Производството на хартия се е променило през последните десетилетия. Използва се все повече енергия от възобновяеми източници, намалена е употребата на вода и е увеличено използването на рециклирани влакна. Сертифицираните гори и система за надзор се грижат за това, да се прави, което трябва за опазване на околната среда. Да, това е факт, наистина!
Хартията също така се стреми да настигне и напредващите технологии в печатната индустрия и по конкретно дигиталния печат. Производителите на хартия работят ръка за ръка с производителите на съвременни дигитални машини, за да подобрят качеството на хартията, за да може да бъде използвана на повечето машини, които са вече на пазара. Например тонера и инкджет мастилата се държат различно от офсетовите мастила. Те обикновено се нуждаят от специална хартия. Някои производители предлагат хартии, на които може да се печата, както на офсет така и на дигитален печат.
Мастиленоструйния печат е технология първоначално замислена за домашна и офис употреба, но днес все повече навлиза в печатната индустрия. За оптимални резултати при използването и трябва обаче да се използват хартии специално създадени за мастиленоструен печат – те са с подобрена гладкост, специално покритие и повишена белота. Мастилата за drop-on-demand мастиленоструен печат са в повечето случаи са на багрилна основа, а не на пигментна. Това означава, че са разтворими във вода и следователно по-нетрайни от мастилата за офсетов печат или тонерите изпозвани при електрофотографската технология. Могат естествено да се използват и меразтвормите във вода, устойчиви на изсветляване мастила. Те вече са достъпни за индустриална употреба. В комбинация с хартия предотвратяваща изсветляването, те спомагат за дълготрайността на отпечатъка.
При дигиталните лазерни технологии от голямо значение е статичното електричество, така че контролът на влажността е много важен фактор. Някои дигитални машини имат вградени системи за температурен и контрол на влажността, но с изключение на няколко модела, ще се нуждаете от работна среда с контолирана влажност. По-високите температури увеличават възможността от проблеми свързани с влажността, включително нагъване, получаване на мехури, напукване и др. Колкото по-висока е скоростта на печат, толкова повече топлина се генерира. Подходящата работна среда за аклиматизация на хартията преди и по време на работа е много важна. Идеалните условия са 45% влажност на въздуха и температура от 24 градуса.
Избирайки правилната технология за печат, както и съчетаването с точната хартия, може да се окаже трудно, затова разчитайте на доставчиците на хартия. Те могат да ви помогнат. Доверете им се, за да изпратите успешно печатните си послания!
Научете всичко за печатните технологии от книгата на доц. д-р Росица Сарджева „Технологии за печат“
Текста написа: Иван Иванов
Източник: thedigitalnirvana.com
Интернет портал за печатни технологии.