре е вие (и клиентите ви) да имате мобилна стратегия. Ако нямате, предполагам, че е ОК. Със сигурност конкуренцията няма да възрази.
- QR кодовете са навсякъде. Преди ги търсех и беше вълнуващо, когато намеря някой. Сега, от опаковките до филмовите плакати, те са вездесъщи. Те станаха част от материята на културата ни.
- Приложенията им включат всеки аспект на пазарната среда. Когато започнах да разглеждам темата случаите на приложението им и добрите примери не се намираха лесно. Този път има толкова много и за тях има толкова много данни като процент на реакция, брой на сваляния, брой на сканиранията и какво ли още не, че трябваше да се въздържам, за да не прекаля.
Негативистите могат да казват „не става, не може“ колкото искат, но QR кодовете се наложиха колкото и всеки друг механизъм за следене на реакцията днес. Разбира се, 80% от днешното население все още не е сканирало QR (засега), но знаете ли какво? Не съм се обаждал по телефона и не съм изпращал отговор по пощата на търговско предложение от години. Предполагам, че много млади потребители също не са.
Автор: Heidi Tolliver-Walker
Източник: thedigitalnirvana.com
Превод: Мартин Новев
Име: Мартин Новев
Професионален опит: Практик с журналистически опит. Познава добре печатните технологии, но и умее да пише много добре. През последните осем години трупа опит в различни печатници като се занимава с филмова експонация, оператор е на CTP, прави електронни монтажи и предпечат. Най-голямата сила на Мартин обаче е в предаването на този полезен опит в лесен и удобен за четене вид. Уменията са придобити благодарение на образованието му по журналистика от Софийски университет и трите години опит като репортер във в. "Новинар", "Сега" и "168 часа".
Настоящи занимания: Основната му работа е като оператор предпечат, което го поставя на бойното поле всекидневно - решава множество работни казуси, познава в дълбочина софтуерните продукти за предпечат, както и всички печатни и довършителни процеси.
В свободното си време: Макар в екипа ни да сме все четящи хора, не познаваме друг човек, който да чете повече от Мартин.