ERP /Enterprise Resource Planning/ е интегрирана система за управление на бизнеса, която обвързва всички отдели и процеси в една организация. ERP системата обхваща дейностите по управление на финанси и счетоводство, търговия, производство, човешки ресурси, поддържа връзките на фирмата с нейните клиенти и партньори.
Системата работи с една база данни, в реално време. Информацията се въвежда еднократно и е достъпна за всички. Служители от различни отдели виждат една и съща информация и могат сами да я актуализират. Същевременно в системата се задават нива за права на достъп до данните в зависимост от отдела и позицията. По този начин всеки борави само с информацията, която му е нужна.
ERP системата позволя да се работи винаги с актуални и точни данни, да се обменя информация и да се генерират подробни справки и отчети. Това подобрява комуникацията в организацията и позволява на мениджмънта да взема стратегически решения, базирани на надеждни данни.
Ползи от ERP
Интегрираните бизнес решения улесняват, обобщават и съхраняват потоците на информация в бизнес организациите и осигуряват на мениджмънта директен достъп до безценна оперативна информация в реално време.
С интеграцията на информацията компаниите реализират значителни ползи, защото тогава става по-лесно въвеждането, съхраняването и достъпа до информация.
- ERP системите подпомагат изпълнението на основните корпоративни дейности и подобряват цялостната организационна структура на фирмата. По този начин се подобрява качеството на работа. С по-доброто изпълнение и спазване на поетите ангажименти, фирмите подсилват корпоративния си имидж.
- ERP системите автоматизират процесите на плащане и издаване на фактури, като така се подобрява финансовата отчетност и контрол и се намаляват възможностите за допускане на грешки.
- ERP системите елиминират проблемите с недостиг на материали и суровини и осигуряват навременни доставки.
- Оптимизиране на производството на база капацитети.
- Намаляване на документооборота и документите на хартиен носител с използването на онлайн форми за бързо въвеждане и обработване на информацията.
- Подобряване качеството на информацията и нейното навременно актуализиране чрез ежедневно въвеждане, а не на края на месеца.
- Подобрен контрол на разходите.
- Подобряване качеството на обслужване на клиентите.
Внедряване на ERP
Внедряването на ERP система е сложен процес, който изисква първоначален анализ на организационната структура и процесите във фирмата. Предварително уточнените методи на работа, задачи и отговорности по отдели и звена е важна предпоставка за успешното реализиране на проекта. Внедряване на система от такъв мащаб трябва да бъде реализирано на етапи. Метода стъпка по стъпка дава по-добри резултати от вариант всичко накуп.
С анализа на организацията се открояват и проблемните места. Те определят кои модули са приоритетни за дадената организация и обикновенно с тях започва проекта. Успешното внедряване на системата е в рамките на 12 -18 месеца.
Обикновено етапите на внедряване включват в себе си следното:
- Планиране на проекта
- Анализ на бизнес процесите и бизнес нуждите на организацията
- Реорганизиране на бизнес процесите
- Инсталация и конфигурация на приложенията
- Обучение
- Структуриране на бизнес потребностите
- Конфигуриране на модулите според бизнес нуждите
- Настройване на интерфейса на системата
- Наливане на данните в системата
- Адаптиране на документацията
- Обучение на крайните потребители
- Тестване на системата
- Пускане на системата
ERP от ФТС България
ФТС е водещ доставчик на интегрирани управленски (ERP) решения за страните от Източна Европа. Компанията е сертифициран партньор за Microsoft Dynamics в България и изключителен дистрибутор на Maconomy за Централна и Източна Европа. Решенията, предлагани от ФТС, са базирани на най-добрите световни бизнес практики и са адаптирани към бизнес моделите на всяка страна в региона.
За допълнителна информация:
02/ 818 36 63 или info.bg@fts-eu.com
Интернет портал за печатни технологии.